AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SLOVENSKU
  • Na Slovensku bolo zatiaľ potvrdených 673 015 prípadov nákazy.
  • Za sobotu (27. 11.) pribudlo 7 575 pozitívnych prípadov.
  • Spolu máme 14 341 (+ 67) obetí.
AKTUÁLNA SITUÁCIA VO SVETE

Počet nakazených: 260 997 910
Počet úmrtí: 5 209 104
Počet vyliečených: 235 825 125

______________________________________________________________________

22:00 Online článok sa končí, ďalšie akutálne informácie vám prinesieme už zajtra ráno.

21:00 Juhoafrická republika (JAR) eviduje v rámci súčasnej vlny koronavírusovej nákazy spôsobenej variantom omikron zatiaľ najmä pacientov s miernym priebehom ochorenia. S odvolaním sa na vyjadrenia miestnych lekárov o tom informovala v pondelok agentúra AP. (tasr)

20:00 Britská vláda v pondelok oznámila, že schválila podávanie tretej dávky vakcíny proti koronavírusu pre všetkých dospelých od 18 rokov. Dosiaľ mohli posilňujúcu dávku po šiestich mesiacoch od kompletného zaočkovania dostať osoby od 40 rokov. Informovala o tom agentúra AFP. (tasr)

19:30 Pred niekoľkými dňami sa objavili správy o novej mutácii koronavírusu s názvom omikron. Niekoľko prípadov už bolo potvrdených vo viacerých európskych štátoch vrátane Česka. Čo je omikron, aký je nebezpečný a v čom sa líši od ostatných variantov covidu? Čítajte TU >>>

19:00 Košický samosprávny kraj zaznamenáva počas novembra zvýšený záujem o očkovanie, a to najmä prostredníctvom výjazdovej očkovacej služby. Len za minulý týždeň kraj v teréne podal viac ako 5400 vakcín proti ochoreniu COVID-19. Spolu s očkovacími centrami zaočkoval 9890 ľudí. Informovala o tom v pondelok hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková. (tasr)

18:00 K plošnému zatváraniu škôl pre pandemickú situáciu nateraz pristúpili regionálne úrady verejného zdravotníctva v Rožňave, Vranove nad Topľou, Lučenci, Dolnom Kubíne a Banskej Bystrici. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková. Regionálni hygienici v Rožňave a vo Vranove nad Topľou pristúpili k plošnému prerušeniu vyučovania od pondelka. V Lučenci a Dolnom Kubíne k nemu pristúpia od utorka (30.11.) a v Banskej Bystrici od stredy (1.12.). (tasr)

17:00 Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková si vie predstaviť debatu o povinnom plošnom očkovaní proti ochoreniu COVID-19 pre osoby nad 12 rokov. Prípadné zavedenie celoplošného očkovania by podľa nej bolo dobré upraviť samostatným zákonom.

16:00 Od stredy (1. 12.) bude po príchode na Slovensko povinná karanténa pre všetky osoby, ktoré sa za posledných 14 dní vrátili z afrických krajín, Izraela, Hongkongu či Seychel.

15:00 Poľsko začne očkovať proti koronavírusu deti vo veku 5–11 rokov zrejme v polovici decembra. V pondelok to oznámil námestník poľského ministra zdravotníctva Waldemar Kraska v rozhovore pre súkromnú televíznu stanicu Polsat News.

14:00 Stredné školy aj druhý stupeň základných škôl na Orave budú od utorka 30. novembra zatvorené. Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Dolnom Kubíne v pondelok vydal vyhlášku, ktorá zakazuje prezenčnú výučbu vo všetkých troch okresoch na Orave. Cieľom je zabrániť šíreniu nového koronavírusu.

13:30 Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura Košice poskytuje pacientom už len akútnu a urgentnú zdravotnú starostlivosť. Informovala o tom hovorkyňa Monika Krišková s tým, že všetky lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou (UPV) v UNLP sú obsadené.

13:00 V Česku potvrdili prvý prípad nákazy novým variantom omikron. "Liberecká nemocnica potvrdila, že paní - ktorá sa vrátila z Afriky - sa nakazila variantom omikron. Hygienici nás informovali o tom, že kontaktovali všetkých, ktorí s ňou boli v zahraničí," povedal minister Hamáček. Výskyt variantu omikron potvrdili aj v Rakúsku. Infekciu zistili u osoby, ktorá bola po príchode z cesty v južnej Afrike pozitívne testovaná na COVID-19 a v tom čase nepreukazovala žiadne príznaky.

