AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SLOVENSKU

  • Na Slovensku bolo zatiaľ potvrdených 884 604 prípadov nákazy
  • Za pondelok(17. 1.) pribudlo 3 933 pozitívnych prípadov
  • Spolu máme 17 398 (+ 46) obetí

AKTUÁLNA SITUÁCIA VO SVETE

  • Počet nakazených: 331 558 873
  • Počet úmrtí: 5 563 790
  • Počet vyliečených: 269 090 317

________________________________________________________________________

Ďakujeme, že ste s nami sledovali ONLINE. Nové informácie vám prinesieme opäť zajtra.

22:00 Britský premiér Boris Johnson v utorok rozhodne odmietol, že ho vopred upozornili na možné porušenie pandemických opatrení na večierku v sídle predsedu vlády na Downing Street 10 v máji 2020. (tasr)

21:00 Dánsko v utorok po prvý raz od začiatku pandémie zaznamenalo viac než 30.000 prípadov nákazy koronavírusom za jeden deň. V krajine s takmer šiestimi miliónmi obyvateľov tak od začiatku pandémie potvrdili 1,2 milióna infekcií. (tasr)

20:00 Štúdie uskutočnené na tehotných ženách zistili, že dve najviac používané vakcíny proti koronavírusu nepredstavujú žiadne riziko pre matky ani pre bábätká. V utorok to oznámil regulačný úrad Európskej únie, Európska lieková agentúra. (tasr) Viac sa dočítate TU.

19:00 Pandémia koronavírusu je ďaleko od svojho konca, upozornil v utorok generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Tedros zároveň varoval pred tvrdeniami, že rýchlo sa šíriaci koronavírusový variant omikron má mierny priebeh. (tasr)

18:10 Izrael rozdá svojim občanom do 30 miliónov bezplatných rýchlotestov na koronavírus. Ponuka je predovšetkým zameraná na finančne slabšie skupiny obyvateľstva, uviedla v utorok izraelská vláda. (tasr)

17:35 Vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin, ktorý je považovaný za pravú ruku pápeža Františka, mal pozitívny výsledok testu na koronavírus. Nákaza sa potvrdila aj u jeho zástupcu, monsignora Edgara Peňu Parru. (tasr)

17:05 Všetky opatrenia, ktoré boli v Škótsku zavedené v reakcii na šírenie infekčnejšieho koronavírusového variantu omikron, budú na budúci pondelok (24. januára) zrušené. Informovala o tom v utorok tamojšia premiérka Nicola Sturgeonová. Premiérka však zdôraznila, že je vzhľadom na stále vysoký počet pozitívnych prípadov naďalej potrebná opatrnosť v spoločenských interakciách. (tasr)

16:45 Ľudia cestujúci do Švédska sa už nebudú musieť pred vstupom do krajiny preukázať negatívnym testom na ochorenie COVID-19, oznámila v utorok tamojšia vláda.  (tasr)

16:15 Ľudia vo Francúzsku, ktorí mali obavy založiť si rodinu počas prvého lockdownu v pandémii koronavírusu, zrejme dobiehajú zameškané – už uzatvárajú manželstvá a majú deti. Podľa štatistiky o obyvateľstve zverejnenej v utorok bolo vlani vo Francúzsku o 42 percent sobášov viac než v roku 2020. Ľudia, ktorí v roku 2020 z dôvodu lockdownu odložili svoje plány na svadbu, sa rozhodli, že rok 2021 je ten pravý čas na uzatvorenie manželstva. A to spôsobilo skok v štatistike. (tasr)

15:30 Počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 v nemocnici v košickej Šaci naďalej klesá. Podľa predpokladov ide o prechodné zlepšenie situácie pred nárastom prípadov súvisiacich s variantom nového koronavírusu omikron. TASR o tom informovala Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny Agel SK, pod ktorú nemocnica patrí. (tasr)

14:40 Slovenská pošta vyplatila už takmer 100.000 poukazov za očkovanie zo 120.000 doručených. Tieto dni sa bude doručovať ďalších 100.000 poukazov. Informovala o tom hovorkyňa pošty Iveta Dorčáková. Zároveň upozornila, že od stredy (19. 1.) sa začínajú vyplácať aj sociálne dávky. Treba sa teda pripraviť na zvýšenú návštevnosť pobočiek. (tasr)

Anketa
Máte obavy z nového variantu omikron?

