AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SLOVENSKU

  • Na Slovensku bolo zatiaľ potvrdených 385 395 prípadov nákazy.
  • Za piatok (7. 5.) pribudlo 373 pozitívne testovaných PCR testami.
  • Spolu máme 11 990 (+ 44) obetí.

AKTUÁLNA SITUÁCIA VO SVETE

  • Počet nakazených: 157 568 619
  • Počet úmrtí: 3 284 590
  • Počet vyliečených: 135 878 984

______________________________________________________________________________________

Online

22:00 Online článok sa končí, ďalšie akutálne informácie vám prinesieme už zajtra ráno.

20:30 Chronicky chorým pacientom sa po zaregistrovaní na očkovanie proti koronavírusu prideľujú termíny na základe podkladov od zdravotných poisťovní. Podmienkou je, aby sa údaje záujemcu o očkovanie nachádzali v zoznamoch chronicky chorých pacientov, ktoré vypracovali zdravotné poisťovne. Voľné očkovacie termíny vo vakcinačných centrách sa postupne, od najstaršieho po najmladšieho, obsadzujú záujemcami pod 60 rokov. Záujemcovia mladší ako 45 rokov budú očkovaní vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. (tasr)

18:55 Väčšinu ľudí iv Dánsku nfikovaných takzvaným mexickým variantom tvoria zamestnanci a hostia reštaurácie z oblasti severný Zéland ležiacej severne od hlavného mesta Kodaň. Nakazili však aj ďalších ľudí. Úrady ohnisko nákazy neoznačili za zvlášť nebezpečné. Variant vírusu sa nelíši od pôvodného, píše agentúra DPA. (tasr)

17:45 Pandémia zasiahla aj chod Policajného zboru. Pribudli povinnosti pri kontrole hraníc a dozor nad dodržiavaním protipandemických opatrení. Už teraz vyčerpali policajti 70 percent nadčasov na tento rok. Pozitívnou správou je radikálny pokles pozitívne testovaných príslušníkov. Pre TASR to uviedol policajný prezident Peter Kovařík.

16:15 V Dánsku zaznamenali približne 50 prípadov výskytu variantu koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý prvýkrát objavili v Mexiku. Ide o najväčšie ohnisko šírenia tohto variantu v krajine, uviedla Bente Möllerová z agentúry zodpovednej za bezpečnosť pacientov v rozhovore pre dánsku tlačovú agentúru Ritzau. (tasr)

15:00  K už fungujúcim veľkokapacitným očkovacím centrám Prešovského samosprávneho kraja v Prešove, Poprade, Humennom, Starej Ľubovni pribudlo v sobotu nové  centrum v Bardejove. Ako uviedol predseda PSK Milan Majerský, kraj využíva všetky spôsoby, ako zlepšiť dostupnosť ľudí k očkovaniu. Verí, že takto spoločným úsilím sa podarí podstatne zvýšiť zaočkovanosť obyvateľov kraja vrátane najohrozenejších skupín občanov, ktorí sa zatiaľ k vakcíne nedostali. (tasr)

14:07 Hotely v Poľsku v sobotu obnovili svoju prevádzku, ale obsadené môžu byť maximálne na polovicu. Vonkajšie terasy reštaurácií a kaviarní sa otvoria 15. mája. Príslušné vládne nariadenie nadobudlo platnosť o polnoci na sobotu. (tasr)

14:00 Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR znížilo vekovú hranicu pre očkovanie vakcínami od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna na 45 rokov. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

13:35 Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 8710 na celkovo 2.114.138. Vyplýva to zo sobotňajších údajov Systému monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO). (tasr)

13:21 Pápež František vyjadril v sobotu podporu zrušeniu patentov na vakcínu proti koronavírusu v záujme posilnenia jej dodávok chudobným krajinám. Pápež to povedal vo videoposolstve v rodnom španielskom jazyku pre charitatívny koncert Vax Live. (tasr)

13:10 Európska únia uzavrela dohodu s konzorciom Pfizer/BioNTech o dodaní ďalších 1,8 miliardy dávok vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Potvrdila to v sobotu šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. (tasr)

12:27 Trnavský samosprávny kraj (TTSK) prezentoval v piatok (7. 5.) starostom a primátorom okresov Senica a Skalica možnosti využitia mobilnej očkovacej jednotky.

