AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SLOVENSKU

Na Slovensku bolo zatiaľ potvrdených 294 790  prípadov nákazy
Za pondelok (22. 2.) pribudlo 1998 pozitívne testovaných PCR testami
Spolu máme 6 671 (+94) obetí a počet neaktívnych prípadov je 333 977

AKTUÁLNA SITUÁCIA VO SVETE

Počet nakazených: 112,263,225
Počet vyliečených: 87,798,712
Počet úmrtí: 2,485,386

___________________________________________________________________

22:00 Online článok sa končí, ďalšie akutálne informácie vám prinesieme už zajtra ráno.

21:50 Firma AstraZeneca v druhom štvrťroku 2021 dodá do EÚ menej ako polovicu sľúbených dávok vakcín proti novému koronavírusu. Pre agentúru Reuters to v utorok potvrdil nemenovaný predstaviteľ z prostredia EÚ, ktorý je priamo zapojený do interných rokovaní s touto britsko-švédskou farmaceutickou spoločnosťou. (tasr)

20:20 Minister zdravotníctva Marek Krajčí zostáva vo funkcii. Na utorkovej tlačovej konferencii uviedol, že nepovažuje za správne utekať z bojiska. Mrzia ho reakcie niektorých koaličných partnerov, naďalej však hovorí o podpore zo strany premiéra Igora Matoviča aj klubu OĽANO. (tasr)

20:05 Slovensko by mohlo podľa Mareka Krajčího získať 100.000 vakcín od členských krajín Únie, ktoré by sme im v apríli vrátili. Avizoval tiež, že po novom by sa prioritne mohli očkovať aj predavači do 55 rokov, a to vakcínou od firmy AstraZeneca. (tasr)

20:00 Ruská vakcína Sputnik V by sa na Slovensku mohla podávať záujemcom v rámci tretej fázy jej klinického testovania. V utorok to pripustil minister zdravotníctva Marek Krajčí, pokiaľ by sa vakcínu nepodarilo registrovať. (tasr)

19:50 Nemecko sa už nachádza v tretej vlne koronavírusovej pandémie. Nemecká kancelárka Angela Merkelová to mala povedať na stretnutí s členmi vládnucej Kresťanskodemokratickej únie (CDU). (tasr)

19:45 Na Slovensku bude aj na budúci týždeň platiť štvrtý stupeň varovania podľa COVID automatu. Z pohľadu regiónov počet okresov v štvrtom, teda v čiernom stupni varovania stúpne na 20. Ide o okresy: Bánovce nad Bebravou, Detva, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Ilava, Martin, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Piešťany, Považská Bystrica, Revúca, Rožňava, Šaľa, Trenčín, Trnava, Turčianske Teplice, Žarnovica, Žiar nad Hronom a Zvolen. V treťom - bordovom stupni bude 53 okresov. V druhom stupni varovania - červenom bude šesť okresov. 

19:25 Situácia s počtom nových prípadov aj hospitalizovaných v súvislosti s ochorením COVID-19 sa na Slovensku mierne zhoršuje. Sedemdňový priemer nových prípadov je aktuálne 5089, v nemocniciach je hospitalizovaných 4017 ľudí. Informoval o tom v utorok minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO), podľa ktorého by uvoľnenie aktuálnych opatrení spôsobilo prudké zhoršenie situácie. (tasr)

18:55 Do Česka v utorok dorazilo 5000 dávok vakcíny proti novému koronavírusu od spoločnosti Moderna, ktoré sú darom izraelskej vlády výmenou za diplomatickú podporu židovského štátu. Podľa zdrojov serveru Lidovky.cz z českých diplomatických kruhov lietadlo z Tel Avivu pristálo v utorok okolo štvrtej hodiny ráno na vojenskom letisku v pražských Kbeloch. (tasr)

18:25 Bývalý český prezident Václav Klaus sa nakazil novým koronavírusom. Pre český portál Lidovky.cz to v utorok potvrdil Petr Macinka, hovorca Inštitútu Václava Klausa. (tasr)

18:15 Rokovanie premiéra Igora Matoviča s odborníkmi bude pokračovať zajtra o 13:00. Vedec Pavol Čekan uviedol, že dnes nebudú prezentovať žiadne oficiálne závery.

17:35 Na území Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) sa v zariadeniach sociálnych služieb (ZSS) nachádza 4584 klientov, z ktorých je v súčasnosti proti ochoreniu COVID-19 zaočkovaných 1153 osôb. Informovala o tom v utorok v Banskej Bystrici Denisa Nincová, riaditeľka odboru sociálnych služieb a zdravotníctva Úradu BBSK. (tasr)

16:30 V Maďarsku identifikovali laboratóriá doposiaľ tri mutácie nového druhu koronavírusu, oznámila v utorok v Budapešti šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby (ÁNTSZ) Cecília Müllerová na on-line tlačovej konferencii operačného štábu. (tasr)

