AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SLOVENSKU
  • Na Slovensku bolo zatiaľ potvrdených 621 423 prípadov nákazy.
  • Za utorok (23. 11.) pribudlo 10 315 pozitívnych prípadov.
  • Spolu máme 14 056 (+ 71) obetí.
AKTUÁLNA SITUÁCIA VO SVETE

Počet nakazených: 257 053 759
Počet úmrtí: 5 158 017
Počet vyliečených: 232 099 750

__________________________________________________________________________

22:00 Online článok sa končí, ďalšie akutálne informácie vám prinesieme už zajtra ráno.

21:30 Taliansko vo stredu sprísnilo reštriktívne opatrenia súvisiace s pandémiou koronavírusu pre nezaočkovaných občanov, ktorí nebudú môcť využívať niektoré služby. Krajina okrem toho zaviedla povinné očkovanie pre širšiu skupinu zamestnancov verejného sektora, informovala agentúra Reuters. (tasr)

20:30 Ruské ministerstvo zdravotníctva v stredu schválilo vakcínu proti koronavírusu s názvom Sputnik M pre dospievajúcu mládež vo veku 12 až 17 rokov, informovala agentúra Interfax. Ruský rezort zdravotníctva uviedol, že rozhodnutie schváliť vakcínu prijal po tom, ako očkovacia látka Sputnik M prešla "všetkými nevyhnutnými testami", počas ktorých "preukázala vysokú účinnosť a bezpečnosť". Ministerstvo rozhodnutie prijalo aj na základe pozitívneho hodnotenia od odborníkov. (tasr)

20:00 Portugalsko v stredu hlásilo svoj najvyšší denný počet nových prípadov nákazy koronavírusom od júla, aj keď hospitalizácie tam pribúdajú pomalšie. Novú vlnu infekcií však hlásia krajiny po celej Európe. (tasr)

19:40 Musíme potlačiť hnev a dúfať, že za dva týždne sa situácia v nemocniciach stabilizuje a aspoň očkovaní proti ochoreniu COVID-19 sa budú môcť vrátiť k životu pred lockdownom. Vyhlásil to bratislavský primátor Matúš Vallo. Bratislava totiž patrí v rámci Slovenska medzi oblasti s najvyššou zaočkovanosťou. V hlavnom meste je zaočkovaných 64 percent obyvateľov. (tasr)

19:25 Cyprus v stredu varoval nezaočkovaných ľudí, že v rámci nových opatrení proti aktuálnej vlne koronavírusu budú mať zakázaný vstup na spoločenské a zábavné podujatia. Informovala o tom tlačová agentúra AFP. (tasr)

19:15 Mimoparlamentná strana Spolu súhlasí s rozhodnutím vlády zaviesť dvojtýždňový lockdown. Apeluje však na prísne celoplošné kontroly a povinné očkovanie rizikových skupín. Poslanci Národnej rady (NR) SR z klubu OĽANO Richard Vašečka a Anna Záborská pôsobiaci v mimoparlamentnej Kresťanskej únii zásadne nesúhlasia so zákazom účasti veriacich na bohoslužbách. (tasr)

19:00 Vo výteroch z nozdier a vo fekáliách dvoch levov v zoologickej záhrade v chorvátskej metropole Záhreb zistili koronavírus. Ide o prvé potvrdenie ochorenia COVID-19 u zvierat v chorvátskej zoo, oznámilo v stredu chorvátske ministerstvo poľnohospodárstva. Informovala o tom tlačová agentúra HINA. (tasr)

18:40 Slovensko je v mimoriadne vážnej situácii, dostali sme sa do stavu, že potrebujeme tvrdý lockdown. Povedal to podpredseda Za ľudí Juraj Šeliga. Vníma, že lockdown je pre zaočkovaných nespravodlivý, no prioritu má potreba znížiť mobilitu, a tak pomôcť preplneným nemocniciam. Upozorňuje, že šírenie vírusu sa podarí znížiť len zvýšením očkovanosti. Šéfka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová dodala, že ak krivka nakazených začne klesať, malo by dôjsť k zvýhodneniu očkovaných. (tasr)

18:30 Vakcíny proti koronavírusu znižujú riziko prenosu v súčasnosti dominantného koronavírusového variantu delta o približne 40 percent. V stredu to uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá varovala ľudí, aby neprepadli falošnej predstave o bezpečnosti. (tasr)

18:00 Veriaci budú mať počas nasledujúceho obdobia lockdownu zakázanú skupinovú účasť na bohoslužbách. Ako však v stredu uviedol premiér Eduard Heger (OĽANO), individuálna pastoračná činnosť zostane povolená. (tasr)

17:50  Prešovský samosprávny kraj od štvrtka do nedele (25. - 28. 11.) zrealizuje očkovanie v 35 termínoch až na 29 rôznych miestach naprieč celým krajom. TASR o tom informovala hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.