14:10 Zvolenská nemocnica zaznamenala zlepšenie pandemickej situácie. TASR o tom v utorok informovala Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny Agel SK, pod ktorú nemocnica vo Zvolene patrí. Ako dodala, počet pacientov s ochorením COVID-19 klesol a noví pacienti s týmto ochorením pribúdajú pomalšie. „Zlepšenie však nemusí byť trvalé, keďže sa očakáva vplyv nového variantu omikron,“ spomenula.

14:00 Dobrovoľníci, ktorí pomáhali v druhej vlne s tlmočením zahraničným lekárom, vypomáhajúcim na covidovom oddelení, na  pracovisku II. Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici, získali ocenenie Srdce na dlani. Informovalo o tom v utorok zdravotnícke zariadenie na sociálnej sieti. (tasr)

13:10  V Hongkongu bude humánnym spôsobom usmrtených približne 2000 malých zvierat vrátane škrečkov a činčíl. Stane sa tak po tom, čo bola u niekoľkých hlodavcov v obchode s domácimi zvieratami potvrdená nákaza koronavírusom. (tasr)

12:15 Prešovský samosprávny kraj aplikoval v novom roku záujemcom už viac ako 10.000 vakcín proti ochoreniu COVID-19. Počas druhého januárového týždňa (10. - 16. 1.) to bolo 4029 podaných vakcín. Z toho 664 bolo seniorov nad 60 rokov a 315 detí vo vekovej kategórii päť až 11 rokov. TASR o tom informovala hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.

Na blížiace sa Zimné olympijské hry v Číne sa nepredávajú žiadne lístky. Po rozšírení koronavírusu v čínskom hlavnom meste sa miestne autority rozhodli, že hier sa zúčastnia iba ľudia s pozvánkami. Na snímke logo ZOH v čínskom meste Beijing 18. januára 2022.
Zdroj: Profimedia

11:55 Obsadenosť covidových lôžok v nemocniciach na Zemplíne naďalej klesá, v piatich zariadeniach je aktuálne hospitalizovaných spolu 69 pacientov s ochorením COVID-19. Oproti pondelku 10. januára sa situácia nezmenila len v nemocnici v Michalovciach. Ako TASR informovala PR špecialistka siete nemocníc Svet zdravia Bianka Krejčíová, naďalej sa tu zdravotníci na covidovom oddelení starajú o 26 pacientov, pričom dvaja z nich potrebujú podporu umelej pľúcnej ventilácie (UPV).

11:35  Pozitívny antigénový test malo v pondelok na Slovensku 936 osôb, viac ako 63 percent z nich je nezaočkovaných. V nemocniciach je 1709 pacientov s ochorením COVID-19. Na JIS a OAIM je 348 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 179 ľudí. "Takmer 81 percent z hospitalizovaných nie je zaočkovaných alebo má len jednu dávku očkovacej látky," doplnila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. (tasr)

11:30 Hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová priblížila, že spomedzi pozitívne testovaných PCR testami na Slovensku viac ako 61 percent nebolo zaočkovaných. Najviac pozitívne testovaných bolo podľa jej slov v Prešovskom kraji, najmenej v Banskobystrickom. (tasr)

11:05 Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) odporúča ľuďom, ktorí pociťujú príznaky ochorenia COVID-19, aby využili bezplatné testovanie PCR testami. Pripomenulo, že pri príznakoch ochorenia i v ďalších situáciách sú testy plne hradené zo zdravotného poistenia a objednať sa možno na stránke korona.gov.sk. TASR o tom informovala hovorkyňa NCZI Alžbeta Sivá.