16:00 V Česku sa podozrenie na nákazu tzv. juhoafrickým variantom koronavírusu aktuálne preveruje u troch ľudí. V utorok to oznámil český minister zdravotníctva Jan Blatný. Podľa neho ide o osoby, ktoré sa vrátili zo Zanzibaru. "Vzorky sú teraz v národnom referenčnom laboratóriu a bolo spustené ich sekvenovanie na potvrdenie," uviedol Blatný na Twitteri. (tasr)

15:30 Uzatvorenie rómskej osady v obci Sačurov v okrese Vranov nad Topľou ukončia v stredu (24. 2.) v ranných hodinách. Predĺženie izolácie komunity, v ktorej viac ako štvrtina bola pozitívne testovaná na ochorenie COVID-19, nie je vzhľadom na vývoj epidemiologickej situácie potrebné, priblížil starosta obce Peter Barát výsledky odporúčania okresného krízového štábu, ktorý sa situáciou v obci zaoberal v pondelok (22. 2.). (tasr)

15:20 Pandemická situácia v meste Kráľovský Chlmec, okres Trebišov, sa nezlepšuje. Počas antigénového testovania uplynulý víkend otestovali celkovo 2573 ľudí, z ktorých sa nový kornavírus potvrdil u 59, čo predstavuje mieru pozitivity 2,29 percenta. Ide o horšie čísla ako pred mesiacom, keď bola miera pozitivity 2,11 percenta. Informoval o tom primátor mesta Karol Pataky s tým, že v meste preto platia sprísnené opatrenia. (tasr)

15:10 V Poľsku v pondelok pribudlo 6310 prípadov nákazy novým koronavírusom a 247 súvisiacich úmrtí. Vyplýva to z najnovších údajov ministerstva zdravotníctva.

14:40 V Univerzitnej nemocnici Martin (UNM) je momentálne hospitalizovaných 83 pacientov s ochorením COVID-19. Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 13 pacientov, na jednotkách intenzívnej starostlivosti leží 12 pacientov. (tasr)

14:10 Slovenskí vedci chcú s premiérom Igorom Matovičom (OĽANO) hovoriť o COVID automate, obmedzení mobility, trasovaní či sekvenácii pozitívnych vzoriek ochorenia COVID-19, ale chcú prehodnotiť aj pravidelné testovanie. V utorok to pred stretnutím povedali vedec Pavol Čekan a lekár Vladimír Krčméry. (tasr)

14:05 Proti ochoreniu COVID-19 už bolo zaočkovaných 35.529 učiteľov. Informoval o tom minister školstva Branislav Gröhling (SaS), odvolal sa pritom na predbežné údaje Národného centra zdravotníckych informácií. (tasr)

14:00 V Maďarsku rozšíria aplikáciu lieku bamlanivimab proti ochoreniu COVID-19 do štyroch univerzitných nemocníc a do župných nemocníc po tom, čo v Juhopeštianskej nemocnici Centrum a v Korányiho národnom pneumologickom ústave ukončili fázu jeho testovania. (tasr)

13:30 Nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho, ktorí pôsobia v strane Hlas-SD, nepodporia predlžovanie núdzového stavu v pléne Národnej rady (NR) SR. Uviedol to expremiér a líder strany Pellegrini na utorkovej tlačovej konferencii. Viac sa dozviete v našom článku. (tasr)

Strana Hlas-SD na čele s Petrom Pellegrinim.
Zdroj: TASR

13:00 Námestník českého ministra zdravotníctva Vladimír Černý odovzdal žiadosť šéfovi rezortu Janovi Blatnému, aby vláda oficiálne požiadala Nemecko o pomoc s pacientmi s ochorením COVID-19. V najbližších dvoch týždňoch totiž hrozí absolútne vyčerpanie kapacity lôžok intenzívnej starostlivosti. Čierny to oznámil na utorňajšej tlačovej konferencii, informuje portál Novinky.cz. (tasr)

12:40 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR vybralo na dodanie takzvaných kloktacích testov pre školy štyri spoločnosti. Ide o Cytopathos z Bratislavy, Unipharmu z Bojníc, Unilabs Slovakia z Martina a spoločnosť Klinická biochémia zo Žiliny. Vyplýva to z vestníku Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). (tasr)

12:20 Nemecko sa ocitlo pod tlakom Európskej komisie (EK), ktorá v oficiálnom liste žiada vysvetlenie ohľadom zákazu vstupu pre osoby prichádzajúce z Českej republiky, Slovenska a rakúskeho štátu Tirolsko. Komisia v liste zaslanom v pondelok nemeckému veľvyslancovi pri EÚ Michaelovi Claussovi upozornila, že opatrenia prijaté Nemeckom sú neprimerané a neopodstatnené. "Veríme, že cieľ, ktorý Nemecko oprávnene sleduje - ochrana verejného zdravia počas pandémie - by sa dal dosiahnuť aj menej reštriktívnymi opatreniami," uvádza sa v dokumente exekutívy EÚ. (tasr)

12:00 Zdravotníci z tretích krajín majú ambíciu pomôcť v súčasnej pandemickej situácii slovenskému zdravotníctvu, narážajú však na viaceré legislatívne prekážky. V utorok na to na tlačovej konferencii upozornila Medzinárodná asociácia lekárov na Slovensku (MALnS). Predsedníčka Výboru Národnej rady (NR) SR Jana Bittó Cigániková (SaS) a členka zdravotníckeho výboru Andrea Letanovská (Za ľudí) im vyjadrili politickú podporu. (tasr)

