Všetko, čo potrebujete vedieť o referende 2023 

  • Volič, ktorý sa chcel zúčastniť na referende, musel mať so sebou platný občiansky preukaz. Občania sa mohli s otázkami na referendum obrátiť na infolinku ministerstva vnútra na číslach 02/48592317 a 02/48592312.
  • V miestnosti dostal volič jeden hlasovací lístok s referendovou otázkou, kde zakrúžkuje odpoveď "áno" alebo "nie". Odpovedal na otázku, či súhlasí s tým, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie referendom alebo uznesením Národnej rady SR. Má to zabezpečiť zmena ústavy. Zakrúžkovať mohol len jednu odpoveď, inak bol lístok neplatný. Volič mohol hlasovať aj inde ako v mieste trvalého pobytu, potreboval na to hlasovací preukaz, o ktorý vopred požiadal.
  • Pokiaľ mali voliči závažnú prekážku, najmä zdravotnú, pre ktorú nemohli prísť do volebnej miestnosti, mohli okrskovú volebnú komisiu požiadať o prenosnú volebnú schránku. Hlasovať v referende mohli aj ľudia v izolácii alebo karanténe z dôvodu ochorenia COVID-19, ak o to vopred požiadali.
  • Po úprave lístka ho musel volič vložiť do obálky a následne do volebnej schránky. Pokiaľ sa pomýlil, okrsková volebná komisia mu vydala za nesprávne upravený lístok iný. Nesprávne upravený hlasovací lístok vložil volič do schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov.
  • Referendum inicioval Smer-SD s ďalšími opozičnými stranami.

15:40 Volebné právo v referende využilo 208 väznených. Možnosť voliť malo 1165 obvinených a 8370 odsúdených, nachádzajúcich sa vo väzbe. TASR o tom informovala hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Monika Kacvinská. "Väznené osoby mohli svoj hlas odovzdať do prenosnej volebnej schránky. Počas tohto hlasovania bol zabezpečený nielen účel väzby a účel výkonu trestu odňatia slobody, ale aj bezpečnosť zúčastnených osôb," priblížila hovorkyňa.

13:30 Viac ako 1,1 milióna ľudí, ktorí sa v sobotu zúčastnili na referende, predstavuje masu a silu, ktorá dokáže rozhodnúť o pár mesiacov aj o novej vláde. V reakcii na výsledky referenda to uviedol predseda mimoparlamentného hnutia Republika Milan Uhrík. TASR o tom informoval hovorca hnutia Ondrej Ďurica.

12:30 Nespokojnosť množstva ľudí, ktorí hlasovali v sobotňajšom referende, nemožno podceňovať. V reakcii na výsledky referenda to uviedol predseda mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka. TASR o tom informoval riaditeľ komunikačného oddelenia strany Radovan Choleva. Šimečka tiež skritizoval reakciu hnutia OĽANO, podľa ktorého sú výsledky referenda dôkazom, že v spoločnosti nie je vôľa skracovať volebné obdobie. "Je absurdné, že konkrétny občiansky postoj - odmietnutie drahej a neúprimnej kampane Roberta Fica - sa snaží Igor Matovič a OĽANO prekrútiť a ukradnúť si ho ako podporu ich dočasne poverenej vlády, ktorej bola vyslovená nedôvera," uviedol predseda PS.

11:45 SaS rešpektuje neplatné výsledky sobotného referenda, no uvedomuje si vôľu vyše milióna voličov, ktorí si želajú umožnenie skrátenia volebného obdobia. TASR o tom informoval hovorca strany Ondrej Šprlák. "Včerajšie referendum bolo najzbytočnejšie v histórii Slovenska, čo sa potvrdilo aj na účasti. Napriek tomu, že Robert Fico viedol kampaň za referendum manipulatívne a nechutne útočil na pani prezidentku, nesmieme podceňovať názor viac ako milióna voličov. Bohužiaľ, všetci tí, ktorí prišli včera k urnám, nastavili zrkadlo vládnutiu, ktoré bolo premrhanou príležitosťou navždy odstaviť Roberta Fica," uviedol predseda SaS Richard Sulík.  