10:40 Lyžiarske výcviky sú povolené, vyplýva to z vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Oznámil to na sociálnej sieti minister školstva vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS). ÚVZ SR v rámci nových vyhlášok k opatreniam platiacim od stredy uviedol, že v režime OTP sú možné služby ubytovania v súvislosti s lyžiarskym výcvikom a kurzom, snoubordovým výcvikom či kurzom v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu pre osoby do 18 rokov a dvoch mesiacov veku. (tasr)

10:20 Vakcinačné centrum Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach je v činnosti už rok. Celkovo zdravotníci nemocnice podali viac ako 140.000 dávok vakcín.

V UNLP sa očkuje vakcínou Comirnaty od dodávateľov Pfizer/BioNTech, v menšej miere sa na jar minulého roka očkovalo aj AstraZenecou a čiastočne aj Modernou. "Prvú dávku u nás dostalo 52.132, druhú 51.720 a tretiu 31.160 ľudí. Vakcínou AstraZeneca sme zaočkovali 2860 ľudí a Modernou 2548," uviedla vedúca vakcinačného centra Jaroslava Ostróová. (tasr)

Na snímke deti počas vakcinácie vo FNsP v Žiline dňa 17. januára 2022. Vo FNsP Žilina dnes spustili očkovanie detí od päť do 11 rokov.
Zdroj: Erika Ďurčová

10:00 AKTUÁLNE ČÍSLA: Prostredníctvom 15.955 vykonaných RT-PCR testov odhalili v pondelok (17. 1.) na Slovensku 3933 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo 46 obetí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na internetovej stránke covid-19.nczisk.sk.

9:45 V uplynulých 24 hodinách pribudlo v Maďarsku 6851 nakazených novým druhom koronavírusu a v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 94 pacientov. Informoval o tom v utorok operačný štáb na webovej stránke koronavirus.gov.hu. Aktuálne má potvrdenú infekciu 137.628 osôb. Hospitalizovaných je 2689 pacientov, z ktorých 217 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. (tasr)

9:25  Čínska pošta nariadila svojim pracovníkom, aby dezinfikovali zásielky zo zahraničia a vyzvala verejnosť, aby znížila počet objednávok zo zámoria. Čínske úrady totiž nedávno pripustili, že zdrojom nárastu koronavírusových infekcií v krajine by mohli byť aj takéto poštové zásielky. Informovala o tom v utorok agentúra AFP, ktorá však súčasne citovala vyjadrenia odborníkov, že riziko takéhoto prenosu z povrchov predmetov je nízke. (tasr)

9:00 Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) v Žiline vyhlásila súťaž pre deti vo veku od päť do 17 rokov, ktoré sa zaočkovali alebo zaočkujú do konca februára 2022 prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Podľa riaditeľa nemocnice Eduarda Dorčíka môže každé dieťa počas čakania po očkovaní alebo doma nakresliť obrázok na tému Aj ja pomáham v boji proti pandémii – som vakcihrdina! a odovzdať ho vo vakcinačnom centre. (tasr)

8:50  V Česku odhalili laboratórne testy za uplynulý deň 20.270 prípadov nákazy koronavírusom, čo je o 12.928 viac ako v rovnaký deň pred týždňom. Počty hospitalizovaných však navzdory vysokým prírastkom infikovaných klesajú. V nemocniciach je aktuálne 1660 covidových pacientov, čo je o 810 menej než minulý týždeň. Vo vážnom stave je 276 hospitalizovaných. (tasr)

8:30 Režim OP+ spĺňajú tiež ľudia, ktorí majú kontraindikáciu očkovania proti ochoreniu COVID-19 podľa odborného usmernenia Ministerstva zdravotníctva SR a vedia sa preukázať certifikátom o výnimke z očkovania. Na splnenie režimu OP+ potrebujú aj negatívny výsledok RT-PCR alebo LAMP testu na ochorenie COVID-19 nie starší ako 72 hodín od odberu alebo antigénového testu nie starší ako 48 hodín od odberu.

8:15 Režim OP+ spĺňajú aj deti od šiestich do 12 rokov a dvoch mesiacov veku, ktoré majú negatívny výsledok RT-PCR alebo LAMP testu nie starší ako 72 hodín alebo antigénového testu nie starší ako 48 hodín. Deti do šiestich rokov test nepotrebujú.

