AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SLOVENSKU

Na Slovensku bolo zatiaľ potvrdených 390 436 prípadov nákazy.
Za nedeľu (6. 6.) pribudlo 15 pozitívne testovaných PCR testami.
Spolu máme 12 404 (+ 10) obetí.

AKTUÁLNA SITUÁCIA VO SVETE

Počet nakazených: 173 727 096
Počet úmrtí: 3 736 409
Počet vyliečených: 156 605 997

_____________________________________________

Online je dnes u konca. Nové informácie vám prinesieme opäť zajtra.

21:30 Od 21. júna budú môcť do Česka cestovať bez obmedzení ľudia z celej Európskej únie a Srbska, ak splnia pravidlá pre očkovanie, testovanie alebo prekonanie ochorenia COVID-19. V pondelok po rokovaní českej vlády to oznámil minister zdravotníctva Adam Vojtěch, ktorého citoval portál Novinky.cz. (tasr)

20:50 Tisíce britských turistov sa snažia vrátiť domov z Portugalska po tom, ako sa Británia rozhodla od utorka sprísniť podmienky návratu z tejto krajiny vrátane zavedenia povinnej karantény. (tasr)

20:25 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyzvala v pondelok výrobcov vakcín proti ochoreniu COVID-19, aby dali medzinárodnému programu COVAX prednostné predkupné právo na nové dávky alebo aby tejto iniciatíve pre spravodlivé rozdelenie vakcín vyčlenili polovicu svojich objemov. (tasr)

20:00 Pri vstupe do Španielska treba od pondelka predložiť vyplnený sanitárny formulár. Druhou podmienkou je potvrdenie o negatívnom teste, očkovaní, prípadne o prekonaní ochorenia COVID-19. Ministerstvo zahraničných vecí (MZVEZ) o tom informovalo na webovej stránke. (tasr)

18:00 Chorvátsko daruje Bosne a Hercegovine 30.000 dávok vakcíny od spoločnosti AstraZeneca v rámci pomoci v boji proti novému koronavírusu. V pondelok to oznámil chorvátsky minister vnútra Davor Božinovič po stretnutí s bosnianskou ministerkou pre občianske záležitosti Ankicou Gudeljevičovou, informovala agentúra Hina. (tasr)

17:00 Rozhodnutie o tom, ako bude COVID automat pokračovať, je predčasné, stále máme dosť žltých a oranžových okresov a niektoré sú ešte ružové. Pracujeme na tom, aby sa stalo čo najviac okresov zelenými, potom môžeme hovoriť o nejakom vypínaní. V pondelok to vyhlásil premiér Eduard Heger (OĽANO). (tasr)

16:30 Na očkovanie proti novému koronavírusu sa môžu prihlásiť už aj deti od 12 rokov. Určená je pre ne vakcína od Pfizer/BioNTech. Umožňuje to očkovací formulár na stránke Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). (tasr)

16:00 Tisíce slovenských používateľov Facebooku zdieľali koncom mája príspevky, podľa ktorých indická vláda oficiálne poprela existenciu takzvaného "indického variantu" koronavírusu. Toto tvrdenie je však zavádzajúce. India uznáva existenciu tzv. Delta variantu, známeho aj ako B.1.617.2, odmieta len spojenie názvu svojej krajiny s týmto variantom. Ten však prvýkrát identifikovali práve v Indii a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ho označila za epidemiologicky závažný. (tasr)

15:00 Policajný zbor od utorka (08. 06. 2021) zmierni intenzitu vykonávania preventívno-bezpečnostných kontrol na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19 vyplývajúcich z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR po vstupe na územie Slovenskej republiky a cestovného semaforu na vnútorných hraniciach Slovenskej republiky s Maďarskom, Rakúskou republikou, Českou republikou a Poľskou republikou. Rovnako to platí aj na medzinárodných letiskách. (tasr)

14:00 V Bruseli nosenie ochranného rúška na verejných miestach od stredy 9. júna už nebude povinné. Výnimkou zostanú iba oblasti s "najhustejším" výskytom ľudí, ako sú trhy a určité obchodné centrá či uličky. Uviedla to televízna stanica RTL s odkazom na pondelňajšie pracovné stretnutie predsedu vlády Bruselského regiónu Rudiho Vervoorta so starostami mestských častí belgickej metropoly. (tasr)

12:00 V nemocniciach v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) bolo v nedeľu (6. 6.) hospitalizovaných 40 pacientov s ochorením COVID-19. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom ich počet klesol o 12 (23 percent). Štyria pacienti boli napojení na umelú pľúcnu ventiláciu. Vyplýva to z údajov Národného centra zdravotníckych informácií. (tasr)

11:30  V Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) pribudlo v minulom týždni (31. 5. – 6. 6.) 112 osôb s pozitívnym PCR testom na nový koronavírus. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpol ich počet o osem. Pod nárast sa podpísal najmä Myjavský okres. Vyplýva to z údajov Národného centra zdravotníckych informácií. (tasr)

10:00 Z 981 v nedeľu (6. 6.) vykonaných RT-PCR testov na nový koronavírus bolo 15 pozitívnych. V dôsledku ochorenia COVID-19 pribudlo desať obetí. (tasr)

9:00 Od pondelka nie je podľa COVID automatu ani jeden okres v čiernej fáze. V druhom stupni varovania sú tri okresy, v prvom stupni varovania ich je šesť, v druhom stupni ostražitosti ich je 29 a v prvom stupni ostražitosti ich je 39. V stupni monitoringu sú dva okresy. Rozdelenie okresov podľa aktuálnej rizikovosti v rámci COVID automatu schválila v stredu 2. júna vláda SR. (tasr)

8:00 V Nemecku sa od pondelka môžu registrovať na očkovanie proti koronavírusu všetci obyvatelia vo veku od 12 rokov. Na zaočkovanie všetkých však zatiaľ nebude dostatok vakcín, informovala agentúra DPA. (tasr)