AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SLOVENSKU

Na Slovensku bolo zatiaľ potvrdených 392 185 prípadov nákazy.
Za stredu (21. 7.) pribudlo 34 pozitívnych prípadov.
Spolu máme 12 534 (+ 0) obetí.

AKTUÁLNA SITUÁCIA VO SVETE

Počet nakazených: 192 427 325
Počet úmrtí: 4 137 041
Počet vyliečených: 175 081 789

_____________________________________________________________________

Ďakujeme, že ste s nami sledovali ONLINE.

22:00 Talianska vláda schválila nové opatrenia v boji proti pandémii koronavírusu. Vstup do vnútorných priestorov reštaurácií, barov, kín alebo posilňovní bude možný len s covidpasom. Diskotéky budú aj naďalej zatvorené. (tasr)

21:33 Európska agentúra pre lieky (EMA) zaradila vo štvrtok neurologické ochorenie Guillainov-Barrého syndróm (GBS) medzi veľmi zriedkavé vedľajšie účinky vakcíny Janssen proti ochoreniu COVID-19. Vakcínu vyrába spoločnosť Johnson & Johnson. (tasr)

21:00 Britský rockový gitarista Eric Clapton oznámil, že nebude koncertovať na podujatiach, kde musia byť všetci návštevníci plne zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19. Informovala o tom vo štvrtok na svojej webovej stránke stanica BBC.

20:45 Grécko za uplynulých 24 hodín zaznamenalo 2604 nových prípadov nákazy koronavírusom a päť úmrtí, uviedli vo štvrtok miestne úrady. Jedenásť z celkového počtu sa podľa úradov týka turistov, ktorých otestovali hneď po príchode do krajiny. Deväť pacientov bolo umiestnených na jednotkách intenzívnej starostlivosti. (tasr)

20:10 Izrael z dôvodu opätovného nárastu nových koronavírusových infekcií opäť zavedie tzv. zelený pas. Krízový kabinet vo štvrtok rozhodol, že na zhromaždeniach s viac než 100 ľuďmi sa znovu zavedú obmedzenia, informuje agentúra DPA.

19:55 Argentína Rusko upozornila na oneskorenie v dodávkach protikoronavírusovej vakcíny Sputnik V a upozornila na možnosť vypovedania zmluvy o nákupe tejto vakcíny, informovali vo štvrtok agentúry TASS a AFP.

19:20 Európska únia a jej členské štáty darujú do konca tohto roka najmenej 200 miliónov dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19 krajinám s nízkymi a stredne vysokými príjmami. Vo štvrtok to oznámila Európska komisia, na ktorú sa odvolala tlačová agentúra DPA.

18:32 Výjazdové tímy zdravotníkov štyroch nemocníc siete Svet zdravia zaočkovali vo štvrtok na rôznych miestach Slovenska približne 500 ľudí. Ako TASR informovala komunikačná špecialistka súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti Jana Fedáková, spoločnosť zareagovala na výzvu rezortu zdravotníctva a zapojila sa do výzvy Bezpečný región.

18:00 Český premiér Andrej Babiš vo štvrtok zopakoval, že očkovanie proti ochoreniu COVID-19 nebude za súčasnej vlády povinné. Novinárom to povedal počas návštevy Královohradeckého kraja. Minister zdravotníctva Adam Vojtěch mu však potom čiastočne odporoval. Informácie priniesol portál Novinky.cz.

17:10 Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) zverejnilo vo štvrtok novú mapu zachytávajúcu situáciu s ochorením COVID-19 v Európe a podľa aktuálnej mapy jadranské pobrežie Chorvátska zostáva oranžové, pričom vnútrozemie krajiny je v zelenej zóne. Informovala o tom chorvátska tlačová agentúra HINA.

16:05 Malta začala vo štvrtok letecky posielať domov zahraničných študentov, ktorí mali počas štúdia angličtiny na tamojších školách pozitívny test na ochorenie COVID-19. (tasr)

15:00 Delta mutácia má až tisíckrát väčšiu vírusovú nálož ako pôvodný koronavírus, ktorý v roku 2020 odštartoval pandémiu, vyplýva z novej čínskej štúdie. Vedci dodávajú, že ľudia s deltou sú pre svoje okolie infekčnejší zrejme už skôr. (tasr)

14:00 Nemecká kancelárka Angela Merkelová na štvrtkovej tlačovej konferencii v Berlíne vyjadrila znepokojenie nad exponenciálnym nárastom počtu nakazených koronavírusom v krajine a vyzvala obyvateľov Nemecka, aby sa nechali zaočkovať. Informovali o tom nemecké médiá. (tasr)

13:00 Záujem o očkovanie proti ochoreniu COVID-19 v Nových Zámkoch za posledné týždne výrazne poklesol. Podľa riaditeľa Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Nových Zámkoch Karola Hajnoviča záujem poklesol na 30 percent oproti predchádzajúcim týždňom. (tasr)

12:00 V Bratislave zaočkovali proti ochoreniu COVID-19 ďalších 40 ľudí bez domova i zo zraniteľných komunít. Oznámilo to hlavné mesto s tým, že išlo o nízkoprahové mobilné očkovanie jednodávkovou vakcínou Janssen od spoločnosti Johnson & Johnson. (tasr)

10:40 Predseda vlády SR Eduard Heger dostane v piatok 23. júla o 15.45 h v očkovacom centre v priestoroch  Národného futbalového štadióna, Ulica Viktora Tegelhoffa 4 v Bratislave druhú dávku vakcíny proti ochoreniu Covid-19. Od 15.30 h bude priestor na fototermín, približne o 16.00 h sa uskutoční brífing pre médiá. (tasr)

10:10 Prostredníctvom vykonaných 6779 RT-PCR testov odhalili v stredu (21. 7.) na Slovensku 34 prípadov nákazy novým koronavírusom. Nepribudli žiadne obete. (tasr)

10:00 Premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) v piatok (23. 7.) zaočkujú druhou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Stať sa tak má v poobedňajších hodinách v očkovacom centre na Národnom futbalovom štadióne v Bratislave. (tasr)

9:30 Boj opozície proti očkovaniu na ochorenie COVID-19 je slovenským fenoménom, ktorý sa v iných krajinách v takejto miere nedeje. Opozícia robí v boji proti pandemickým opatreniam "dymovú clonu". Uviedol premiér Eduard Heger (OĽANO). Nie je podľa neho správne, aby opozícia bojovala proti opatreniam, ktoré slúžia na ochranu zdravia ľudí. (tasr)

9:00 Návrh Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vykonať audity čínskych laboratórií v rámci ďalšieho vyšetrovania pôvodu koronavírusu je proti "zdravému rozumu" a je "arogantný voči vede", povedal vo štvrtok námestník čínskej Národnej zdravotníckej komisie Ceng I-sin. (tasr)

8:00 Pandémia nového koronavírusu bude mať pravdepodobne dlhodobé následky v oblasti duševného zdravia ľudí po celom svete. Uvádza sa to v správe, ktorú vo štvrtok zverejnila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). (tasr)