Opozícia bude odvolávať ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) z postu šéfa rezortu. Na spoločnej tlačovej konferencii v Bratislave v stredu o tom informovali poslanci Národnej rady SR Jozef Rajtár (SaS), Richard Vašečka (OĽaNO) a Milan Krajniak (Sme rodina).

VIDEO Kažimír si o čistkách v Smere myslí svoje. Jeho prístup vás zarazí!

tasr

"Robert Kaliňák opakovane zlyháva vo svojej funkcii. Najnovšie je to vyše desaťmiliónová pokuta od Úradu pre verejné obstarávanie," povedal Rajtár. Podľa jeho slov na ministerstve vnútra pracujú ľudia, ktorí prácu s verejnými obstarávaniami robia roky. "Je nemysliteľné, aby tie pokuty boli výsledkom nejakých nedopatrení. Pokuty sú dôsledkom manipulácie s tendrami, sú výsledkom toho, že v tendroch majú vyhrať vopred určení záujemcovia. Za toto je zodpovedný Robert Kaliňák," doplnil.

Lajčáka vytočili Kiska s Dankom. TOTO sa mi stalo prvýkrát!

Šéf rezortu vnútra podľa neho sklamal ako minister vnútra, pretože má leví podiel na nedôvere verejnosti k polícii, a sklamal aj ako čestný politik, lebo sa "nedokázal vyhnúť pochybným kšeftom a netransparentným výberovým konaniam".

Historický okamih pre Danka. TOTO fakt spraví len on!

Vašečka doplnil, že Kaliňák sa nikdy nemal stať ministrom vnútra. "Ako opozícia preto podporujeme a spolu navrhujeme, aby bola vyslovená nedôvera Robertovi Kaliňákovi," povedal. "Dohodli sme sa na tom, že dnešným dňom začneme zbierať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze na odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Tieto podpisy s najväčšou pravdepodobnosťou odovzdáme, podáme do Národnej rady v deň začiatku schôdze," spresnil Krajniak.

V Smere padajú prvé hlavy: Podpredsedovia strany ponúkli svoje funkcie! Takto reaguje premiér

Richard Vašečka
Richard Vašečka
Archív

Samotný Robert Kaliňák po rokovaní vlády novinárom o situácii v strane uviedol, že "nikto nie je pripútaný k stoličkám. Rokovania budú pokračovať." Viac prezradiť nechcel. "Ja nevynášam, " podotkol minister vnútra, ktorý tak narážal na poslaneckého kolegu Mareka Maďariča. Ten totiž ako prvý informoval médiá o tom, že sa vzdáva funkcie podpredsedu Smeru.

Zároveň po ukončení rokovania vlády Maďarič na adresu Kaliňáka povedal, že na jeho mieste by už dávno odišiel.