11:15 Zdravotnícki záchranári zasahovali počas sobotného referenda priamo vo volebných miestnostiach alebo v ich bezprostrednej blízkosti deväťkrát. Sedem pacientov po ošetrení previezli do nemocnice. TASR o tom informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová. "K najčastejším príčinám zásahov patrili epileptické záchvaty, kolapsy, problémy s tlakom, aj úrazy. Vo väčšine prípadov išlo o zásahy priamo vo volebných miestnostiach," konkretizovala Krčová.

11:10 Účasť na sobotňajšom referende naznačuje, že pri najbližších parlamentných voľbách dôjde k zmene vlády. Vyhlásil to líder Smeru-SD Robert Fico. Výsledok referenda považuje za ohromujúci. Dodal, že strana zaň preberá plnú zodpovednosť. "Napriek tomu, že to bolo mediálne a zo strany koalície a prezidentky najignorovanejšie referendum v histórii Slovenska, včera došlo k referendovým urnám 1,2 milióna voličov, ktorí do referenda prišli s jasnou víziou. Vedeli, že chcú predčasné parlamentné voľby, vedeli, že chcú zmenu," uviedol Fico. Podotkol, že ak ľudia prídu k ďalším parlamentným voľbám minimálne v takomto počte, zmena je garantovaná.

10:50 Voliči ukázali, že odmietajú zneužitie referenda na kampaň politickej strany. Mimoparlamentná Aliancia to uviedla v reakcii na oficiálne výsledky sobotného plebiscitu. Otázku vypísania predčasných volieb môžu podľa nej rozlúsknuť jedine poslanci Národnej rady SR, strana preto naďalej volá po neodkladnej zmene Ústavy SR. TASR o tom informovala hovorkyňa Aliancie Klára Magdeme. "Nízka účasť voličov na referende naprieč celou krajinou neznamená, že prevažná časť obyvateľov Slovenska nechce predčasné voľby, a predstavitelia koaličných strán odvolanej a dočasne poverenej vlády by to mali akceptovať. Mali by si uvedomiť, že nízka účasť bývalej koalícii nevráti ani spoločenský kredit, ani parlamentnú väčšinu," uviedla Magdeme.

10:25 Najmenej občanov v rámci obcí prišlo k urnám v košickom Luníku IX. s účasťou 0,1 percenta voličov a v Lomničke s jednopercentnou účasťou. V 288 obciach všetci zúčastnení voliči odpovedali na referendovú otázku kladne. V žiadnej nezaznamenali stopercentne negatívnu odpoveď.

10:20 Medzi okresmi v účasti dominovali Kysucké Nové Mesto, Topoľčany, Turčianske Teplice, Púchov a Považská Bystrica, kde prišlo vyše 40 percent voličov. Najnižší záujem o referendum, pod 16 percent, zaevidovali v okresoch Dunajská Streda, Komárno a Bratislava 1.

10:15 Sumarizácia výsledkov referenda prebehla povinne elektronicky prostredníctvom Integrovaného volebného informačného systému (IVIS). Prvýkrát sa v referende spracovávali tiež výsledky hlasovania doručené poštou od voličov zo zahraničia. Najvyššiu účasť zaznamenali v Trenčianskom kraji s vyše 36 percentami voličov. Najmenej voličov prišlo na referendum v Bratislavskom kraji, odhlasovalo tam 21 percent voličov.

10:10 Prezidentka SR Zuzana Čaputová napriek neplatnosti sobotného referenda považuje vzhľadom na aktuálnu vnútropolitickú krízu za nevyhnutné, aby poslanci čo najskôr prijali zmenu ústavy o predčasných voľbách v parlamente. TASR o tom informoval prezidentkin hovorca Martin Strižinec. "Rešpektujem výsledky referenda o zmene ústavy a postoj občanov, ktorý tým vyjadrili. Jednak tých, ktorí sa na referende zúčastnili, a tiež tých, ktorí sa rozhodli svoj postoj vyjadriť neúčasťou. I keď je referendum neplatné, vzhľadom na aktuálnu vnútropolitickú krízu je nevyhnutné, aby poslanci čo najskôr prijali zmenu ústavy o predčasných voľbách v parlamente," uviedla prezidentka.

10:05 Hlas-SD odmieta interpretácie, podľa ktorých je neúspešné referendum vyjadrením podpory súčasnej vláde či koalícii. "Vláda má naďalej historicky najvyššiu nedôveru v očiach občanov a dve tretiny z nich si želajú predčasné voľby čím skôr. Vyzývam preto koaličných poslancov, aby toto želanie vypočuli. Slovensko potrebuje predčasné voľby čím skôr, aby dostalo nádej do budúcnosti a novú, kompetentnú a zodpovednú vládu, ktorá ho vyvedie z krízy," uviedol Pellegrini.

10:00 Mimoparlamentná strana Hlas-SD rešpektuje výsledok referenda, zmena ústavy však podľa nej musí byť pre parlament prioritou aj po ňom. Vyzýva predovšetkým strany SaS a hnutie Sme rodina, aby presadili júnový termín predčasných volieb. TASR o tom informovala hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková. "Je neprijateľné, aby odvolaná vláda bez akéhokoľvek mandátu a bez mnohých kompetencií viedla Slovensko desať mesiacov, teda takmer pätinu celého volebného obdobia," skonštatoval líder strany Peter Pellegrini.

9:45 Neúspešné referendum je ponižujúci debakel Roberta Fica (Smer-SD) a Petra Pellegriniho (Hlas-SD). Uviedla to predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová v reakcii na výsledky referenda. Podotkla, že referendum bolo od začiatku zbytočnou kampaňou Fica a Pellegriniho. "Referendum je nástroj priamej demokracie na prejavenie vôle ľudu v celospoločenských otázkach závažného významu. Nie je to nástroj predvolebnej kampane nepoctivých politikov, ktorí vždy, keď prehrajú riadne voľby, neváhajú ošklbať ľudí v referende o desať miliónov eur...Pellegrini aj Fico za tieto vyhodené peniaze nesú zodpovednosť," skonštatovala Remišová.

9:25 Výsledky referenda sú dôkazom, že v spoločnosti nie je vôľa skracovať volebné obdobie. Hnutie OĽANO to uviedlo v reakcii na výsledky sobotňajšieho referenda. "Slovensko má nádej, že politika nenávisti, zloby, rozvratu a rozkrádania, ktorú v súčasnosti reprezentujú strany Smer-SD, Hlas-SD a Republika, nebude úspešná ani v blízkej budúcnosti," doplnilo hnutie.

9:20 Referendum prebehlo v súlade so zákonom, potvrdil v nedeľu predseda štátnej volebnej komisie Ladislav Orosz. Policajný viceprezident Damián Imre zhodnotil priebeh referenda ako pokojný, polícia zaznamenala iba drobné incidenty.

9:03 Štátna volebná komisia potvrdila neplatnosť sobotného referenda o zmene Ústavy SR. Zúčastnilo sa na ňom 27,25 percenta voličov. Na platnosť referenda je potrebná viac ako 50-percentná účasť.

01:20 Spočítané sú všetky hlasy, hoci Štatistický úrad SR ukazuje podiel potvrdených okrskových zápisníc na úrovni 99,77 percenta. Neodovzdávajú sa totiž zápisnice z 13 špeciálnych covidových okrskov, v ktorých nikto nehlasoval. Informuje o tom tlačová agentúra SITA.

01:10 Najvyššia účasť bola nateraz v Trenčianskom kraji, vyše 36 percent voličov. Najmenej voličov prišlo na referendum v Bratislavskom kraji, účasť sa tu pohybuje cez 21 percent.

00:50 Referendum je podľa neoficiálnych výsledkov neplatné. Po sčítaní 97,76 percent okrskov sa na ňom zúčastnilo iba 27,41 percenta občanov oprávnených hlasovať. Na platnosť referenda je potrebná viac ako 50-percentná účasť. Priebežné neoficiálne výsledky zverejňuje Štatistický úrad SR.