8:00 Režim OP+ spĺňajú aj kompletne zaočkované (2. dávka dvojdávkovej schémy, 1. dávka jednodávkovej schémy) osoby do 18 rokov a 2 mesiacov veku. Nepotrebujú teda posilňujúcu dávky ani test. Týka sa aj kompletne zaočkovaných (2. dávka dvojdávkovej schémy, 1. dávka jednodávkovej schémy) osôb, ktoré prekonali COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami. (tasr)

7:40 Podobne ako napríklad lanovky a vleky, aj vonkajšie športoviská budú od zajtra prístupné v režime OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní ochorenia COVID-19). Ruší sa pre ne kapacitné obmedzenie. Hygienici spresňujú, že vonkajšie športoviská môžu fungovať od 5.00 h do 22.00 h. Doterajšie kapacitné obmedzenie maximálne jedna osoba na 15 štvorcových metrov alebo najviac 30 osôb sa ruší. Podmienky nastavené pre organizovaný a profesionálny šport sa nemenia. (tasr)

7:25 Úrad verejného zdravotníctva SR v aktuálnej vyhláške k pravidlám platiacim od stredy (19. 1.) rozdelil podujatia do troch skupín podľa rizikovosti. Na tých najrizikovejších sa môže zúčastniť najviac 20 osôb. Pre vysokorizikové podujatia, ako sú napríklad oslavy, večierky, svadby, kary, diskotéky v prevádzkach a podobne, platí od 19. januára režim OP+. Pre ostatné typy hromadných podujatí režim OP+ neplatí. (tasr)

7:10 Od stredy 19. januára sa môžu otvoriť prevádzky kúpalísk, wellness a akvaparkov. Fungovať môžu len v novom režime OP+. Ten sa bude týkať aj fitnescentier. Vyplýva to z novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR k činnosti prevádzok. Pre fitnescentrá bude platiť maximálna kapacita jedna osoba na 15 štvorcových metrov alebo najviac 50 ľudí. Tiež musia viesť zoznam návštevníkov prevádzky. (tasr)

7:00 Poľsko zažíva piatu vlnu nákazy koronavírusom, oznámil v pondelok minister zdravotníctva Adam Niedzielski. Varoval, že šírenie variantu omikron môže spôsobiť také prudké zvýšenie v denných prípadoch infekcie, aké Poľsko ešte nezaznamenalo. Informácie priniesla tlačová agentúra Reuters. (tasr)

Anketa
Súhlasíte s novými opatreniami, ktoré budú platiť od zajtra?

6:40 Autoškoly sa podľa novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR zaradia od zajtra k prevádzkam fungujúcim v režime OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní ochorenia COVID-19). (tasr)

6:35 Americká farmaceutická spoločnosť Moderna v pondelok uviedla, že dokončuje vývoj vakcíny proti koronavírusovému variantu omikron a dáta o nej by mohli byť dostupné v marci. Výrobca liečiv zároveň vyvíja aj kombinovanú posilňujúcu vakcínu proti koronavírusu a chrípke, pričom dúfa, že s jej distribúciou začne v niektorých krajinách v budúcom roku, informovala agentúra Reuters. (tasr)

6:30 Pôvodne avizované skrátenie lehoty po prekonaní ochorenia COVID-19 zo 180 na 90 dní sa po dohode s ministerstvom zdravotníctva a konzíliom odborníkov odkladá. TASR o tom informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorý v pondelok zverejnil nové vyhlášky k pandemickým opatreniam. 

6:15 V galériách a múzeách bude od zajtra možné organizovať aj skupinové, nielen individuálne prehliadky. Knižnice sa zasa zaraďujú medzi prevádzky, ktoré sú prístupné v režime základ, teda pre všetkých bez ohľadu na ich imunitný status. (tasr)

6:00 V rámci nových pravidiel sa od zajtra (19. 1.) budú môcť otvoriť všetky doteraz uzavreté prevádzky služieb, avšak iba v režime OP (očkovaní, po prekonaní ochorenia COVID-19). Takisto sa rozšíri zoznam prevádzok, ktoré môžu mať otvorené v režime základ. Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. (tasr)

Zhrnutie najdôležitejších správ zo včera si pozrite v našom VIDEU: