AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SLOVENSKU

Na Slovensku bolo zatiaľ potvrdených 390 809 prípadov nákazy.
Za stredu (9. 6.) pribudlo 116 pozitívne testovaných PCR testami.
Spolu máme 12 433 (+ 3) obetí.

AKTUÁLNA SITUÁCIA VO SVETE

Počet nakazených: 175,241,255
Počet úmrtí: 3,778,740
Počet vyliečených: 156 605 997

Nová mapa okresov od 7.6.2021
Zdroj: MZ SR

___________________________________________________________________________

Ďakujeme, že ste s nami sledovali ONLINE.

22:00 Veľká Británia druhý deň po sebe zaznamenala vyše 7000 nových prípadov ochorenia COVID-19, vyplýva z údajov tamojšej vlády. Informuje o tom vo štvrtok stanica Sky News.

21:00 Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyjadrila vo štvrtok potešenie v súvislosti s aktuálnou situáciou ohľadne koronavírusu v krajine. "Vývoj je v súčasnosti mimoriadne potešujúci, čo sa týka počtu prípadov," povedala Merkelová po konzultáciách s predsedami vlád spolkových krajín v Berlíne. Úsilie v uplynulých mesiacoch sa podľa nej vyplatilo, zároveň však varovala: "Korona tým ešte nezmizla."

20:00 Výnimku z domácej karantény budú mať po príchode zo zelených krajín cestovného semaforu aj osoby, ktoré absolvovali test na ochorenie COVID-19 s negatívnym výsledkom v zahraničí. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR k režimu na hraniciach, ktorá bude účinná od 14. júna. 

19:10 Kapacitné obmedzenie jedna osoba na 15 štvorcových metrov (m2) sa nebude vzťahovať na prevádzky v stupni monitoringu a v prvom stupni ostražitosti (zelená, žltá). Pre niektoré druhy prevádzok sú stále v platnosti iné druhy kapacitných obmedzení, napríklad maximálny počet osôb pri stole v prevádzkach verejného stravovania. (tasr)

18:05 V prípade hromadných podujatí, na ktorých je povinný negatívny test na ochorenie COVID-19, nie starší ako 12 hodín, bude po novom platiť okrem antigénových a RT-PCR testov aj LAMP test. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR k hromadným podujatiam, ktorá nadobudne účinnosť 14. júna.

17:00 Národnej stratégii očkovania proti ochoreniu COVID-19, zákonu o verejnej osobnej doprave, marginalizovaným rómskym komunitám, ako aj výstavbe regionálnych hokejových akadémií sa vo štvrtok okrem iného venovali členovia Združenia samosprávnych krajov SK8 na svojom zasadnutí v Ždiari (okres Poprad). Zhodnotili doterajšie fungovanie očkovania, spoluprácu s rezortom zdravotníctva a venovali sa koordinácii očkovania na najbližšie týždne. (tasr)

16:00 Nemocnica s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach začala vo štvrtok vo svojom vakcinačnom centre očkovať záujemcov aj vakcínou Sputnik V. Zdravotnícke zariadenie v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) je jednou z ôsmich nemocníc na Slovensku, ktorým Ministerstvo zdravotníctva SR pridelilo možnosť očkovania touto vakcínou.

15:00 Bývalá poslankyňa Národnej rady (NR) SR a lekárka Andrea Letanovská z mimoparlamentnej strany Spolu poukázala na to, že následkom pandémie nového koronavírusu sa na Slovensku vykonalo o pol milióna diagnostických vyšetrení menej a desiatky tisíc operácií a preventívnych prehliadok sa odložili. Odvoláva sa pritom na štatistiky zdravotných poisťovní za posledný kvartál minulého roka, ktoré spracovala Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) SR. Zdravotné poisťovne vyzvala, aby sa na túto oblasť zamerali.

13:20 Slováci cestujúci do Holandska od štvrtka nepotrebujú negatívny výsledok testu. Po príchode do krajiny tiež nemusia zotrvať v izolácii. "To isté platí aj pri tranzite, respektíve prechode cez inú krajinu zo Slovenska, aj pri leteckej preprave z inej krajiny do Holandska (Česko, Nemecko, Rakúsko a Poľsko boli tiež zaradené do zoznamu bezpečných krajín)," dodal rezort zahraničia.

13:00 Veľkokapacitné očkovacie centrá (VOC) Prešovského samosprávneho kraja (PSK) aktuálne realizujú vo zvýšenej miere najmä preočkovanie obyvateľov kraja vakcínami od AstraZeneca a Pfizer/BioNTech. V centre v Bardejove sa počas víkendu spúšťa i pilotné očkovanie vakcínou Sputnik V, ktorou by sa tam malo zaočkovať 800 nových záujemcov.

12:15 Záujem o očkovanie proti ochoreniu COVID-19 vakcínou Sputnik V má spolu 571 ľudí vo veku od 60 rokov. Vyplýva to z informácií, ktoré TASR poskytlo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. Celkovo ku štvrtku čaká na túto vakcínu 3626 ľudí.

12:00 Lídri EÚ vyzvali na neobmedzené, odborné a nezávislé vyšetrenie pôvodu covidu. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel vyzvali vo štvrtok v Bruseli, aby sa bez akéhokoľvek obmedzovania vyšetril pôvod pandémie ochorenia COVID-19, ktorá prepukla v roku 2019 v stredočínskom meste Wu-chan.

11:00 Mobilné očkovacie centrum Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) bude očkovať proti ochoreniu COVID-19 aj v okrese Detva. Túto možnosť majú seniori nad 60 rokov, ťažko zdravotne postihnuté osoby bez ohľadu na vek a aj občania z rizikových komunít, kde by sa mohla ľahko šíriť nákaza. Mesto Detva o tom informuje na svojej oficiálnej webstránke s tým, že očkovanie bude od budúceho týždňa.

10:00 Prostredníctvom 4518 vykonaných RT-PCR testov odhalili v stredu (9. 6.) na Slovensku 116 prípadov nového koronavírusu. Pribudli aj tri obete.  

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (37), nasledujú Žilinský (23), Prešovský (16), Bratislavský (12), Trnavský (10), Banskobystrický (9), Trenčiansky (7) a Nitriansky (2). Je medzi nimi 50 mužov a 66 žien.  V nemocniciach je hospitalizovaných 313 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 236 ľudí. Na JIS je 29 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 26 osôb.

9:00 Nórsko bude od polovice júna ponúkať vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Johnson & Johnson (J&J) ľuďom na dobrovoľnej báze, avšak za prísnych podmienok. Oznámila to v stredu tamojšia vláda, pričom tak ignorovala odporúčania viacerých zdravotníckych úradov, podľa ktorých prevažujú riziká tejto vakcíny nad jej výhodami.

8:00 Spojené štáty nakúpia pol miliardy dávok vakcín proti koronavírusu od konzorcia Pfizer/BioNTech, ktoré venujú 92 chudobným krajinám. Americký prezident Joe Biden oznámi tento "historický" vo štvrtok, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie Bieleho domu.