AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SLOVENSKU

  • Na Slovensku bolo zatiaľ potvrdených 391 248 prípadov nákazy.
  • Za štvrtok (17. 6.) pribudlo 38 pozitívne testovaných PCR testami.
  • Spolu máme 12 460 (+ 14) obetí.
Zelených okresov už bude šesť, najviac bude žltých.
Zdroj: MZ SR

AKTUÁLNA SITUÁCIA VO SVETE

  • Počet nakazených: 176 424 080
  • Počet úmrtí: 3 811 007
  • Počet vyliečených: 160 399 294

______________________________________________________________________________

22:00 Online článok sa končí, ďalšie akutálne informácie vám prinesieme už zajtra ráno.

21:45 Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok v Berlíne vyzvali krajiny Európskej únie, aby koordinovali svoju politiku opätovného otvárania hraníc a mali sa na pozore pred novými variantmi koronavírusu SARS-CoV-2. Macron podľa agentúry Reuters uviedol, že štáty EÚ musia byť opatrné a nedovoliť šírenie nových variantov koronavírusu. Dodal, že EÚ sleduje vývoj v Británii, kde zaznamenali prudký nárast počtu nakazených variantom delta. (tasr)

21:30 Náhly nárast počtu prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 v niektorých častiach Afriky mohlo spôsobiť nerovnomerné rozdeľovanie vakcín na celom svete, uviedla v piatok podľa agentúry AFP Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Krízový koordinátor WHO Mike Ryan na brífingu v Ženeve spresnil, že počet infikovaných sa minulý týždeň v Libérii, Zambii, Zimbabwe a Rwande zdvojnásobil. (tasr)

21:15 Variant nového koronavírusu s označením delta, ktorý prvýkrát objavili v Indii, sa už stáva najrozšírenejším na svete. Uviedla to v piatok Soumya Swaminathanová, hlavná vedecká pracovníčka Svetovej zdravotníckej organizácie. "Variant delta je na najlepšej ceste stať sa globálne dominantným variantom z dôvodu svojej zvýšenej prenosnosti," uviedla Swaminathanová na tlačovej konferencii. (tasr)

20:00 Rakúsko daruje krajinám západného Balkánu milión vakcín proti koronavírusovému ochoreniu COVID-19. Oznámil to v piatok rakúsky kancelár Sebastian Kurz, ktorý zároveň podporil oživenie prístupového procesu západobalkánskych štátov do EÚ. (tasr)

18:20 Konzílium odborníkov upozornilo na zvýšené riziko šírenia variantu delta nového koronavírusu. Pripravilo preto cestovné odporúčania, ktoré majú pomôcť zabrániť jeho zavlečeniu a šíreniu na Slovensku. V poslednom období sledujú v niektorých krajinách Európskej únie, najmä v Portugalsku a niektorých regiónoch Španielska, rastúcu epidemiologickú hrozbu v podobe variantu delta.

16:50 V moskovských nemociach nebudú dočasne poskytovať preventívnu zdravotnú starostlivosť ľudom, ktorí neboli zaočkovaní proti koronavírusu. Neodkladná zdravotná starostlivosť bude poskytovaná naďalej všetkým občanom bez ohľadu na to, či boli zaočkovaní alebo nie. Viac. sa dočítate TU >>>

14:50 Jeden z najväčších pouličných  festivalov na svete, karneval Notting Hill v Londýne, zrušili v dôsledku koronavírusovej pandémie už druhý rok po sebe, oznámili v piatok organizátori.

WA 1 archív Londýn - Na archívnej snímke z 27. augusta 2018 účastníčka jedného z najväčších pouličných festivalov na svete, karnevalu Notting Hill v Londýne. Pouličný festival Notting Hill v Londýne zrušili v dôsledku koronavírusovej pandémie už druhý rok po sebe, oznámili v piatok 18. júna 2021 organizátori. FOTO TASR/AP
Zdroj: Tim Ireland

13:30 Ambulancie nebudú povinné poskytovať očkovanie proti COVID-19. Na piatkovom brífingu v Košiciach to povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Zároveň ľudí vyzval, aby sa hlásili na očkovanie. Podľa neho iba to pomôže zvládnuť tretiu vlnu pandémie.

