AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SLOVENSKU

Na Slovensku bolo zatiaľ potvrdených 621 423 prípadov nákazy.
Za stredu (24. 11.) pribudlo 10 165 pozitívnych prípadov.
Spolu máme 14 056 (+ 51) obetí.

AKTUÁLNA SITUÁCIA VO SVETE

Počet nakazených: 257 053 759
Počet úmrtí: 5 158 017
Počet vyliečených: 232 099 750

_________________________________________________________________________

Ďakujeme, že ste s nami sledovali ONLINE.

22:00 Portugalsko opätovne zavádza niektoré prísne obmedzenia v súvislosti s pandémiou koronavírusu - ani nie dva mesiace po uvoľnení väčšiny z nich po dosiahnutí cieľa 86 percent populácie zaočkovanej proti COVID-19. Nedávny nárast počtu prípadov nákazy prinútil vládu konať, uviedol vo štvrtok portugalský premiér António Costa. (tasr)

21:43 Mestská hromadná doprava (MHD) v Banskej Bystrici bude od piatka (26. 11.) jazdiť v prázdninovom režime. O opatrení mesta v súvislosti s vyhláseným núdzovým stavom informovala TASR hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Dominika Adamovičová.

"Mimoriadna zmena cestovných poriadkov potrvá až do odvolania. Upozorňujeme zároveň, že cestovanie v MHD bude aj naďalej možné podľa platných epidemických opatrení len s nasadeným respirátorom," dodala.

Súťaž
Zdroj: archív

21:10 Čile vo štvrtok oznámilo, že začne očkovať proti koronavírusu deti vo veku tri roky a viac. Juhoamerická krajina už úspešne zaočkovala približne 90 percent svojej pôvodnej cieľovej populácie. (tasr)

20:23 Ak vláda linkuje občanom pandemické pravidlá, ktoré nie sú domyslené, dostatočné a nie je schopná kontrolovať ich dodržiavanie, podľa publicistu Juraja Hrabka môže len ťažko očakávať ich úspešné uplatňovanie. Poukázal na to v diskusii na TASR TV.

20:05 Prezidenta Miloša Zemana vo štvrtok večer previezli do nemocnice kvôli pozitívnemu testu na koronavírus. Česká hlava štátu bola pritom prepustená z nemocnice len pred pár hodinami. Informuje o tom porál Blesk.cz.

19:45 Vedci v Juhoafrickej republike (JAR) vo štvrtok oznámili, že zistili nový variant koronavírusu obsahujúci veľký počet mutácií, a práve jemu sa pripisuje súčasný nárast v počte nakazených v krajine. Tento variant zaznamenali už aj v Botswane a Hongkongu medzi cestujúcimi prichádzajúcimi z JAR. (tasr)

19:00 V súvislosti s vyhlásením výnimočného stavu a dvojtýždňového lockdownu zasadal vo štvrtok v Humennom krízový štáb mesta. Obmedzenia, ktoré samospráva vo svojich organizáciách zaviedla, sa zatiaľ netýkajú úradných hodín samotného MsÚ. (tasr)

18:12 Budova ružomberskej radnice bude od piatka 26. novembra pre verejnosť uzatvorená. Vyplýva to zo záverov porady vedenia mesta, ktorá sa uskutočnila v reakcii na aktuálne platné protiepidemiologické opatrenia. TASR o tom informoval hovorca mesta Viktor Mydlo.

17:20 Iniciatíva Kto pomôže Slovensku vyhlásila výzvu na podporu zdravotníkov. Lekárom, sestrám, ale aj záchranárom či pracovníkom vakcinačných centier posiela energetické balíčky.

"Zostavili sme ich aj na základe konkrétnych potrieb zdravotníckych pracovníkov, ktoré sme zistili prostredníctvom dotazníka a individuálnych rozhovorov," objasnila spoluzakladateľka iniciatívy Lucia Pašková. S distribúciou pomáhajú jednotlivci i firmy. (tasr)

17:00 Mestský úrad v Bardejove v súvislosti s vyhlásením núdzového stavu a takzvaným lockdownom funguje od štvrtka v obmedzenom režime. Ako TASR informoval hovorca mesta Štefan Hij, implementáciou jednotlivých opatrení na úrovni samosprávy, jej orgánov a zariadení v jej pôsobnosti, sa vo štvrtok zaoberal mestský krízový štáb.