"V každom okresnom meste informujeme, že identifikácia občanov na očkovanie môže byť urobená nielen cez poisťovne či všeobecných lekárov, ale aj zainteresovanosťou starostov či primátorov, ktorí sú z hľadiska verejnej správy k týmto ľuďom najbližšie," uviedol predseda TTSK Jozef Viskupič. (tasr)

12:05 Piatkový (7.5.) summit lídrov členských štátov Európskej únie (EÚ) v portugalskom Porte sa niesol prevažne v duchu pandémie nového koronavírusu a nedostatku vakcín proti ochoreniu COVID-19. Novinárom to povedal slovenský premiér Eduard Heger (OĽANO) pred začiatkom sobotného rokovania lídrov. (tasr)

Premiér Eduard Heger.
Zdroj: Olivier Hoslet

11:33 V Česku pribudlo za piatok 1631 prípadov nákazy novým typom koronavírusu, informuje v sobotu spravodajský server Novinky.cz s odvolaním sa na zdroje českého ministerstva zdravotníctva.

11:00 Vakcinačný tím Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) chce v sobotu zaočkovať v rámci pilotného výjazdového očkovania na Kysuciach asi 500 ľudí nad 60 rokov. (tasr)

10:38 Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa pripojila k spoločnému listu lídrov európskych štátov. Pri príležitosti Dňa Európy (9. 5.) v ňom vyzývajú na diskusiu o budúcnosti Európy. Celkovo ho podporilo 21 prezidentov.
Prezidenti v liste pripomínajú, že Európa čelí mnohým výzvam. Pandémia podľa nich ukázala okrem silných stránok európskej integrácie aj jej slabé miesta. (tasr)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Zdroj: TASR/ Pavel Neubauer

10:00 Prostredníctvom 12.132 vykonaných RT-PCR testov odhalili v piatok (7. 5.) na Slovensku 373 nových prípadov ochorenia COVID-19. Počet obetí v dôsledku nového koronavírusu sa zvýšil o 44. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk.

8:31 Pandémia nového koronavírusu vlani ovplyvnila fungovanie nemocníc vrátane ich hospodárenia. Ako pre TASR povedal analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušan Zachar, zo zverejnených dát o zadlženosti nemocníc nie je zrejmé, v akom smere a rozsahu pandémia nemocnice zasiahla.  Negatívne vníma to, že netransformované zdravotnícke zariadenia v pôsobnosti štátu, teda štátne nemocnice, zvýšili v minulom roku svoj dlh po lehote splatnosti o viac ako 67 miliónov eur.

8:00 India prvýkrát zaznamenala viac než 4000 úmrtí na koronavírus za jediný deň, uviedla v sobotu indická vláda. Od začiatku pandémie tak počet obetí v krajine stúpol na 238.270. Za uplynulých 24 hodín tiež zaznamenali 401.078 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, čo dovedna predstavuje 21,9 milióna prípadov. (tasr)

7:32 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) apelovala v piatok na jednotlivé štáty, aby miesto očkovania detí uprednostnili podanie vakcíny proti koronavírusu seniorom a ďalším rizikovým skupinám obyvateľov. (tasr)

7:00 Zvýšenú mieru šírenia nákazy koronavírusom spôsobujú jeho nové varianty len sčasti. V piatok to uviedol Michael Ryan, riaditeľ programu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre mimoriadne situácie. Šírenie koronavírusu podľa neho podporuje ako výskyt nových variantov, tak aj ľudské správanie. Ryan preto varoval svetové vlády pred uvoľňovaním súčasných opatrení. Presvedčenie niektorých politických lídrov o tom, že pandémiu koronavírusu sa podarí zastaviť len očkovaním obyvateľov, je podľa neho mylné. (tasr)