11:30 Porušenia epidemiologických nariadení zaznamenali policajti v meste Spišská Nová Ves. Ako informuje košické krajské policajné riaditeľstvo na sociálnej sieti, v rámci kontrol našli dve predajne čínskeho textilu v centre mesta otvorené. "Policajti zistili spolu až 15 priestupkov proti platným epidemiologickým nariadeniam," doplnila polícia. Viac sa dozviete v našom článku TU<< (tasr)

11:15 V Nemocnici Agel Krompachy evidujú 14 zamestnancov s ochorením COVID-19 a ďalší štyria sú v karanténe. "Prvou a aj druhou dávkou vakcíny proti COVID-19 bolo zaočkovaných 160 zamestnancov nemocnice, ktorí o vakcináciu prejavili záujem," uviedol riaditeľ nemocnice Miroslav Kraus. (tasr)

10:15 Prostredníctvom RT-PCR testov zachytili v pondelok (22. 2.) na Slovensku 1998 pozitívnych na ochorenie COVID-19, vykonali 9869 testov. Počet úmrtí súvisiacich s novým koronavírusom sa zvýšil o 94. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk. (tasr)

10:00 V Českej republike pribudlo v pondelok 11.233 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čo je o 2332 viac než pred týždňom. Od začiatku pandémie sa v krajine potvrdilo 1.168.491 prípadov infekcie. K pondelkovému ránu dosiahol počet súvisiacich úmrtí 19.537, čo je o 207 viac než predošlý deň. Štatistiky sa však upravujú aj niekoľko dní spätne, pripomína webová stránka televízie Nova. (tasr)

9:45 Na Slovensku pozorujeme už niekoľko týždňov mierny, ale trvalý pokles počtu zariadení sociálnych služieb (ZSS) s výskytom zamestnancov či klientov chorých na COVID-19. Na utorkovej tlačovej konferencii to vyhlásil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). (tasr)

9:30 Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa vzhľadom na vážnu epidemickú situáciu v utorok obrátila listom na ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO). Požaduje od neho zabezpečenie sekvenovania vzoriek a riešenie ohodnotenia zdravotníckeho personálu. Viac informácii sa dozviete v našom článku. (tasr)

9:00 Online hlasovanie Národnej rady (NR) SR pri predlžovaní núdzového stavu je naďalej súčasťou diskusie. Ak by sa našla dohoda s opozíciou, návrh by mohol prísť už na najbližšiu riadnu schôdzu parlamentu. Tá sa má začať 16. marca. "Online hlasovanie v pléne o predĺžení núdzového stavu je stále predmetom diskusie, možno sa nám na tom podarí dohodnúť v stredu 24. februára, keď bude ďalšie zasadnutie pracovnej skupiny," uviedol predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Milan Vetrák (OĽANO). (tasr)

7:30 Počet nových prípadov nákazy koronavírusom na 100.000 obyvateľov za sedemdňové obdobie klesol v Španielsku pod 100 prvýkrát od 15. decembra. V pondelok o tom informovalo ministerstvo zdravotníctva. Vzhľadom na klesajúcu mieru infekcie sa opatrenia proti koronavírusu v niektorých mestách a regiónoch uvoľňujú. Podľa štúdie v Katalánsku už vidieť priaznivý vplyv očkovania. (tasr)

7:15 Emotívny americký prezident Joe Biden označil v pondelok smutný míľnik vyše 500.000 mŕtvych na ochorenie COVID-19 v USA za "srdcervúci" a vyzval krajinu, aby sa zjednotila v boji proti pandémii. "Viem, aké to je," povedal Biden v televíznom príhovore k Američanom. Prezident tým myslel tragédie v minulosti svojej vlastnej rodiny. (tasr)

7:00 Českí kriminalisti preverujú okolnosti smrti 82-ročného pacienta s pľúcnym ochorením COVID-19, ktorý minulý piatok zomrel v nemocnici v meste Sušice v Plzenskom kraji. Lekári ho údajne ako neperspektívneho deň predtým odpojili od pľúcneho ventilátora na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS). Dobre informovaný zdroj denníku Právo potvrdil, že polícia začala prípad preverovať ako podozrenie z usmrtenia z nedbanlivosti. (tasr)

6:30 Kiná v americkom meste New York sa od budúceho mesiaca znovu čiastočne otvoria. V pondelok to oznámil guvernér rovnomenného štátu Andrew Cuomo. Ide o najnovšie uvoľnenie pandemických obmedzení vo veľkomeste. Cuomo vysvetlil, že kiná budú môcť od 5. marca fungovať na 25 percent svojej kapacity, čo je do 50 divákov na jednom premietaní. Kiná sa otvoria takmer rok po ich zatvorení. "Platiť budú epidemické pravidlá ako prideľovanie miest, sociálny odstup a ďalšie," napísal Cuomo na Twitteri. (tasr)