AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SLOVENSKU
  • Na Slovensku bolo zatiaľ potvrdených 383 228 prípadov nákazy.
  • Za nedeľu (2. 5.) pribudlo 130 pozitívne testovaných PCR testami.
  • Spolu máme 11 807 (+ 41) obetí.
AKTUÁLNA SITUÁCIA VO SVETE

Počet nakazených: 153,690,251
Počet úmrtí: 3,218,853
Počet vyliečených: 131,008,735

__________________________________________________________________________________________

22:00 Online článok sa končí, ďalšie akutálne informácie vám prinesieme už zajtra ráno.

21:30 Kosovo sa stalo prvou krajinou v Európe bez printových médií. Noviny sa tam už netlačia, keďže spravodajské médiá sa dôsledkom koronavírusovej pandémie presunuli do internetového priestoru. Až do vlaňajšieho marca vychádzalo v tejto balkánskej krajine päť denníkov s nízkym nákladom. Z hlavného kosovského denníka Koha Ditore sa v časoch jeho najväčšieho rozmachu predávalo približne 10.000 výtlačkov denne. (tasr)

21:00 Česká vláda v pondelok rozhodla, že od budúceho pondelka 10. mája nebude vonku za istých podmienok potrebné nosiť rúška. Okrem už skôr avizovaného otvorenia obchodov budú môcť od tohto dňa svoje prevádzky otvoriť napríklad aj remeselníci, a to vrátane opravovní obuvi či stolárstiev. Otvoriť sa tiež budú môcť solária, cestovné kancelárie, záložne či tetovacie salóny, píše spravodajský portál iDNES.cz. (tasr)

19:55 Americká biotechnologická firma Novavax v pondelok informovala, že začala na deťoch klinicky testovať svoju vakcínu proti chorobe COVID-19. Testovanie sa uskutoční v rámci programu, do ktorého bude zapojených 3000 tínedžerov vo veku od 12 do 17 rokov. Spoločnosť spresnila, že testovať sa bude "účinnosť (a) bezpečnosť" vakcíny, pričom účastníci budú dostávať buď vakcínu, alebo placebo, a to v dvoch dávkach s odstupom 21 dní. Účastníci budú sledovaní až dva roky po podaní injekcií. (tasr)

19:30 Poslanec NR SR Ján Herák upozorňuje na nízky počet Rómov, ktorí sa očkovali proti COVID–19. Dôvodom je aj fakt, že na očkovanie je potrebné sa prihlásiť elektronicky, čo je pre ľudí žijúcich v osadách problém. Riešením sú mobilné očkovacie jednotky, ktoré prídu priamo do osád. Na nízku mieru očkovania  Rómov upozorňuje poslanec NRSR Ján Herák. (tasr)

19:10 Švédska vláda daruje milión dávok vakcíny proti koronavírusu od firmy AstraZeneca globálnemu programu COVAX, ktorého cieľom je distribuovať očkovaciu látku najmä do chudobnejších krajín sveta. V pondelok o tom informoval švédsky minister pre rozvoj Per Olsson Fridh. (tasr)

18:25 V Tunisku sa v pondelok začal trojdňový štrajk lekárov, v dôsledku ktorého bola pozastavená vakcinačná kampaň v tejto severoafrickej krajine. Protest prichádza v čase, keď tuniské úrady evidujú zvýšený nárast prípadov nákazy novým koronavírusom. Tuniskí lekári, lekárnici a zubári sa s ministerstvom zdravotníctva už dlhšie nevedia zhodnúť v otázke príplatkov, pracovných zmlúv a novely zákona týkajúcej sa výkonu ich zamestnania. (tasr)

17:30 Dánsko v pondelok oznámilo, že pre obavy z vážnych vedľajších účinkov zahŕňajúcich krvné zrazeniny do svojej národnej očkovacej kampane nezahrnie vakcínu od amerického výrobcu Johnson & Johnson. (tasr)

16:45 Trnavská automobilka Stellantis Slovakia v utorok zastaví produkciu na všetkých troch výrobných zmenách. Dôvodom je závažný výpadok dodávok polovodičových komponentov spôsobený koronakrízou u jedného z dodávateľov. Viac sa dočítate TU >>>

15:00 Termíny na očkovanie pre 16-ročných a 17-ročných sa pridelili správne v súlade s vyhláškou. Uviedol to riaditeľ NCZI Róbert Suja. V oblastiach, kde títo ľudia boli prihlásení, nie je taký dopyt po očkovaní.

