13:10 – Pojednávanie prerušené do 29. apríla.

13:05 - Zsuzsovej obhajca Štefan Neszméry navrhol prečítať Andruskóovu výpoveď z inej trestnej veci, ktorá sa týkala možnej vraždy otrávením novinárky Leony Kočkovičovej Fučíkovej. Výpoveď má vraj dokázať Andruskóovu nedôveryhodnosť. Prokurátor aj Lipšic boli zásadne proti. Vraj to nemá nič spoločné s týmto prípadom.

12:33 - Prokurátor aktuálne číta, čo bolo pri razii zo dňa 27. septembra 2018 nájdené u Marčeka. Medzi iným vecami tam bolo strelivo, váhy, SIM karty a podobne. Sudkyňa povedala, že tieto dôkazy sa budú vykonávať, keď budú prítomní obžalovaní.

12:18 - „Akýkoľvek problém nastal, Marček sa opýtal Szabóa na jeho názor. Bol mu vzorom. To sa zmenilo v lete 2018 a neskôr začalo Szabóovi vadiť, že Marček hovorí veľa vecí svojej priateľke,“ povedala Szabóova priateľka pred vyšetrovateľmi s tým, že nevedela, o aké "veci" ide.

12:12 - Marček vo svojej výpovedi tvrdil, že Molnára išli iba okradnúť. Viac o tejto vražde sa dočítate tu:

12:05 - Sudkyňa číta zo zápisnice ďalšieho svedka. Ten hovorí, že s Molnárom mala jeho rodina výborný vzťah. Podnikateľ vraj požičiaval peniaze na úroky. Svedok o podnikateľovi povedal aj to, že pred smrťou pomerne veľa pil.

11:47 - Ku Kočnerovmu úniku k Plavčanovi je potrebné uviesť fakt, že škandál s eurofondami na Ministerstve školstva sa začal skôr, ako 22. augusta. Vtedajší premiér Robert Fico kvôli tomu vyzval Plavčana na odstúpenie už 16. augusta. „Po zrelej úvahe abdikujem na post ministra školstva, pretože to, čo sa dialo v posledných dňoch, prekročilo všetky medze,“ povedal deň po Ficovej výzve Plavčan. Ján Kuciak potom vo svojom článku z 22. augusta 2017 zanalyzoval všetky dostupné zmluvy z prvej eurofondovej výzvy Petra Plavčana za 300 miliónov eur. V čase Kuciakovho článku teda bolo o osude Plavčana už dávno rozhodnuté. Od 1. septembra ho na poste nahradila Gabriela Matečná.

11:28 - Aktuálne sa čítajú výpovede svedkov k vražde podnikateľa Petra Molnára. Aj k jeho vražde sa priznal Miroslav Marček. Povedal aj, že na mieste činu bol s ním aj Szabó. Ten to odmieta.

11:26 - Ešte pred prestávkou Kočner naznačil, že lustráciu Kuciaka nezadal on, ale niekto, komu prekážalo odvolanie ministra školstva za SNS Petra Plavčana: „Kuciak 22. augusta písal o škandále na ministerstve školstva. Odhalil veľkú kauzu eurofondov, čo spustilo odchod ministra Plavčana.“

Marian Kočner dnes na súde povedal, že za lustráciou Jána Kuciaka môže byť aj kauza okolo eurofondov na Ministerstve školstva.
Marian Kočner dnes na súde povedal, že za lustráciou Jána Kuciaka môže byť aj kauza okolo eurofondov na Ministerstve školstva.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO

11:23 - Pojednávanie pokračuje.

11:06 - Sudkyňa vyhlásila 15-minútovú prestávku.

11:04 - Doplnil ho Kvasnica, ktorý poskladal chronológiu príbehu: „Podľa svedka Turčeka, Kuciak zdeptal Kočnera otázkami na brífingu 26. júna. 5. septembra mal Kuciak od Kočnera nepríjemný telefonát, 7. septembra bol vzťahový diagram, 25. septembra prebehla lustrácia podpísaná Vorobjovom, 3. októbra bola na ňu dopísaná adresa, lebo Kuciak sa predtým sťahoval a sledovanie prebehlo od 5. do 15. októbra. Na prelome rokov prišlo k objednávke vraždy, ako to povedal Andruskó.“

10:55 – Lipšic na Škripove slová reagoval rázne: „Fotografie zo sledovania Kuciaka boli následne využité pri jeho vražde. SIS nepoužíva na sledovanie nadšencov a pacifistov z radov občanov. Jednotlivé správy zo sledovania pripravované Tóthom alebo Kriakom, usvedčujú tohto svedka, že klame o svojej činnosti. Svedčí o tom akcia pri Dóme sv. Martina. Jeho výpoveď je nedôveryhodná. Doteraz sa nevedia postaviť pravde čelom a vymýšlajú si rôzne báchorky.“

10:54 - Škrip povedal aj to, kto mu nakázal Kuciaka fotiť: „Dostal som zadanie od Kriaka, aby som cvakol Kuciaka. Vraj je to kvôli drogám. Mne Kuciak nepripadal, že by mal niečo s drogami.“ Škrip povedal aj to, že Kriak si po vražde kúpil zbraň ako pacifista.

10:49 - „Do Next Apache chodil Fedor Gál, množstvo hercov, aj bývalý prezidentský kandidát Milan Krajniak,“ povedal Škrip s tým, že sa tam zhovárali so zahranične hovoriacim mužom. Podnik Next Apache chodilo sledovacie komando monitorovať pomerne často.

10:46 – „Kriak si kúpil zbraň asi na jeho bezpečnosť,“ povedal Škrip.