AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SLOVENSKU
  • Na Slovensku je zatiaľ potvrdených 5 860 prípadov nákazy koronavírusom.
  • Za utorok 15.9. pribudlo 92 nových prípadov ochorenia COVID-19.
  • Spolu máme na Slovensku 39 obetí koronavírusu a 2602 aktívnych prípadov.
SITUÁCIA VO SVETE

Počet nakazených: 29,753,123
Počet vyliečených: 21,557,137
Počet úmrtí: 939,674

_______________________________________________________________________________

Ďakujeme, že ste s nami sledovali ONLINE.

22:00 Namiesto avizovaných 50 miliónov eur vyčlení ministerstvo zdravotníctva na pandemické odmeny až 77 miliónov eur. Pre portál vZdravotníctve.sk to potvrdila hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Viac sa dočítate TU.

21:39 Veľká synagóga v Jeruzaleme bude následkom pandémie Covid-19 po prvý raz vo svojej histórii uzavretá počas príchodu nového židovského roka. Oznámili to v stredu izraelské úrady, ktoré cituje tlačová agentúra AFP.

20:50 Vo štvrtok prebehne vo Francúzsku jednodňový štrajk zamestnancov mnohých súkromných zariadení, ktoré vykonávajú testy na prítomnosť nového koronavírusu. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na francúzsku odborovú konfederáciu CGT.

20:37 České ministerstvo zdravotníctva od piatka 18.00 h zakazuje vnútorné akcie na státie pre viac ako desať ľudí s výnimkou výstav, trhov a podobných podujatí, informoval v stredu večer spravodajský portál Novinky.cz.

20:05 Nemecko v stredu zaradilo medzi rizikové oblasti v súvislosti so šírením nového druhu koronavírusu regióny a mestá v ôsmich európskych krajinách vrátane Česka, Maďarska a Rakúska. Vyplýva to z najnovších informácií Inštitútu Roberta Kocha v Berlíne.

19:27 V Bratislavskom kraji evidujú hygienici za utorok (15. 9.) 22 nových pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19. Ide o 12 žien a desať mužov. Na sociálnej sieti o tom informoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) hlavného mesta Bratislavy.

18:54 V meste Nyíregyháza na severovýchode Maďarska sa v domove dôchodcov nakazilo novým druhom koronavírusu 21 seniorov zo 61 tamojších obyvateľov, informovala v stredu internetová stránka komerčnej spravodajskej televízie Hír TV. Viac sa dočítate TU.

18:33 Podpredseda Národnej rady (NR) SR Juraj Šeliga (Za ľudí) podal podnet na Okresný úrad v Bratislave v súvislosti s tým, že poslanci ĽSNS nemali na poslednej schôdzi parlamentu v pléne rúška. Viac sa dočítate TU.

Na snímke je podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí).
Na snímke je podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí).
Zdroj: TASR/ Martin Baumann

18:00 Nosenie rúšok bude v Maďarsku povinné už aj v kinách, divadlách, zdravotníckych či sociálnych zariadeniach. Zábavné podniky budú musieť zatvoriť o 23.00 h, rozhodla v stredu v Budapešti vláda.
"Maďarsko čelí druhej vlne epidémie nového druhu koronavírusu, ktorej vyvrcholenie príde podľa expertov v decembri či v januári. Dovtedy sa treba priebežne chrániť," zdôvodnil v stredu na Facebooku po rokovaní vlády jej predseda Viktor Orbán.

Na snímke je maďarský premiér Viktor Orbán počas tlačovej konferencie.
Na snímke je maďarský premiér Viktor Orbán počas tlačovej konferencie.
Zdroj: Jaroslav Novák

17:30 Vo Francúzsku zatvorili v dôsledku šírenia nového druhu koronavírusu už 81 škôl. Len od minulého týždňa tam pritom zatvorili 53 škôl a 2100 tried, informoval v stredu francúzsky minister školstva Jean-Michel Blanquer.

17:00 V niektorých štvrtiach španielskej metropoly Madrid od piatka opäť zavedú plošné karanténne opatrenia s cieľom zastaviť šírenie koronavírusu. Oznámila to v stredu madridská regionálna vláda.

16:00 V Rumunsku pribudlo za posledných 24 hodín 1713 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, čo je najvyšší denný nárast v krajine od začiatku pandémie.

