AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SLOVENSKU
 • Na Slovensku bolo zatiaľ potvrdených 386 540 prípadov nákazy.
 • Za utorok (11. 5.) pribudlo 404 pozitívne testovaných PCR testami.
 • Spolu máme 12 096 (+ 19) obetí.
AKTUÁLNA SITUÁCIA VO SVETE

Počet nakazených: 160,434,745
Počet úmrtí: 3,333,965
Počet vyliečených: 138,215,904

_________________________________________________________________________________

Online je dnes u konca. Nové informácie vám prinesieme opäť zajtra.

21:00  Európska komisia (EK) vyzvala v stredu členské krajiny Európskej únie, aby spolupracovali s cieľom obmedziť cestovanie z Indie a spomaliť tak šírenie indického variantu koronavírusu. (tasr)

19:20 V Maďarsku začne fungovať nadácia, ktorá má pomôcť sirotám, ktoré stratili rodičov v rámci koronavírusovej pandémie. Oznámil to v stredu v Budapešti prezident János Áder, ktorý nadáciu založil spolu so svojou manželkou Anitou Herczeghovou. Podľa spravodajského servera infostart.hu hlava štátu pripomenula, že pandemická tragédia sa dotýka už takmer 800 detí a 522 rodín. (tasr)

19:00 V COVID semafore pre kultúru sa zlepšia niektoré podmienky. Zmeny sa týkajú kapacít sedenia v exteriéri, podmienok testovania pre kultúrne podujatia, ako aj kultúrnych podujatí pre deti. Do platnosti však vstúpia až vydaním vyhlášky Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. (tasr)

18:00 Na Slovensku potvrdili indickú mutáciu nového koronavírusu. Osoba z Bratislavského kraja, u ktorej bol tento variant nového koronavírusu potvrdený, prišla na Slovensko z Indie. Informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková. Na Slovensku naďalej prevažuje britský variant pandemického vírusu. (tasr)

15:00 Od pondelka budú už štyri okresy v oranžovej fáze a pandemická situácia je tam najlepšia: sú to okresy Nitra, Hlohovec, Topoľčany a Senec. Ani jeden okres už nebude v čiernej fáze. V bordovej fáze budú dva okresy, červených bude 23, v ružovej fáze ich bude 50.

Nové farebné rozdelenie Slovenska podľa aktuálneho COVID automatu.
Zdroj: fb MZ SR

14:00 Katastrofickému rozsahu pandémie koronavírusu sa dalo zabrániť, medzinárodné spoločenstvo však konalo neskoro a nekoordinovane, uviedol v stredu nezávislý výbor pre pripravenosť a reakciu na pandémiu (IPPPR). Množstvo zlých rozhodnutí zo strany krajín a medzinárodných organizácií je podľa zistení výboru zodpovedné za vyše 3,3 milióna obetí a globálnu ekonomickú devastáciu. Medzinárodné spoločenstvo podľa výboru príliš pomaly reagovalo na prvé ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan, kde sa vírus začal šíriť koncom roka 2019. 

13:00 Dnešné novinky:

 • Vakcínami od spoločností Pfizer a Moderna sa po novom očkujú ľudia od 35 rokov. 
 • Vakcína Sputnik by sa zrejme mohla na Slovensku používať od júna.
 • Od pondelka 17. mája sa vrátia do škôl všetci žiaci na úrovni regionálneho školstva, teda žiaci v materských, základných a stredných školách. Vysoké školy sa budú otvárať podľa školského COVID automatu.
 • V nasledujúcich dňoch by sa mal na Slovensku skončiť núdzový stav. Koalícia sa dohodla na novele zákona o hospodárskej mobilizácii, ktorá umožní vláde riadiť pandémiu aj bez zákazov vychádzania či zhromažďovania.

12:00 Cestujúci po prílete zo SR na Cyprus nebudú musieť ísť od 13. mája do karantény. Povinný je negatívny výsledok PCR testu, nie starší ako 72 hodín pred odletom. Test absolvujú aj po prílete. Vyplýva to z informácií, ktoré zverejnilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR na svojom webe.

11:00 Výhody pre osoby zaočkované proti koronavírusu platia nateraz v Českej republike len pre tých, ktorí vakcínu a potvrdenie o jej podaní dostali v ČR. Tamojší rezort zdravotníctva to zdôvodňuje obavami z falšovania dokumentov a nemožnosťou skontrolovať certifikáty vydané v zahraničí, informoval v stredu server Novinky.cz.

10:15 Ministerstvo zdravotníctva pripravuje registráciu na očkovanie, v rámci ktorej by si občania mohli voľne vybrať vakcíny na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Možnosťou by boli aj neregistrované vakcíny. Vakcínou od AstraZeneca by sa na Slovensku malo očkovať aj naďalej. Avizoval to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský pred stredajším rokovaním vlády.

10:00 Aktuálna situácia:

 • vykonalo sa 6 776 PCR testov, pozitívych bolo 404
 • pribudlo 19 obetí
 • hospitalizovaných je 1 022 (-66) chorých
 • na JIS je 104 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 131 osôb
 • zaočkovali 1 289 139 ľudí ( + 13 804)

8:00 Počet obetí pandémie presiahol v Indii v stredu 250.000. Za 24 hodín pribudlo podľa ministerstva zdravotníctva rekordných 4205 úmrtí. Hoci sa situácia zlepšuje vo veľkých indických mestách, zdá sa, že v rozsiahlych vidieckych oblastiach, kde žijú dve tretiny obyvateľstva, sa vírus šíri nekontrolovane. Mnohí odborníci sú presvedčení, že oficiálne čísla o počte úmrtí v Indii sú omnoho vyššie. 

7:00 Najľudnatejšia kanadská provincia Ontário v utorok pozastavila používanie vakcíny od spoločnosti AstraZeneca pre prvoočkovancov. Úrady sa odvolali na nové údaje svedčiace o zvýšenom riziku tvorby krvných zrazenín. Tento krok ontárijských úradov nasledoval po oznámení provincie Alberta, že zastavuje podávanie tejto vakcíny pre možné meškanie jej dodávok. Obyvateľstvo týchto dvoch provincií predstavuje polovicu populácie Kanady.

6:00 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla, že variant koronavírusu SARS-CoV-2 šíriaci sa v Indii bol detegovaný v desiatkach krajín po celom svete. Variant C.1617 covidu-19, ktorý sa prvýkrát objavil v Indii vlani v októbri, bol zistený v sekvenciách vírusu, zaznamenaných v databáze GISAID, "zo 44 krajín vo všetkých šiestich regiónoch WHO". 

Pozrite si, to najdôležitejšie zo včera >>>>