AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SLOVENSKU

  • Na Slovensku bolo zatiaľ potvrdených 391 075 prípadov nákazy.
  • Za stredu (16. 6.) pribudlo 61 pozitívne testovaných PCR testami.
  • Spolu máme 12 446 (+ 8) obetí.
Zelených okresov už bude šesť, najviac bude žltých.
Zdroj: MZ SR

AKTUÁLNA SITUÁCIA VO SVETE

  • Počet nakazených: 177 414 471
  • Počet úmrtí: 3 838 506
  • Počet vyliečených: 161 859 168

______________________________________________________________________________

Ďakujeme, že ste s nami sledovali ONLINE.

22:00 Rakúska Národná rada schválila vo štvrtok jednorazový príspevok vo výške zhruba 500 eur pre zamestnancov nemocníc a ošetrovateľských zariadení, ktorým chce takto vyjadriť uznanie za ich úsilie a nasadenie v boji s pandémiou nového koronavírusu. (tasr)

21:33 Nemecko plánuje od 25. júna povoliť vstup na svoje územie cestujúcim zo štátov mimo Európskej únie, ktorí budú zaočkovaní oboma dávkami vakcíny proti koronavírusu. (tasr)

20:29 V Británii zaznamenali za uplynulých 24 hodín 11.007 nových prípadov nákazy koronavírusom. Denný prírastok infikovaných sa v dôsledku šírenia variantu delta dostal nad hranicu 10.000 po prvý raz od 19. februára, keď bolo hlásených 12.027 prípadov. (tasr)

19:15 Členské štáty Európskej únie musia využiť v boji proti pandémii koronavírusu všetky dostupné vakcíny. Zároveň je ešte priskoro povedať, či je najlepší nejaký konkrétny typ vakcíny. Vo štvrtok to vyhlásila Európska agentúra pre lieky (EMA), ktorú citovala tlačová agentúra AFP.

18:42 Spojené štáty vyčlenili vyše tri miliardy dolárov (2,5 milióna eur) na urýchlenie vývoja antivirotík vo forme piluliek proti ochoreniu COVID-19. (tasr)

17:27 Deti aj osoby zabezpečujúce priebeh detského tábora sa budú musieť preukazovať negatívnym PCR testom na ochorenie COVID-19, nie starším ako 72 hodín od doručenia výsledku. Vyplýva to z usmernenia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ). Informovala o tom Daša Račková, hovorkyňa ÚVZ.

16:03 Opozičný Smer-SD žiada vládu SR zastaviť očkovanie detí od 12 do 16 rokov proti ochoreniu COVID-19 s výnimkou prípadov, keď o to žiada odborný lekár. Strana tvrdí, že sú pochybnosti o dosahoch vakcín na zdraví vývoj detí. Svoju požiadavku chcela presadiť cez procedurálny návrh v parlamente. Plénum ho však neschválilo. Predseda Smeru-SD avizuje, že sa takéto uznesenie v Národnej rade SR pokúsia presadiť opäť.

15:00 Na Slovensku stále prevláda alfa variant nového koronavírusu, ktorý bol prvýkrát zaznamenaný vo Veľkej Británii. Ukázali to májové výsledky sekvenovania vzoriek pozitívnych na nový koronavírus. TASR o tom vo štvrtok informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.

14:00 Infektológ Vladimír Krčméry pripustil možné zavedenie povinnej štátnej karantény pri návrate z niektorých krajín. Pred štvrtkovým zasadnutím ústredného krízového štábu zdôraznil, že treba za každú cenu zabrániť zavlečeniu nových variantov vírusu na Slovensko. Poznamenal, že očkovacie látky nemusia byť pri subtypoch vírusu stopercentne funkčné.

13:00 Japonský premiér Jošihide Suga vo štvrtok oznámil, že 20. júna zruší núdzový stav zavedený pre šírenie koronavírusu v metropole Tokio a ôsmich ďalších regiónoch. Stane sa tak zhruba mesiac pred začiatkom letných olympijských hier

12:00 Počet prípadov ochorenia COVID-19 v Anglicku "exponenciálne stúpa" a posledné odhady určujú reprodukčné číslo na 1,44, informuje vo štvrtok britská stanica Sky News. Infekcie medzi 3. májom a 7. júnom stúpli o 50 percent v súčinnosti s nárastom výskytu tzv. variantu delta, ktorý prvýkrát objavili v Indii a ktorý sa medzičasom stal v Británii dominantným. Indický variant v súčasnosti tvorí 90 percent prípadov koronavírusu v krajine.

10:30 Prostredníctvom 4372 vykonaných RT-PCR testov odhalili v stredu (16. 6.) na Slovensku 61 prípadov nového koronavírusu. Pribudlo osem obetí.

9:30 Na Slovensko doposiaľ dodali takmer štyri milióny vakcín proti ochoreniu COVID-19. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová. Očkovanie v ambulanciách všeobecných lekárov a pediatrov plánuje rezort spustiť od začiatku júla.

8:45 Nemecká farmaceutická spoločnosť CureVac oznámila, že jej vakcína proti ochoreniu COVID-19 má len 47-percentnú účinnosť. Očkovacia látka bola otestovaná na približne 40.000 dobrovoľníkoch v Európe a Latinskej Amerike, u ktorých sa vyskytlo 13 variantov vírusu. (tasr)

8:00 Japonsko vo štvrtok uviedlo, že od budúceho mesiaca pre svojich občanov sprístupní očkovacie pasy, s ktorými budú môcť cestovať do zahraničia. (tasr)

7:35 Na možnú tretiu vlnu sa musíme pripraviť a vyvinúť maximálne úsilie, aby bol jej dosah čo najmiernejší. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla v rozhovore  pri príležitosti dvoch rokov vo funkcii. (tasr)

7:00 Británia v stredu hlásila viac ako 9000 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je najvyšší denný prírastok od februára tohto roku. Informovala o tom televízia Sky News s odvolaním sa na údaje britskej vlády. (tasr)

6:50 Úrady v ruskej metropole Moskva a okolitej oblasti v stredu vyhlásili očkovanie proti ochoreniu COVID-19 za povinné pre ľudí pracujúcich v maloobchode, školstve, oblasti zdravotnej starostlivosti, vo verejnej doprave a ďalších zamestnaniach, ktoré poskytujú služby veľkému počtu osôb. (tasr)

6:20 Francúzsko ruší od štvrtka povinné nosenie rúšok vonku a od 20. júna ukončí aj osemmesačný zákaz nočného vychádzania, vynútený pandémiou koronavírusu. Informovala o tom v stredu tlačová agentúra AP. Stredajšie oznámenie francúzskeho premiéra Jeana Castexa prišlo v období, keď Francúzsko zaznamenáva v priemere okolo 3900 nových prípadov nákazy koronavírusom za deň, čo je pokles oproti 35.000 prípadom na vrchole nákazy v marci a apríli. (tasr)

6:10 Na Slovensku sa od štvrtka (17. 6.) ruší povinnosť nosiť ochranné rúško v prírodných a umelých kúpaliskách, akvaparkoch a wellness. Týka sa to interiérov aj exteriérov, bez ohľadu na farbu okresu podľa COVID automatu. Vyplýva to zo zverejnenej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Viac sa dočítate TU >>>