16:00 Na svadbách bude môcť byť najviac 100 ľudí, uviedol to v stredu po rokovaní vlády premiér Igor Matovič (OĽANO). Plesy sa tento rok zrejme konať nebudú. O stužkových slávnostiach sa ešte diskutuje, v hre je aj to, že by sa mohli preložiť z jesene na jar. Viac nájdete v článku TU >>>

15:00 Sieť nemocníc Svet zdravia zavádza zákaz návštev na všetkých svojich lôžkových zariadeniach na Slovensku. Viac sa dočítate v článku TU >>>

14:00 Izrael zaznamenal v stredu 5523 nových prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, čo predstavuje rekordný denný nárast. Doposiaľ najvyšší bol aj počet vykonaných testov — v priebehu utorka nahlásili výsledky 55.734 odberov.

13:00 Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) predpokladá, že kontroly na hranici s Českou republikou, ktorá od piatka 18. septembra pribudne na zoznam rizikových krajín, sa budú konať náhodne. O ich konkrétnom fungovaní sa však stále diskutuje, informoval o tom v stredu pred rokovaním vlády.

12:00 Verejná zbierka Biela pastelka, ktorá dlhoročne pomáha ľudom so zrakovým postihnutím, sa tento rok uskutoční 18. septembra. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) sa rozhodla posilniť online a mobilnú kampaň. Dôvodom je pandémia nového koronavírusu, ktorá môže tohtoročnú zbierku ovplyvniť.

11:30 Desiatky tisíce čínskych občanov už podstúpilo očkovanie experimentálnymi vakcínami proti koronavírusu. Napriek všeobecnému varovaniu expertov pred látkami, ktoré neprešli štandardným testovaním na zhodnotenie svojej bezpečnosti, vyvoláva vakcinácia v Číne medzinárodný záujem. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters.

11:05 V našej krajine pribudlo úmrtie na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. 66-ročný muž bol hospitalizovaný vo Fakultnej nemocnici v Prešove, počas hospitalizácie potreboval podporu umelej pľúcnej ventilácie.

11:00 Žiaci druhého stupňa Základnej školy s materskou školou v Dechticiach v okrese Trnava sa tento týždeň učia z domu. Žiaci 5. a 9. ročníka až do odvolania, žiaci 6., 7. a 8. ročníka zatiaľ do konca týždňa. Ide o preventívne opatrenie, ktoré bolo prijaté pre potvrdený koronavírus u dvoch žiakov piateho a deviateho ročníka.

10:30 Na Ukrajine pribudlo za posledných 24 hodín rekordných 76 úmrtí súvisiacich s nákazou novým druhom koronavírusu a tiež 2958 nových prípadov infekcie. Z ochorenia COVID-19 sa za tento čas vyliečilo 1514 osôb.

10:00 Za včerajší deň vykonali 3 235 testov, pribudlo 92 nakazených. Nepribudlo žiadne úmrtie a ani sa nikto nevyliečil. Kde pribudlo najviac nakazených a ďalšie info nájdete TU >>>

09:30 Nový koronavírus potvrdili testy u ďalších troch žiakov Gymnázia v Partizánskom. Nakazení sú tak dovedna štyria gymnazisti. Škola zatiaľ zostáva zatvorená. TASR o tom v stredu informoval riaditeľ gymnázia František Štetiar.

09:00 V Indii zaznamenali už viac ako päť miliónov prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, pričom len za posledných 24 hodín tam pribudlo 90.123 infikovaných.

08:00 Za utorok pribudlo v Česku 1677 prípadov. Po troch dňoch je tak číslo v krajine opäť rekordné. Aktuálne bojuje s chorobou  takmer 16 tisíc ľudí, 333 je v nemocnici a 78 z nich vo vážnom stave.

07:00 V Španielsku prekročil v utorok oficiálny počet úmrtí v dôsledku nákazy novým koronavírusom 30.000. Celkový počet infikovaných sa zvýšil na viac ako 600.000, čím sa krajina stala prvou v Európe, ktorá presiahla túto hranicu.

06:00 Slovenskí dôchodcovia patria v porovnaní s ďalšími v EÚ medzi najmenej zaočkovaných na chrípku. Vyplýva to z údajov, ktoré včera zverejnil Eurostat. Odborníci opakovane tvrdia, že kombinácia ochorenia COVID-19 s chrípkou môže mať pre ľudí vážnejšie následky v porovnaní s tým, ako keby sa liečili len na jedno z týchto ochorení.