13:00 O dávky vakcíny Sputnik V, ktoré Slovensko nevyužije, prejavili záujem krajiny západného Balkánu. Minister zdravotníctva Lengvarský chce na rokovaní vlády predložiť uznesenie o predaji alebo darovaní nevyužitých dávok.

12:30 Heger navštívil obecné očkovacie centrum. "Som veľmi rád, že naďalej funguje spolupráca medzi štátom a samosprávami. Potrebujeme v tomto, samozrejme, pridávať, pretože vidíme, že práve touto spoluprácou dokážeme prísť s očkovaním omnoho bližšie k ľuďom. Očkovanie je jediná najúčinnejšia zbraň proti vírusu," uviedol Heger.

12:00 Hnutie OĽANO vyzvalo opozičné strany a ich zástupcov, aby odporučili očkovanie proti ochoreniu COVID-19 svojim voličom, nehazardovali s ich zdravím a pozvali ich na očkovanie čím skôr. Poslanci Národnej rady (NR) SR z klubu OĽANO to vyhlásili na piatkovej tlačovej konferencii. Očkovanie je podľa nich jedinou cestou z pandémie. Upozorňujú, že sa treba pripraviť na prípadnú tretiu vlnu.

11:00 Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR sa pri očkovaní detí riadi odporúčaniami odborníkov a Európskej liekovej agentúry (EMA). V reakcii na opozičný Smer-SD, ktorý žiada vládu SR zastaviť očkovanie detí od 12 do 16 rokov proti ochoreniu COVID-19 s výnimkou prípadov, keď o to žiada odborný lekár, to pre TASR uviedol komunikačný odbor rezortu zdravotníctva.

10:10 Prostredníctvom 3794 vykonaných RT-PCR testov odhalili vo štvrtok (17. 6.) na Slovensku 38 prípadov nového koronavírusu. Pribudlo 14 obetí.

9:40 Za posledný deň pribudlo v Maďarsku 106 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, čím celkový počet infikovaných stúpol na 807 428. V súvislosti s ochorením COVID-19 zomreli dvaja pacienti, doterajšou bilanciou koronavírusovej pandémie je 29 950 úmrtí.

8:25 Prudký nárast počtu infikovaných novým koronavírusom v hlavnom meste Ruska podľa tamojšieho starostu Sergeja Sobianina spôsobili zrejme nové varianty tejto nákazy. (tasr)

7:42 Viac ako 82 miliónov ľudí na svete muselo pre násilie a prenasledovanie opustiť svoje domovy. Od minulého roka tak stúpol počet utečencov a vysídlencov o takmer tri milióny, a to aj napriek pretrvávajúcej pandémii a obmedzeniam spojeným s cestovaním. (tasr)

7:00 Predstavitelia vo viacerých oblastiach Ruska vo štvrtok oznámili, že plánujú zaviesť povinné očkovanie zamestnancov proti ochoreniu COVID-19 vo firmách, prevádzkach a službách, pretože počty prípadov nákazy stúpajú. V predchádzajúci deň už zaviedla takéto opatrenie metropola Moskva.(tasr)

6:33 Rakúska Národná rada schválila vo štvrtok jednorazový príspevok vo výške zhruba 500 eur pre zamestnancov nemocníc a ošetrovateľských zariadení, ktorým chce takto vyjadriť uznanie za ich úsilie a nasadenie v boji s pandémiou nového koronavírusu. (tasr)

6:00 Spojené štáty vyčlenili vyše tri miliardy dolárov (2,5 milióna eur) na urýchlenie vývoja antivirotík vo forme piluliek proti ochoreniu COVID-19. (tasr)