V stredajšom zasadnutí parlamentu sa prebrala časť personálnych návrhov a začalo sa rokovanie o 13. dôchodkoch a minimálnej mzde, ktoré má pokračovať dnešným dňom. U6 v stredu sa pritom ohľadom minimálnej mzdy v parlamente začala perná diskusia medzi koalíciou a opozíciou, ktorá tvrdí, že Krajniakov návrh novej minimálnej mzdy len okráda tých, ktorí zarábajú najmenej.

Priebeh rokovania parlamentu sme sledovali ONLINE:

18:00 Online prenos bol ukončený.

17:27 Poslanci v parlamente schválili návrh ministra Jaroslava Naďa o prítomnosti amerických vojsk na území Slovenska.

17:10 Parlament schválil návrh novely zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Parlament o tom hlasoval v zrýchlenom konaní.

17:08 Ján Tóth je novým šofom Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. 

16:20 Podpredseda parlamentu Milan Laurenčík opätovne napomína poslancov, aby nezabudli na nosenie rúšok. Upozornil, že poslanec Eduard Kočiš, ktorý bol pozitívne testovaný na koronavírus, nemá nasadené rúško vôbec.

16:14 Poslanci teraz rokujú o odstúpení poslancov zo strany Hlas-SD z výborov a o ich náhradníkoch.

16:08 Do rozpravy v parlamente sa zapojili aj Milan Mazurek čo Juraj Blanár, ktorí Naďa obviňovali z návrhu zákona. 

15:33 Poslanec Stanislav Mizík sa rozrosprával o tom, že prítomnosť amerických vojsk na Slovensku znamená začiatok invázie. "Pán Mizík, som udivený. Neviete používať počítač, ale niektoré termíny, ktoré ste použili som si musel googliť. Príjemne ste ma prekvapili," zasmial sa nad jeho vystúpením poslanec Jozef Pročko.

15:28 V parlamente sa začína rozprava o prítomnosti amerických vojsk na Slovensku z dôvodu výcviku a poradenstva. Návrh zákona predniesol minister obrany Jaroslav Naď. Má podporu zahraničného aj obranného výboru. Voči tomuto návrhu sa dlhodobo ohradzuje opozícia. 

15:18 Hlavný dôvod návrhu zákona o ekologickom hospodárstve je zvýšenie pôdy, s ktorou sa hospodári ekologicky, o 20 percent.

15:14 Hodina otázok sa skončila a rozprava poslancov o zákone o ekologickom poľnohospodárstve pokračuje.

14:00 Končí sa prestávka, rokovanie pokračuje hodinou otázok. Počas nej sa poslanci pýtajú otázky ministrov. Viacerí z nich vrátane premiéra sa však na rokovaní kvôli pracovným povinnostiam nezúčastnili.

13:38 Minister obrany Jaroslav Naď vyhlásil, že poskytne súčinnosť pri vyšetrovaní poslanca Lukáša Kyselicu.

12:00 Poslanci majú prestávku do 14:00.

11:50 Parlament sa zaoberá zákonom o ekologickej poľnohospodárskej výrobe. Podľa ministra poľnohospodárstva Jána Mičovského Slovensku dopomôže k vlastným kvalitným potravinám.

11:18 Milan Krajniak sa vyjadruje k návrhu novely zákona o cestnej premávke. Týka sa predajcov áut, ktorých predaj klesol kvôli koronakríze, zákonsa prerokuváva v zrýchlenom konaní. 

11:15 Parlament schválil aj 13. dôchodky. Návrh zákona tak prechádza do 2. čítania.

11:07 Novela zákona o sociálnom poistení bola schválená.

11:05 Novela zákona o minimálnej mzde prechádza do druhého čítania. Podľa nej sa má minimálna mzda zvýšiť z 580 eur na 623 eur. 

11:54 Rozprava o 13. dôchodku sa chýli ku koncu. Krajniak prednáša záverečné slová ped hlasovaním. "Pýtali ste sa ma, či mám v rodine dôchodcov. Áno mám a počas vašej vlády nedostali ani raz trinásty dôchodok," odkazoval opozícii. "Vy ste o tom 10 rokov iba kvákali, my to skutočne urobíme,"zakončil Krajniak zvýšeným hlasom. NAsleduje hlasovanie.

10:08 Hádka o 3. dôchodkoch pokračuje. Z úst opozičných politikov padli slová aj  o najnovšej kauze Igora Matoviča a údajnej investície jeho manželky do firmy Arca Capital.

09:51 Koaliční poslanci zas opozícii vyčítajú, že 13. dôchodky schválili len 2 týždne pred voľbami.

09:38 Členovia strany Hlas-SD chcú odvolávať Milana Krajniaka za nedodržanie volebných sľubov.

03:30 V parlamente sa začalo diskutovať o 13. dôchodkoch. "Každý dôchodca si vie zrátať rozdiel medzi 450 eur, ktoré mal dostať a 50 až 300 eur, ktoré sa týkajú len veľmi malej časti dôchodcov," povedal Erik Tomáš. Vyčíta mu, že ide o rozpor s jeho hlasovaním za 13. dôchodky.

09:15 Po Doležalovi Pellegrini nevedel nájsť ani podpredsedu vlády Štefana Hollého, ktorý sa nachádzal v budove Národnej rady, avšak nie v rokovacej miestnosti. "Kolegovia, takto sa nedá pracovať," povedal Pellegrini.

09:13 Minister dopravy Andrej Doležal má byť  dnes v parlamente, no pracovné povinnosti ho prinútili ísť do Komárna.  Podpredseda parlamentu Peter Pellegrini sa preto rozhodol, že bod s jeho návrhom zákona vynecchajú a prerokujú po až keď sa nájde náhradník za Doležala. 

09:08 Do parlamentu prichádza Milan Krajniak, ide zdôvodňovať návrh zákona, podľa ktorého majú OČR dostávať rodičia len v prípade, ak je škola zatvorená, nie ak sa rozhodnú nechať deti doma.

09:00 Schôdza v Národnej rade sa začala