17:30 Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) v sobotu (27. 11.) opätovne otvorí veľkokapacitné očkovacie centrum na trenčianskom výstavisku Expo Center. Informovala o tom hovorkyňa TSK Lenka Kukučková. „Oproti pôvodnému očkovaciemu centru, ktoré v priestoroch trenčianskeho výstaviska fungovalo od marca do augusta tohto roka, došlo k zmene priestorov v rámci areálu výstaviska. Po novom sa bude očkovať v pavilóne číslo 1. Centrum bude v prevádzke počas ďalších týždňov podľa počtu ľudí registrovaných v čakárni, predbežne v piatky a soboty. Záujemcom o vakcináciu preto odporúčame, aby sa na očkovanie objednali,“ uviedla Kukučková. (tasr)

17:00 Vláda schválila núdzový stav na 90 dní, platí od dnešnej polnoci. Lockdown bude platiť dva týždne, po 10 dňoch situáciu prehodnotia a podľa toho sa rozhodnú, či sa opatrenia predĺžia alebo uvoľnia. Ak sa budú pravidlá uvoľňovať, tak hlavne pre zaočkovaných a prekonaných.

16:00 Stav odsúdených a obvinených osôb pozitívne testovaných na nový koronavírus sa v porovnaní so záverom minulého týždňa mierne zvýšil. Aktuálne sa v slovenských väzniciach nachádza pozitívne testovaných 75 obvinených a odsúdených osôb.

15:00 Najväčšia slovenská nemocnica - Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) - eviduje aktuálne  4560 plánovaných operácií v rôznych odbornostiach, ako je ortopédia, neurochirurgia, chirurgia a gynekológia, ktoré musela odložiť v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Odklad operácií sa netýka onkologických pacientov a akútnych pacientov, ktorí si vyžadujú neodkladný operačný výkon. 

14:00 Nemocnica Agel Levice už nemá voľné lôžka s napojením na umelú pľúcnu ventiláciu. V nemocnici je aktuálne hospitalizovaných 23 pacientov na štandardnom kyslíkovom lôžku, stav ďalších piatich si vyžaduje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu. "Náš zdravotnícky personál je vyťažený na maximum," povedal riaditeľ Belanský.

13:30 Dať sa zaočkovať vyzývajú aj horskí záchranári."Záchrana v horách je zodpovedná a často veľmi náročná práca. Počas pandémie však zdravotníctvo zažíva ťažké chvíle a je viac ako možné, že Vás po záchrane z hôr nebude mať kto v nemocnici ošetriť. Alebo bude vrtuľník nasadený pri čoraz častejších akútnych prevozoch. Naša práca má význam hlavne vtedy ak fungujú všetky zložky zdravotníckeho systému," napísali na sociálnej sieti.

13:00 Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena bude od 22. januára požadovať, aby boli všetci cudzinci vstupujúci do USA zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19. Informovala o tom v stredu agentúra AP s odvolaním na nemenovaného vysokopostaveného predstaviteľa Bieleho domu.

12:00 Aktuálne sa v školách prezenčne vzdeláva 82,7% žiakov, dištančným spôsobom 17,3 percenta školákov. V stredu o tom informovalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR. Dáta poskytlo 89,3 percenta škôl.

11:30 Konzílium odborníkov navrhuje trojtýždňový lockdown pre všetkých na celom Slovensku. Epidemická situácia na Slovensku je podľa nich kritická a dosahuje úroveň humanitárnej krízy. Chorobnosť na ochorenie COVID-19 je podľa nich vyššia ako na vrchole druhej vlny pandémie. Zachovať by sa mala len prezenčná výučba na prvom stupni ZŠ a v materských školách. 

11:00 Senior centrum v Handlovej bude do začiatku decembra v karanténe. Zariadenie zostalo uzatvorené z dôvodu ochrany zdravia klientov a zamestnancov, testy tam totiž odhalili viacero klientov pozitívnych na nový koronavírus. V centre rovnako zostali i zamestnanci. Informovala o tom v stredu hovorkyňa mesta Jana Paulínyová.