12:30 Poľsko plánuje zaviesť karanténu pre niektorých cestujúcich z krajín, kde zistili koronavírusový variant omikron, informoval v pondelok minister zdravotníctva Adam Niedzielski.  Niedzielski povedal, že výnimku z karanténnych pravidiel dostanú tí ľudia, ktorí sú úplne zaočkovaní alebo podstúpili test na prítomnosť koronavírusu. 

12:00 Variant koronavírusu omikron sa pravdepodobne medzinárodne rozšíri a predstavuje "veľmi vysoké" globálne riziko nárastu infekcií, ktoré môže mať "závažné následky" pre niektoré oblasti, vyhlásila v pondelok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). 

11:30 Celkovo 205 pacientov s ochorením COVID-19 je aktuálne hospitalizovaných vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove. Nemocnica má pre pacientov s novým koronavírusom vyčlenených celkovo 249 lôžok.

11:00 Variant omikron už hlásia z viacerých európských krajín. Portugalsko v pondelok potvrdilo 13 prípadov, všetci pozitívne testovaní sú hráčmi alebo zamestnancami lisabonského futbalového tímu Belenenses. V Škótsku bolo identifikovaných šesť prípadov, oznámila to v pondelok tamojšia vláda. Experti sa teraz snažia určiť, kde sa pozitívne testovaní nakazili.

Francúzske úrady uviedli, že zatiaľ čakajú na laboratórne potvrdenie ôsmich prípadov pravdepodobnej nákazy novým variantom omikron. Medzi pozitívne testovanými na koronavírus boli ľudia, ktorí nedávno prileteli z južnej časti Afriky.

Vianočná PLUSMÁNIA
Zdroj: archív

10:45 Ochorenie COVID-19 počas októbra opäť zvyšovalo na Slovensku nadúmrtnosť. V predchádzajúcom mesiaci bolo štvrtou najčastejšou príčinou úmrtí v SR. Celková nadúmrtnosť v októbri 2021 na Slovensku dosiahla 16 percent. Najvýraznejšia bola v skupine mladších seniorov, teda od 65 do 74 rokov. Najhoršia situácia bola v Prešovskom kraji.

10:15 Z aktuálne hospitalizovaných pacientov nie je plne zaočkovaných 84,02 %. Pozitivita PCR testov dosiahla za včera 37,21 %, najviac prípadov odhalili rovnako ako včera v Košickom kraji (972). Pozrite si počet prípadov v ostatných krajoch >>>

10:00 Aktuálna situácia:

  • vykonalo sa 13 582 PCR testov, pozitívych bolo  5 054
  • pribudlo 67 obetí
  • hospitalizovaných je 3 219 (+6) chorých
  • na JIS je 291 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 258 osôb
  • zaočkovali 2 631 895 ľudí (+1 490)

9:00 Švajčiarsko má podozrenie na prvý prípad koronavírusového variantu omikron. V nedeľu večer to oznámila švajčiarska vláda, ktorá sa zároveň rozhodla pristúpiť k sprísneniu podmienok na vstup do krajiny, aby sa zabránilo šíreniu tohto variantu. 

8:30 Prekvapivo vysoký počet mutácií na novom koronavírusovom variante omikron môže naznačovať, že tento variant sa vyvinul u pacientov s HIV alebo s inými poruchami imunitného systému. Uviedol to popredný nemecký imunológ Carsten Watzl.

Generálny tajomník Nemeckej imunologickej spoločnosti Watzl sa pri tomto tvrdení odvoláva na podobné zistenia, ku ktorým vedci prišli pri iných prípadoch. V tele človeka s oslabenou imunitou sa totiž vírus môže opakovane duplikovať.

8:00 V Českej republike pribudlo v nedeľu 9292 prípadov nákazy koronavírusom. Je to o približne 1000 viac ako pred týždňom a najviac za druhý víkendový deň od začiatku pandémie. Vyplynulo to v pondelok ráno z údajov českého ministerstva zdravotníctva.

7:00 Austrálske úrady v pondelok oznámili tretí prípad koronavírusového variantu omikron. Lídri vlády pritom zvažujú, či uvoľnia tento týždeň obmedzenia na hraniciach, ako plánovali. Píše o tom agentúra AP.

6:00 Japonsko opätovne zavedie prísne opatrenia na svojej hranici a zakáže vstup do krajiny všetkým cestujúcim zo zahraničia, a to v súvislosti s novým variantom koronavírusu, ktorý dostal označenie omikron.