AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SLOVENSKU

  • Na Slovensku bolo zatiaľ potvrdených 399 218 prípadov nákazy.
  • Za pondelok (13. 9.) pribudlo 474 pozitívnych prípadov.
  • Spolu máme 12 562 (+2) obetí.

AKTUÁLNA SITUÁCIA VO SVETE

Počet nakazených: 224 676 338
Počet úmrtí: 4 631 266
Počet vyliečených: 201 228 051

_____________________________________________________________________

22:00 Online článok sa končí, ďalšie akutálne informácie vám prinesieme už zajtra ráno.

21:45 V niektorých nemeckých spolkových republikách budú platiť prísnejšie pravidlá pre ľudí, ktorí sa nenechali zaočkovať proti koronavírusu. Podnikatelia v gastronómii a usporiadatelia športových alebo kultúrnych akcií sa budú môcť rozhodnúť, že dovnútra pustia iba zaočkovaných, prekonaných a ľudí s negatívnym výsledkom testu.

19:20 Dánske zdravotnícke úrady v utorok informovali, že budú ponúkať očkovanie proti koronavírusu na kultúrnych podujatiach, keďže zaznamenali úspech s jednodňovými vakcinačnými akciami v supermarketoch. "Stále je mnoho mladých ľudí vo veku 20 až 34 rokov, ktorí nie sú zaočkovaní, a Dánsky úrad pre zdravie a lieky pokračuje vo svojom úsilí zvýšiť zaočkovanosť aj v tejto vekovej skupine," vyhlásil Niels Sandö z Národného zdravotníckeho úradu. (tasr)

17:45 Ruský prezident Vladimir Putin v utorok vyjadril presvedčenie, že ruská vakcína Sputnik V ho ochráni a preukáže vysokú mieru ochrany proti ochoreniu COVID-19. Svoj pobyt v karanténe zároveň označil za experiment. Ruský prezident v utorok oznámil, že karanténu absolvuje z dôvodu výskytu prípadov nákazy novým koronavírusom vo svojom bezprostrednom okolí. Putin je zaočkovaný ruskou proticovidovou vakcínou Sputnik V, ktorej druhú dávku dostal v apríli tohto roku. (tasr)

16:30 Pandemická situácia vo Vrábľoch sa postupne zhoršuje. Primátor Tibor Tóth preto zvolal krízový štáb mesta, aby rozhodol o ďalšom postupe. Zhoršená situácia sa už prejavuje na školách, kde sú v karanténe desiatky detí. Na Základnej a materskej škole Lúky sa ochorenie potvrdilo u piatich detí a jedného učiteľa. „V karanténe tu zostáva 85 žiakov. Škola prechádza do červenej fázy školského semaforu a ďalšie opatrenia určí Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Nitre. Na Základnej škole Levická je jeden pozitívny žiak, v karanténe je 26 detí a traja učitelia,“ informoval krízový štáb mesta. (tasr)

15:00 Britský Výbor pre očkovanie a imunizáciu (JCVI) odporučil v utorok vláde, aby ponúkla tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu všetkým ľuďom nad 50 rokov. Informovala o tom agentúra AP. Podľa JCVI by ľudia starší ako 50 rokov mali dostať posilňovaciu dávku šesť mesiacov po zaočkovaní druhou dávkou proticovidovej vakcíny. 

14:00 Španielsko od pondelka (13.9.) zaradilo Slovensko do zoznamu štátov s vysokým rizikom nákazy. Konkrétne ide o východné Slovensko a Bratislavský kraj. Cestujúci z týchto častí krajiny sú povinní preukázať sa pri vstupe do Španielska negatívnym výsledkom testu, očkovacím preukazom alebo potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19.

13:00 Najviac prípadov nového koronavírusu importovali počas júla a augusta na Slovensko z Chorvátska. Išlo o 214 prípadov, pričom 72-krát sa vyskytol delta variant nového koronavírusu. Z celkového počtu 4162 prípadov bolo 1132 importovaných, čo je 27% .

Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková. Po Chorvátsku nasleduje 73 importov zo Španielska, na treťom mieste je Česko (65 ľudí), nasleduje Grécko s 56 prípadmi importov, ďalej sa 45 prípadov importovalo zo Spojeného kráľovstva.

12:00 Obyvatelia Handlovej a miestneho mikroregiónu budú mať opäť možnosť dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 priamo v Handlovej. Vakcinácia bez potrebnej registrácie sa uskutoční 23. septembra, samospráva teraz zisťuje predbežný záujem. Zdravotníci budú očkovať v Podnikateľskom inkubátore od 10.00 do 16.00 h, a to dvoma druhmi vakcín.

11:00 V bratislavskom Ružinove evidujú pribúdajúce prípady výskytu nového koronavírusu v tunajších základných i materských školách. Nákazu zaznamenali aj v Ružinovskom domove seniorov (RDS) na Sklenárovej. Informuje o tom ružinovský starosta Martin Chren.

10:00 Aktuálna situácia:

  • vykonalo sa 7 651 PCR testov, pozitívych bolo 474
  • pribudli 2 obete
  • hospitalizovaných je 250 (+73) chorých
  • na JIS je 23 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 14 osôb
  • zaočkovali 2 407 896 ľudí ( + 1 800)

9:00 Mesto Žilina ruší z dôvodu zhoršujúcej sa epidemickej situácie viaceré kultúrne a športové podujatia. Podľa hovorcu mesta Vladimíra Miškovčíka je okres Žilina od pondelka (13. 9.) podľa COVID automatu zaradený v oranžovej fáze – stupeň ostražitosti.

8:00 Podporovateľka konšpiračných teórií QAnon, ktorej ochorenie na covid nedávno vyvolalo kampaň proti nemocnici v Chicagu, pretože ju tam odmietli liečiť neschváleným a potenciálne nebezpečným liekom ivermektín, v pondelok zomrela.

Ako informoval denník Chicago Sun Times, podľa ošetrujúceho lekára Veronica Wolská zomrela na zápal pľúc v dôsledku choroby COVID-19 s hypotyreózou ako faktorom, ktorý prispel k zhoršeniu zdravotného stavu. Mala 64 rokov.

7:00  Austrálske úrady predĺžili v utorok do polovice októbra lockdown v tamojšom hlavnom meste Canberra s tým, že takéto opatrenie je nevyhnutné, pokým sa nepodarí zvýšiť úroveň zaočkovanosti. Informovala o tom agentúra AFP.

Pozrite si, to najdôležitejšie zo včera >>>