AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SLOVENSKU

Na Slovensku bolo zatiaľ potvrdených 402 922 prípadov nákazy.
Za pondelok (20. 9.) pribudlo 880 pozitívnych prípadov.
Spolu máme 12 573 (+7) obetí.

AKTUÁLNA SITUÁCIA VO SVETE

Počet nakazených: 229,419,777
Počet úmrtí: 4,707,928
Počet vyliečených: 205 545 132

__________________________________________________________________

22:00 Online článok sa končí, ďalšie akutálne informácie vám prinesieme už zajtra ráno.

21:45 Brazílsky prezident Jair Bolsonaro obhajoval v utorok na Valnom zhromaždení OSN reakciu svojej vlády na pandémiu koronavírusu. "Podporujeme snahu zaočkovať ľudí (proti ochoreniu COVID-19) ... Moja vláda však nepodporuje zavedenie očkovacieho alebo zdravotníckeho preukaz či akékoľvek iné povinnosti súvisiace s očkovaním," povedal Bolsonaro, ktorý čelí kritike za reakciu svojej vlády na koronvírusovú pandémiu. Tá si v tejto najväčšej juhoamerickej krajine vyžiadala viac ako 590.000 obetí. (tasr)

21:00 Európska komisia (EK) v utorok oznámila, že podpísala rámcovú zmluvu o verejnom obstarávaní s americkou farmaceutickou spoločnosťou Eli Lilly na dodávku monoklonálnych protilátok na liečbu pre pacientov nakazených koronavírusom. Protilátky sú v súčasnosti predmetom priebežného hodnotenia Európskej agentúry pre lieky (EMA). (tasr)

20:00 Druhá dávka očkovacej látky Janssen od spoločnosti Johnson & Johnson, podaná 56 dní po prvej poskytla účastníkom globálnej klinickej štúdie 75-percentnú ochranu pred symptomatickým priebehom ochorenia COVID-19 a účastníkom štúdie v Spojených štátoch dokonca až 94-percentnú ochranu. Tieto rozdiely vo výsledkoch štúdií neboli v tlačovom vyhlásení J&J vysvetlené, môžu však súvisieť s menším počtom variantov vírusu v USA v čase testovania, konštatuje agentúra AFP. (tasr)

18:40 Maďarsko predá Thajsku a Vietnamu po 400.000 dávok očkovacích látok proti ochoreniu COVID-19. Podľa agentúry MTI to oznámil v utorok v New Yorku maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. (tasr)

18:00 Čaputová o vakcinačnom EGOIZME: Oddiaľujeme si koniec pandémie!

16:00 Obce nemajú kompetencie prijímať všeobecne záväzné nariadenia (VZN), ktorými by v zhoršenej epidemickej situácii obmedzovali slobodu pohybu či prevádzkový čas podnikov. Vyplýva to z právnej analýzy Únie miest Slovenska (ÚMS). (tasr)

15:00 Prvú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 dostalo 45 percent obyvateľov Nitrianskeho kraja. V rámci Slovenska to radí región na tretie miesto. Ako informoval Nitriansky samosprávny kraj (NSK), počet zaočkovaných prvou dávkou je 298.401, druhú dávku vakcíny prijalo 281.476 obyvateľov. (tasr)

14:30 Farmaceutická spoločnosť Johnson & Johnson zverejnili údaje, ktoré preukazujú, že posilňujúca dávka jej jednodávkovej vakcíny proti koronavírusu vyvoláva silnú imunitnú odozvu aj niekoľko mesiacov po podaní prvej dávky. (tasr)

14:00 Zaočkovaných je zhruba 80.000 žiakov vo veku od 12 rokov do 17 rokov, čo predstavuje 23,4 percenta. Uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling. Najviac zaočkovaných žiakov prvou dávkou k 20. septembru vo vekovej kategórii 12 až 17 rokov je v okrese Bratislava, kde zaočkovanosť dosahuje 52 percent. Nasledujú okresy Senec (47 percent) a Pezinok (42 percent). (tasr)

13:00 Koncentrácia častíc koronavírusu v odpadových vodách v Maďarsku pomaly, ale priebežne stúpa. Väčšinu vzoriek odobratých po celej krajine charakterizuje stagnácia, avšak v Pécsi a v Székesfehérvári zaznamenali rast koncentrácie, pričom v prípade mesta Szolnok potvrdili vzorky pokles. (tasr)

12:00 Napriek storočnému pokroku v medicíne zomrelo na ochorenie COVID-19 viac Američanov, než ich podľahlo pandémii chrípky v roku 1918. Najnovší smutný míľnik dosiahli Spojené štáty v čase, keď krajina zažíva štvrtú vlnu pandémie koronavírusu, poháňanú vysoko nákazlivým variantom delta, pričom hlavnou príčinou úmrtí je nízky počet zaočkovaných obyvateľov v mnohých častiach USA. (tasr)

10:50 V nemocniciach je hospitalizovaných 438 pacientov s ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň, viac ako 83 percent nie je zaočkovaných. Na JIS je 45 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 34 osôb.

10:00 Prostredníctvom 10.475 vykonaných RT-PCR testov odhalili na Slovensku v pondelok (20. 9.) 880 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo sedem obetí. (tasr)

9:00 Nemecká polícia zatkla 49-ročného muža, ktorý je obvinený z vraždy zamestnanca čerpacej stanice. Páchateľ prišiel v sobotu večer na čerpaciu stanicu s cieľom kúpiť 12 plechoviek piva. Keď nákup položil na pult pri pokladni, 20-ročný zamestnanec pumpy ho vyzval, aby si nasadil rúško. Muž na požiadavku nereagoval. Namiesto toho budovu opustil a zamestnancovi pri odchode pohrozil rukou. Páchateľ sa okolo 21.45 h vrátil na čerpaciu stanicu, tentoraz so zahalenými ústami a nosom. Pri pokladni rúško stiahol. Zamestnanec čerpacej stanice ho opäť upozornil na povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest. Muž následne vytiahol revolver a pumpára zastrelil. (tasr)

8:00 Muž z Vietnamu dostal pokutu vo výške 327 dolárov za to, že sfalšoval pozitívny test na koronavírus, aby nemusel ísť do práce. Polícia vo vietnamskej provincii Dak Nong uviedla, že nemenovaný 41-ročný muž dostal pokutu za to, že šíril nepravdivé informácie. Jeho sfalšovaný pozitívny test totiž podľa polície vyvolal obavy u miestnych zdravotníckych úradov. (tasr)