10:30 Alternatíva bez tzv. lockdownu neexistuje, všetko ostatné je populizmus. Pred rokovaním vlády to povedal minister obrany Jaroslav Naď s tým, že na vláde bude hlasovať za návrh pandemických opatrení z dielne ministra Lengvarského. Vie si predstaviť niektoré výnimky len pre zaočkovaných. Minister financií Igor Matovič pred rokovaním uviedol, že podporí akékoľvek opatrenia, ktoré budú chrániť zdravie, životy a minimalizovať ekonomické škody.

10:20 Mali by sa prijať také opatrenia, ktoré by sa dotkli všetkých a budú prísne, povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas. Priznal, že presne nevie, ako aktuálne vyzerá posledná verzia opatrení, o ktorej má rozhodovať vládny kabinet. Slovensko sa podľa jeho slov nachádza vo vážnej situácii a vyzýva na zníženie mobility. Z epidemiologického hľadiska by sa priklonil k tomu, aby opatrenia trvali tri týždne.

10:15 Prísne obmedzenia bez zvýhodnenia ľudí chránených očkovaním by mohli výrazne znížiť motiváciu ľudí očkovať sa, čo by situáciu na Slovensku iba zhoršilo. Vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) to uviedla na sociálnej sieti. Zdôraznila, že lockdown iba odsúva obete a utrpenie o niekoľko mesiacov.  Skonštatovala, že očkovanie je jediné dlhodobo účinné riešenie.

10:10 Vo všetkých krajoch pribudlo vyše tisíc nových prípadov. Najhoršie je na tom za včera nečakane Bratislavský kraj, kde pribudlo vyše 1500 nakazených. Ako je na tom váš kraj? Tabuľku nájdete TU >>

10:05 Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský nedávno uviedol, že kritická hranica je 3 200 hospitalizácii - vtedy budú musieť nemocnice úplne zastaviť „bielu medicínu“ a odložia všetky plánované operácie či zákroky. Liečiť už budú len covidových pacientov a tých, ktorí budú z iných príčin v ohrození života.

Označil to za humanitárnu krízu. Aktuálne máme hospitalizovaných 3 200 pacientov. Navyše, viac ako 83% z hospitalizovaných pacientov s COVID-19 nie je zaočkovaných.

10:00 Aktuálna situácia:

  • vykonalo sa 30 175 PCR testov, pozitívych bolo 10 315
  • pribudlo 71 obetí
  • hospitalizovaných je 3 200 (+18) chorých
  • na JIS je 288 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 269 osôb
  • zaočkovali 2 603 391 ľudí (+4 871)

9:00 Maďarská vláda rozosiela e-maily, v ktorých vyzýva občanov, aby sa nechali zaočkovať aj treťou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Mailovú výzvu dostávajú obyvatelia zaregistrovaní na očkovanie proti covidu, informoval v stredu spravodajský server portfolio.hu.

8:00 Trnavský samosprávny kraj rozšíri nadchádzajúce víkendové očkovanie v očkovacích centrách prvýkrát počas 3. vlny pandémie aj o piatok (26.11.), keď bude možnosť zaočkovať sa v Trnave, Galante a v Piešťanoch. Počas soboty (27.11.) sa bude očkovať vo všetkých siedmich okresných mestách a v nedeľu (28.11.) v Trnave. Dôvodom je narastajúci záujem o očkovanie, minulý týždeň sa zvýšil dvojnásobne. Na všetkých miestach budú mať registrovaní záujemcovia prednosť pred neregistrovanými.

7:00 Rekord hlási aj Nemecko, pribudlo tam 66 884 nových prípadov koronavírusu. Sedemdňová incidencia po prvý raz presiahla hranicu 400 prípadov na 100-tisíc obyvateľov. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil Institut Roberta Kocha (RKI). Viaceré spolkové krajiny od dnes kvôli kritickej situácii sprísňujú opatrenia. 

6:30 Laboratóriá v Česku v utorok odhalili 25 864 nových prípadov nákazy koronavírusom. Je to doteraz najvyšší denný prírastok od začiatku epidémie. Rekordné hodnoty dosahuje aj týždenná incidencia, vyplýva to z údajov na webe českého ministerstva zdravotníctva.

6:00 Nové opatrenia, ktoré majú pomôcť preťaženým nemocniciam a motivovať k očkovaniu proti COVID-19, má dnes prerokovať vláda. Avizovali to v utorok viacerí predstavitelia koalície s tým, že potvrdili predbežnú dohodu z koaličnej rady. Neprezradili však, či pôjde o tvrdý lockdown alebo iba sprísnenie súčasných opatrení bez úplného uzavretia krajiny. To by malo byť zrejmé až po rokovaní kabinetu.

Pozrite si, to najdôležitejšie zo včera >>>