Oficiálne výsledky sobotňajšieho referenda (21. 1.) má vyhlásiť štátna volebná komisia na nedeľnej (22. 1.) tlačovej konferencii o 9.00 h.

00:20 97,52 % voličov v referende na otázku odpovedalo ÁNO a 1,54 %
voličov odpovedalo NIE. Menej ako jedno percento sčítaných hlasov bolo neplatné.

23:45 Je sčítaných celkovo 99,87 % hlasov a podľa výsledkov Štatistického úradu SR sa na referende zúčastnilo 1 193 198 voličov. Volebná účasť je 27,47 %. Z cudziny bolo zaslaných 1 037 obálok.

23:10 Po sčítaní 48,98 percenta okrskov je účasť v referende 26,69 percenta voličov. Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov referenda, ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

22:40 Po sčítaní 14,04 percenta okrskov je podľa Štatistického úradu účasť na referende zatiaľ 25,04 %. Aby bolo referendum platné, musí sa ho zúčastniť viac ako 50% oprávnených voličov Slovenskej republiky.

22:00 Zatvorením hlasovacích miestností sa skončilo referendum, v ktorom sa voliči mohli vyjadriť k zmene Ústavy SR. Referendové komisie teraz sčítavajú hlasy. Oficiálne výsledky má vyhlásiť štátna volebná komisia na nedeľnej (22. 1.) tlačovej konferencii o 9.00 h. Neoficiálne výsledky zverejní Štatistický úrad SR skôr.

Plebiscit sa podľa vyjadrení polície zaobišiel bez vážnejších incidentov. Bezproblémovo hodnotili priebeh referendového dňa aj volebné komisie naprieč Slovenskom. V niektorých obciach zaznamenali výpadky elektrickej energie, priebeh referenda to nenarušilo.

V poradí deviate referendum v histórii Slovenska, ktoré vyhlásila prezidentka SR Zuzana Čaputová s otázkou "Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky je možné uskutočniť referendom alebo uznesením NR SR, a to zmenou Ústavy SR ?" sa v sobotu 21. januára 2023 začalo o 7.00 hodine. Občania môžu hlasovať vo svojom volebnom okrsku alebo v ktoromkoľvek na základe hlasovacieho preukazu do 22.00 h. Referendum bude platné, ak sa ho zúčastní nadpolovičná
Zdroj: Milan Drozd

Hlasovať v referende mohli aj ľudia v izolácii alebo karanténe z dôvodu ochorenia COVID-19. O špeciálne hlasovanie požiadalo 176 voličov.

O hlasovanie poštou požiadalo rezort vnútra 75 voličov, ktorí nemajú trvalý pobyt na Slovensku. Hlasovalo 62 z nich. V rámci Slovenska požiadalo o hlasovanie poštou cez 700 ľudí.

Výsledky referenda budú podľa Ústavy SR platné, ak sa na ňom zúčastní nadpolovičná väčšina oprávnených voličov a ak bude rozhodnutie prijaté nadpolovičnou väčšinou účastníkov referenda.

20:40 Sobotné referendum v krajských mestách Nitra a Trnava je pokojné a bezproblémové. Policajti priebežne počas celého dňa monitorovali situáciu v jednotlivých okrskoch, zasahovať však nemuseli. Záujem voličov o referendum je v obidvoch mestách nízky. Hovorca Nitry Tomáš Holúbek potvrdil, že v meste sa účasť pohybuje do 30 percent. Podľa hovorkyne mesta Trnava Veroniky Majtánovej volebná účasť vo večerných hodinách dosahovala v Trnave zhruba 23 percent.

Spestrením pre volebnú okrskovú komisiu v 19. okrsku v Nitre bola volička, ktorú sprevádzal 19-mesačný papagáj Charlie. V Nitre sa môže v referende vyjadriť 63.585 oprávnených voličov. Zriadených je 72 volebných okrskov. O voľbu zo zahraničia požiadalo šesť ľudí, mesto vydalo 416 hlasovacích preukazov.

V Trnave je zapísaných 51.316 oprávnených voličov, zriadených je 25 volebných okrskov. Mesto vydalo 237 volebných preukazov.