AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SLOVENSKU

Na Slovensku bolo zatiaľ potvrdených 880 671 prípadov nákazy
Za nedeľu (16. 1.) pribudlo 1 015 pozitívnych prípadov
Spolu máme 17 352 (+ 52) obetí

AKTUÁLNA SITUÁCIA VO SVETE

Počet nakazených: 324 484 009
Počet úmrtí: 5 547 977
Počet vyliečených: 265 406 920

________________________________________________________________________

Ďakujeme, že ste s nami sledovali ONLINE. Nové informácie vám prinesieme opäť zajtra.

22:00 Povinné testovanie nezaočkovaných zamestnancov zostáva minimálne do konca januára 2022 jedenkrát do týždňa, testovať sa nebudú musieť zamestnanci s kontraindikáciou očkovania. (tasr)

21:30 Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador sa v pondelok vrátil k plnému vykonávaniu svojich úradných povinností - šesť dní po tom, čo sa druhýkrát nakazil koronavírusom. Informovala o tom agentúra DPA. (tasr)

Prinášame vám súhrn opatrení, ktoré budú platiť od stredy. Viac sa dočítate TU.

21:15 V galériách a múzeách bude možné organizovať aj skupinové, nielen individuálne prehliadky. Knižnice sa zasa zaraďujú medzi prevádzky, ktoré sú prístupné v režime základ, teda pre všetkých bez ohľadu na ich imunitný status. (tasr)

20:50 Štvrtá dávka vakcíny proti koronavírusu neposkytuje veľkú dodatočnú ochranu pred omikronom. Vyplýva to z izraelskej štúdie, na ktorú sa v pondelok odvolala tlačová agentúra DPA. (tasr)

20:30 Podobne ako napríklad lanovky a vleky, aj vonkajšie športoviská budú prístupné v režime OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní ochorenia COVID-19). Ruší sa pre ne kapacitné obmedzenie. (tasr)

20:15 Autoškoly sa zaradia k prevádzkam fungujúcim v režime OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní ochorenia COVID-19). Vyplýva to z novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorá nadobudne účinnosť v stredu 19. januára. (tasr) Viac sa dočítate TU.

19:50 Od stredy 19. januára sa môžu otvoriť prevádzky kúpalísk, wellness a akvaparkov. Fungovať môžu len v novom režime OP+. Ten sa bude týkať aj fitnescentier. Vyplýva to z novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR k činnosti prevádzok. (tasr) Viac sa dočítate TU.

19:25 V rámci nových pravidiel sa od stredy (19. 1.) budú môcť otvoriť všetky doteraz uzavreté prevádzky služieb, avšak iba v režime OP (očkovaní, po prekonaní ochorenia COVID-19). Takisto sa rozšíri zoznam prevádzok, ktoré môžu mať otvorené v režime základ. (tasr)

19:00 Pôvodne avizované skrátenie lehoty po prekonaní ochorenia COVID-19 zo 180 na 90 dní sa po dohode s ministerstvom zdravotníctva a konzíliom odborníkov odkladá. (tasr)

18:30 Povinnosť nosiť respirátor bude od stredy 19. januára platiť nielen v interiéri, ale aj v exteriéri v prípade, že nebude možné dodržať dvojmetrový odstup. Rovnako bude respirátor prekrývajúci ústa a nos povinný aj na hromadnom podujatí bez ohľadu na možnosť dodržať odstup dva metre od iných osôb. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. (tasr)

18:00 Nový režim OP+, ktorý bude platiť od stredy 19. januára, bude podmienkou vstupu do vybraných prevádzok, ako napríklad fitnes, wellness, akvaparky, kúpele a kúpeľné liečebne bez zdravotnej indikácie, ako aj krátkodobé ubytovacie služby - hotelové, turistické. Bude platiť aj pre vysokorizikové podujatia, ako oslavy, večierky, svadby, kary či diskotéky v prevádzkach. TASR o tom informoval Úrad verejného zdravotníctva SR, ktorý v pondelok zverejnil nové vyhlášky k pandemickým opatreniam. (tasr)

17:25 Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove je aktuálne hospitalizovaných 50 pacientov s ochorením COVID-19, z nich sú štyria napojení na umelú pľúcnu ventiláciu. Celkovo má nemocnica pre pacientov s ochorením COVID-19 vyčlenených 249 lôžok. (tasr)

16:50 Holandsko zaznamenalo za uplynulých 24 hodín rekordných 42.472 prípadov nákazy koronavírusom. Informoval o tom v pondelok Holandský úrad verejného zdravotníctva (RIVM). TASR správu prevzala od agentúry Reuters a denníka Volkskrant. (tasr)

16:00 Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová ruší svoju účasť na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu po kontakte s osobou pozitívnou na koronavírus. (tasr)

15:30 Koncentrácia častíc nového druhu koronavírusu v odpadových vodách v Maďarsku opäť mierne stúpa, informoval v pondelok spravodajský server 444.hu s odvolaním sa na údaje Centra národného zdravia (NNK). (tasr)

15:00 Poľsko môže byť na pokraji piatej vlny pandémie koronavírusu, keďže juhovýchodné regióny zaznamenávajú veľký nárast počtu nových infekcií koronavírusom. V pondelok to uviedol hovorca ministerstva zdravotníctva Wojciech Andrusiewicz. (tasr)

14:00 Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) k pondelku registruje v čakárni na vakcináciu proti ochoreniu COVID-19 502 detí vo veku od piatich do 11 rokov. Spolu ich bolo zaočkovaných 8969. (tasr)

12:50 V nemocniciach v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) ležalo v nedeľu (16. 1.) 286 pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19. Za týždeň ich počet klesol o 46. Sedemnásť z nich bolo napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. (tasr)

12:00 So zavedením odporúčaného očkovania v lekárňach by súhlasilo 59 percent lekárnikov a 83 percent študentov farmácie. Vyplýva to z prieskumu, ktorý zrealizovala Slovenská lekárnická komora (SLeK) v spolupráci so Slovenskou spoločnosťou alergológie a klinickej imunológie (SSAKI). (tasr)

10:00 Prostredníctvom 4940 vykonaných RT-PCR testov odhalili v nedeľu (16. 1.) na Slovensku 1015 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo 52 obetí. Najviac pozitívne testovaných bolo v Bratislavskom kraji, naopak najmenej v Košickom. (tasr)

9:00 V uplynulých troch dňoch potvrdili v Maďarsku nákazu novým druhom koronavírusu 21.219 ľuďom a za ten istý čas zomrelo 270 pacientov s ochorením COVID-19. (tasr)

8:00 V Česku odhalili za uplynulých 24 hodín 7235 prípadov nákazy koronavírusom, čo je o 4473 viac než v rovnaký deň pred týždňom. Zároveň začali v ČR platiť nové opatrenia upravujúce karanténne pravidlá a testovanie v práci. (tasr)