16:50 Epidemiologická situácia sa na Slovensku naďalej zhoršuje. Počty pozitívnych aj hospitalizovaných rástli aj počas uplynulého týždňa. Tzv. lockdown sa uvoľní čo najskôr, ako to bude možné, ale len pre očkovaných a tých, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali. (tasr)

16:25 Všetkých šesť materských škôl (MŠ), ktorých zriaďovateľom je mestská časť Košice-Staré Mesto, bude od pondelka 29. novembra až do 12. decembra zatvorených. Rozhodol o tom miestny starosta Igor Petrovčik "po dôslednom zvážení kritickej situácie a na základe odporúčania odborníkov". Informovala o tom vo štvrtok mestská časť. (tasr)

16:15 V Česku bude pre pandémiu opäť platiť núdzový stav. Tamojšia vláda ho vyhlásila na 30 dní s platnosťou od polnoci zo štvrtka na piatok. Uviedol to premiér v demisii Andrej Babiš. Správu priniesli viaceré české médiá. (tasr)

15:40 Nové protipandemické opatrenia sú z hľadiska ochrany zamestnancov škôl, žiakov a ich rodín nedostatočné. V reakcii na sprísnenie pravidiel, ktoré prijala v stredu (24. 11.) vláda, to konštatuje Slovenská komora učiteľov (SKÚ). Kritizuje zároveň stranu SaS za to, že si napriek odporúčaniu konzília presadila ponechanie otvorených škôl aj počas lockdownu. (tasr)

15:00 Covidpasy, ktoré sú v značnej miere potrebné pri cestovaní medzi jednotlivými krajinami Európskej únie, by po novom mali platiť iba deväť mesiacov od podania druhej dávky vakcíny. Odporučila to vo štvrtok Európska komisia (EK). (tasr)

14:10 Na Slovensku evidujú počas októbra 429 úmrtí na ochorenie COVID-19. Z nich zaočkovaných oboma dávkami bolo 54 ľudí, prvú dávku vakcíny malo sedem osôb. Nezaočkovaných obetí ochorenia COVID-19 bolo 368, čo predstavuje vyše 85 percent. (tasr)

14:00 Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR odporúča všetkým záujemcom o tretiu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19, aby využili registračný formulár na stránke www.korona.gov.sk alebo vakcinacia.nczisk.sk. (tasr)

13:15 Európska agentúra pre lieky (EMA) vo štvrtok schválila podávanie proticovidovej vakcíny od konzorcia spoločností Pfizer/BioNTech deťom od piatich do 11 rokov. (tasr)

12:40 Covidové lôžka vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Nových Zámkoch sú takmer obsadené. Ako informovala nemocnica, z celkového počtu 90 lôžok je obsadených 87 postelí. (tasr)

11:50 V nemocniciach v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) ležalo v stredu (24. 11.) 371 pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom ich počet stúpol o 50. Dvadsaťjeden z nich bolo napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. (tasr)

11:40 Nórsko od piatka (26.11.) sprísňuje podmienky vstupu do krajiny pre cestujúcich, ktorí nie sú zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 ani ochorenie neprekonali. Pri vstupe sú povinní predložiť negatívny výsledok testu, zároveň sa testovaniu musia podrobiť aj po vstupe do krajiny. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR. (tasr)

11:10 Mesto Bratislava a jeho firmy majú pre pandémiu ochorenia COVID-19 miliónové výpadky v príjmoch. Počas rokov 2020 a 2021 spôsobila koronakríza priame aj nepriame výpadky v príjmoch hlavného mesta a jeho organizácií vo výške viac ako 35 miliónov eur. Magistrát to uviedol v návrhu mestského rozpočtu na roky 2022 - 2024. (tasr)

11:00 Nemecko sa vo štvrtok stalo už piatok krajinou v Európe, kde počet obetí nového druhu koronavírusu od začiatku pandémie presiahol hranicu 100.000. V Nemecku pribudlo za uplynulých 24 hodín podľa údajov Inštitútu Roberta Kocha (RKI) 351 úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19 a ich celkový počet tak stúpol na 100.119. (tasr)

10:30 Núdzový stav predstavuje jednu z možností, ako môže štát čeliť ohrozeniu jeho bezpečnosti. Núdzový stav môže vláda vyhlásiť v prípade, ak bezprostredne hrozí ohrozenie života a zdravia, alebo už došlo k takémuto ohrozeniu, a to aj z dôvodu pandémie. (tasr)

10:00 Prostredníctvom 30.620 vykonaných RT-PCR testov odhalili v stredu (24. 11.) na Slovensku 10.165 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo 51 obetí. (tasr)

9:00 Laboratória odhalili v Českej republike za posledných 24 hodín ďalších 18.004 nakazených koronavírusom. Hospitalizovaných je 5886 ľudí s covidom a takmer 850 z nich je vo vážnom stave. Vyplýva to z údajov českého ministerstva zdravotníctva. (tasr)

8:00 Na Slovensku platí od štvrtka na 90 dní núdzový stav. Vláda schválila aj zákaz vychádzania. Zákaz vychádzania neplatí od 1.00 do 5.00 h. Platí aj viacero výnimiek. Ide napríklad o nákup nevyhnutných životných potrieb v najbližšom obchode (potraviny, lieky, drogéria, obuv, krmivá pre zvieratá, pohonné hmoty, noviny), nevyhnutné služby (okienkový predaj gastroprevádzok, banky, poisťovne, autoservisy a STK, čistiarne, výdajne e-shopov, kľúčová služba, optiky, servis mobilov, kúpele zo zdravotných dôvodov). (tasr)