Tvrdí, že mladí prejavili vysokú mieru ochoty cestovať na očkovanie cez celú krajinu. Suja sa, naopak, obáva nízkeho záujmu o očkovanie. V čakárni je podľa jeho slov prihlásených aktuálne 258.000 ľudí. Hovorí, že ak sa nezaregistruje viac ľudí, očkovacie centrá sa môžu o tri až štyri týždne zatvoriť. 

14:00 Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky otvorila vo svojich priestoroch centrum postcovidovej starostlivosti. Zriadenie centra súvisí s nárastom počtu pacientov, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 a následky pociťujú dlhé mesiace. Oficiálne dáta ukazujú, že postcovidový syndróm postihuje 5 až 10% pacientov. Centrum vzniklo z iniciatívy lekárov novozámockej nemocnice a je jediné svojho druhu na Slovensku.

13:00 Na očkovanie klientov a zamestnancov čaká ešte 130 zariadení sociálnych služieb z tých, ktoré oň prejavili záujem. Uviedol to minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). Žiadosti o očkovanie dosiaľ zaslalo 893 ZSS. Požiadavka na zaočkovanie sa dotýka 45.180 zamestnancov a klientov týchto zariadení.

12:00 Šesť mesiacov po uzavretí v dôsledku koronavírusovej pandémie otvorilo Grécko v pondelok bary a terasy - avšak s určitými podmienkami. Personál sa musí dvakrát do týždňa preukázať negatívnym rýchlotestom a mať na sebe rúško. Miesta na státie ani hudba povolená nie je a pri jednom stole môže sedieť nanajvýš šesť ľudí. Medzi stolmi musí byť vzdialenosť najmenej 1,8 metra. 

11:00 Ak ide o prevádzku s obsluhou na terase a personál neurčí inak, je vhodné sa nechať obslúžiť a nechodiť osobne k výčapu či pokladnici. Na terasu vstúpte s nasadeným rúškom alebo respirátorom, vydezinfikujte si ruky a takto sa usádzajte k stolu. (tasr).

10:30 Na svete bola podaná už vyše 1 miliarda vakcín proti covidu.

10:15 Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (45), nasleduje Bratislavský (38), Prešovský (29), Žilinský (18) , Banskobystrický (6), Nitriansky (4), Trenčiansky (-) a Trnavský (-).

10:00 Aktuálna situácia:

  • vykonalo sa 12 176 PCR testov, pozitívych bolo 130
  • pribudlo 41 obetí
  • hospitalizovaných je 1 327 (-3) chorých
  • na JIS je 131 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 189 osôb
  • zaočkovali 1 115 253  ľudí ( + 14 039)

9:00 Trnavský samosprávny kraj pokračoval v očkovaní aj počas prvého májového víkendu, keď sa vo veľkokapacitných očkovacích centrách v Trnave, Dunajskej Strede a Skalici zaočkovalo 7419 ľudí. 

V sobotu (1. 5.) sa v troch očkovacích centrách premiérovo podávala vakcína od Pfizer/BioNTech. Dostalo ju 5076 záujemcov vo veku viac ako 60 rokov, z toho v Dunajskej Strede 1836, v Skalici 1380 a v Trnave 1860. V nedeľu (2. 5.) bolo podaných 2343 vakcín od spoločnosti AstraZeneca.

8:00 Od pondelka môžu v červených a ružových okresoch, teda v okresoch druhého a prvého stupňa varovania, fungovať za splnenia viacerých podmienok divadelné, exteriérové filmové a iné audiovizuálne predstavenia, koncerty, hudobné a tanečné produkcie, výstavy diel výtvarných umení, diel úžitkového umenia a prác ľudovej výtvarnej tvorivosti, festivaly a prehliadky v oblasti kultúry a umenia.

7:00 Úrady v Indii zaznamenali v pondelok už 12. deň po sebe viac ako 300.000 novoinfikovaných koronavírusom. Počet ľudí nakazených sa za posledný deň zvýšil o 368.147. Celkový počet potvrdených prípadov nákazy v Indii dosiahol 19,93 milióna. Lekári sa však domnievajú, že skutočné počty nakazených v tejto druhej najľudnatejšej krajine na svete môžu byť päť- až desaťnásobne vyššie než oficiálne údaje.

Pozrite si, to najdôležitejšie zo včera >>>>