AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SLOVENSKU
  • Na Slovensku bolo zatiaľ potvrdených 368 470 prípadov nákazy.
  • Za stredu (7. 4.) pribudlo 1 576 pozitívne testovaných PCR testami.
  • Spolu máme 10 322 (+79) obetí.
AKTUÁLNA SITUÁCIA VO SVETE

Počet nakazených: 133,898,905
Počet úmrtí: 2,904,696
Počet vyliečených: 107,948,401

_______________________________________________________________________________

Ďakujeme, že ste s nami sledovali ONLINE.

22:00 Počet dávok vakcíny proti novému koronavírusu podaných v priebehu jedného dňa sa v Nemecku prudko zvýšil po tom, čo sa do očkovania zapojili i praktickí lekári. V stredu, keď vo väčšine spolkových krajín Nemecka spustili očkovanie i v 35.000 ambulanciách všeobecných lekárov, bolo aplikovaných približne 656.000 dávok. (tasr)

21:35 Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) v Žiline je momentálne hospitalizovaných 86 pacientov s ochorením COVID-19 v rámci troch červených zón oddelení. Počet nových príjmov sa naďalej pohybuje na približne rovnakej hranici, v priemere ide denne o šesť pacientov. Počas apríla prijali v nemocnici 42 nových pacientov s ochorením COVID-19. (tasr)

21:00 Rusko začalo vo štvrtok viesť rozhovory s predstaviteľmi nemeckej vlády ohľadom záujmu Berlína o nákup dávok ruskej vakcíny proti koronavírusu Sputnik V. Oznámili to výrobcovia tejto očkovacej látky. (tasr)

20:10 Poľské ministerstvo zdravotníctva vo štvrtok opätovne potvrdilo svoju dôveru v očkovaciu látku vyvinutú spoločnosťou AstraZeneca. Hovorca poľského rezortu zdravotníctva uviedol, že vakcína je účinná a bezpečná a v Poľsku po jej podaní nikto nezomrel. (tasr)

Astrazeneca
Zdroj: Shutterstock

20:00 Afrika je celkom "na okraji" celosvetového očkovania proti novému koronavírusu. Uviedla to vo štvrtok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) s tým, že z celkového počtu zaočkovaných na svete pripadajú na tento svetadiel len dve percentá. (tasr)

19:32 Ruský virológ a vedec z Národného výskumného centra pre epidemiológiu a mikrobiológiu akademika Nikolaja Gamaleju, ktoré vyvinulo vakcínu Sputnik V, neverí správam, že vakcína Sputnik V dodaná do SR nie je totožná s tou, ktorá bola pozitívne hodnotená v odbornom časopise The Lancet. (tasr)

19:00 Konzílium odborníkov vo štvrtok diskutovalo o vyňatí testovania z COVID automatu a nastavení nezávislej testovacej stratégie, okrem toho diskutovali aj o očkovaní. (tasr)

18:00 Zdá sa, že v týchto dňoch bude tretia vlna koronavírusovej pandémie v Maďarsku kulminovať, nie je však známe, ako dlho potrvá. Počet nakazených klesá, avšak úmrtnosť súvisiaca s ochorením COVID-19 je ešte stále vysoká, konštatovala vo štvrtok v Budapešti šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby (ÁNTSZ) Cecília Müllerová. (tasr)

17:00 Ruský fond priamych investícií (RFPI) požiadal Slovensko o vrátenie dávky vakcíny Sputnik V. Informovala o tom vo štvrtok agentúra RIA Novosti. Slovensko podľa Ruského fondu priamych investícií porušilo zmluvu tým, že ŠÚKL zadal testovanie ruskej vakcíny laboratóriu, ktoré nie je súčasťou siete oficiálnych laboratórií EÚ.

16:00 Holandská polícia zatkla 37-ročného muža, ktorý údajne plánoval útok výbušným zariadením na očkovacie stredisko na severe Holandska.

14:00 Pre rezort diplomacie zostáva prioritou do najbližšieho obdobia riešenie pandémie. Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) pripomenul na štvrtkovej tlačovej konferencii tiež májovú konferenciu o budúcnosti Európskej únie (EÚ).

13:00 Vo Fakultnej nemocnici Trenčín je aktuálne s ochorením COVID-19 hospitalizovaných 106 pacientov, o 39 menej ako minulý týždeň. Na umelú pľúcnu ventiláciu je napojených 14 pacientov. Momentálne je voľných 63 lôžok, na covid oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM), kde je pripravených 14 ventilovaných lôžok, je momentálne naplnený stav.

12:00 Ako to s ruskou vakcínou Sputnik V nakoniec dopadne? Po koaličnej kríze dnes minister financií Igor Matovič odišiel do Ruska rokovať o ďalších dávkach. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), ktorý mal vakcínu odobriť, prišiel s definitívnym stanoviskom. Budeme ňou očkovať?

11:00 Miera obmedzenia kontaktov v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu na Slovensku zostáva vysoká a neklesá. Vyplýva to z ôsmej vlny výskumu pod názvom Ako sa máte, Slovensko?, ktorý iniciuje Slovenská akadémia vied (SAV), MNFORCE a Seesame.

„Ani po troch mesiacoch najprísnejšieho lockdownu na Slovensku nedochádza k takzvanej pandemickej únave,“ uviedol Miloslav Bahna zo Sociologického ústavu SAV. Prieskum ukázal, že 37,7% respondentov úplne obmedzilo sociálny a spoločenský kontakt s inými ľuďmi a rodinou. Čiastočné obmedzenie kontaktu uviedlo 56,9% a žiadne obmedzenie 5,4% respondentov.

10:00 Aktuálne čísla:

  • vykonalo sa 11 881 PCR testov, pozitívnych bolo 1 576
  • pribudlo 79 úmrtí
  • počet hospitalizovaných klesol o 73 chorých na 2 822
  • na pľúcnu ventiláciu je napojených až 334
  • zaočkovaných je 795 683 ľudí

9:00 Už o desať dní by sme mali na covid semafore prejsť z čiernej fázy do bordovej. Išlo by tak o prvé väčšie uvoľnenie opatrení po vyše troch mesiacoch.

8:00 Nový Zéland pozastaví všetky cesty z Indie, pretože na svojich hraniciach zistil zvýšený výskyt COVID-19. Vo štvrtok to oznámila novozélandská premiérka Jacinda Ardernová. Dočasné zastavenie sa začne 11. apríla a zostane v platnosti do 28. apríla.

7:00  Viaceré krajiny v Európe sa rozhodli po záveroch Európskej agentúry pre lieky zmeniť očkovaciu politiku. Úpravy sa týkajú vakcíny AstraZeneca.

6:00 Brazílsky prezident Jair Bolsonaro v stredu znova vylúčil zavedenie prísnych obmedzení proti koronavírusu. Odborníci z úradu verejného zdravotníctva Fiocruz pritom varovali, že na spomalenie silnejúcej nákazy je "absolútne nutný" príkaz, aby sa ľudia zdržiavali doma, inak hrozí aj "kolaps" zdravotného systému v krajine.

Pozrite si, to najdôležitejšie zo včera >>>