AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SLOVENSKU

  • Na Slovensku bolo zatiaľ potvrdených 392 845 prípadov nákazy.
  • Za utorok (3. 8.) pribudlo 94 pozitívnych prípadov.
  • Spolu máme 12 541 (+ 0) obetí.

AKTUÁLNA SITUÁCIA VO SVETE

Počet nakazených: 200,526,011
Počet úmrtí: 4,264,345
Počet vyliečených: 180,244,543

____________________________________________________________________________

Ďakujeme, že ste s nami sledovali ONLINE.

22:00 Počet prípadov nákazy koronavírusom vo svete prekročil 200 miliónov. Stalo sa tak v čase, keď nákazlivejší variant delta ohrozuje oblasti s nízkou mierou zaočkovanosti a vytvára nápor na zdravotnícke systémy, informovala v stredu agentúra Reuters.

21:33 Spojené štáty v stredu odmietli výzvu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá žiada odložiť podávanie tretích dávok vakcín proti koronavírusu, aby boli očkovacie látky dostupné aj pre chudobné krajiny, v ktorých veľa ľudí dostalo ešte len prvú dávku. (tasr)

21:05 Japonsko v stredu varovalo, že počet prípadov nákazy koronavírusom v krajine stúpa nevídaným tempom. V krajine opäť zaznamenali rekordný počet nových infekcií. V stredu metropola Tokio hlásila nový rekord - 4166 nový infekcií, čo je najviac od začiatku pandémie. Rekordný počet nakazených však nepribudol len v hlavnom meste, ale aj v celej krajine, kde v stredu evidovali viac ako 14.200 prípadov. Dôvodom nevídane rýchleho šírenia koronavírusu je podľa japonského ministra zdravotníctva Norihisa Tamura nákazlivejší variant delta. (tasr)

20:32 Ukrajina dostala v stredu od Litvy a Dánska státisíce dávok vakcíny proti koronavírusovému ochoreniu COVID-19.
Litva poslala na Ukrajinu prvých 54.000 dávok vakcíny Vaxzevria od spoločnosti AstraZeneca z celkových 131.000 dávok, ktoré jej plánuje darovať. (tasr)

20:00 Nákazlivejší variant delta už tvorí v Poľsku 80 percent prípadov nákazy vírusom SARS-CoV-2. Oznámil to v stredu tamojší minister zdravotníctva Adam Niedzielski, ktorého citovala agentúra PAP.

19:20 Európska komisia (EK) v stredu schválila predbežnú dohodu o nákupe 200 miliónov dávok vakcíny americkej farmaceutickej spoločnosti Novavax, ktorá ma zaistiť krajinám EÚ prístup k potencionálnej vakcíne proti koronavírusu, píše sa v tlačovej správe EK. (tasr)

18:15 Polícia pri kontrole dodržiavania protipandemických opatrení zaevidovala v uplynulom týždni (26. 7. - 1. 8.) celkovo 34 prípadov porušenia lekárom stanovenej karantény a 192 prípadov porušenia povinnosti nosenia rúšok. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

17:29 Tri júlové hudobné festivaly v Katalánsku viedli k nárastu šírenia ochorenia COVID-19. Nakazilo sa 2 279 účastníkov, čo je o 58 percent viac, ako úrady predpokladali, informoval v stredu na svojej webovej stránke denník El País s odvolaním sa na výsledky štúdie katalánskej vlády. Viac sa dočítate TU.

Otestovaní návštevníci počas hudobného festivalu Cruilla v Barcelone.
Zdroj: Joan Mateu

16:00 Na vstup do Rakúska už nebude stačiť zaočkovanie prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Preukázať sa bude treba potvrdením o zaočkovaní oboma dávkami. Zmena platí od 15. augusta. Výnimku budú mať osoby, ktoré ochorenie prekonali.

15:00 Riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus v stredu vyzval na odloženie podávania tretích dávok vakcín proti koronavírusu, aby boli očkovacie látky dostupné aj pre chudobné krajiny, v ktorých veľa ľudí dostalo ešte len prvú dávku.

14:00 Nemecká vláda plánuje od jesene rozsiahle obmedzenia pre ľudí nezaočkovaných proti ochoreniu COVID-19. Od polovice októbra by sa mali zrušiť i bezplatné testy na koronavírus, ako vyplýva zo správy ministra zdravotníctva Jensa Spahna určenej pre spolkové krajiny a Spolkový snem, ktorý mali k nahliadnutiu nemecké médiá a agentúra DPA.

13:00 Od začiatku roka do konca júla ochorelo a bolo pozitívnych na nový koronavírus celkom 464.475 osôb. Z tohto počtu malo v anamnéze očkovanie celkom 9181 osôb, čiže 1,95 % . Uviedol to Marek Eliáš z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ).

12:00 Rada RTVS na stredajšom mimoriadnom rokovaní prerokovala a zobrala na vedomie zvýšenie rozpočtových zdrojov v rámci zmluvy so štátom o 1,8 milióna eur. Príspevok je určený na výrobu série žrebovaní očkovacej prémie s názvom Byť zdravý je výhra, ktorá odštartuje 15. augusta. Podľa vedenia RTVS nemá ísť len o zábavnú šou, ale aj program s edukatívnym a diskusným kontextom.

11:30 Očkovaciu lotériu a odmeny za presviedčanie na očkovanie väčšina respondentov neschvaľuje, populárne sú však medzi tými, ktorí sa ešte len chystajú dať sa zaočkovať. Vyplýva to z kontinuálneho prieskumu "Ako sa máte, Slovensko?", ktorý iniciuje SAV, MNFORCE a Seesame. Desiata vlna prieskumu sa uskutočnila od 15. do 20. júla.

11:00 Minulý rok dosiahli výdavky zo štátneho rozpočtu v dôsledku pandémie výšku 108,43 milióna eur. V roku 2021 boli zatiaľ tieto výdavky vo výške 269,43 milióna eur. Pre TASR to uviedol komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Rezort zdravotníctva v októbri a v novembri vyplatil poskytovateľom zdravotnej starostlivosti na odmeny pre zdravotníkov sumu v celkovej výške 37.532.245 eur.

10:00 Aktuálna situácia:

  • vykonalo sa  6 918 PCR testov, pozitívych bolo 94 
  • pribudlo 0 obetí
  • hospitalizovaných je 93 (+1) chorých,
  • na JIS je 5 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebujú 3 osoby
  • zaočkovali 2 282 533 ľudí ( + 3 793)

9:00 Vo veľkokapacitnom očkovacom centre Bratislavského samosprávneho kraja v priestoroch Národného futbalového štadióna v Bratislave budú očkovať proti ochoreniu COVID-19 aj vo štvrtok vakcínou Janssen od Johnson & Johnson. Vakcinovať budú dospelých aj bez SMS pozvánky. Riaditeľ odboru zdravotníctva BSK a lekár kraja Tomáš Szalay potvrdil, že v sobotu (7. 8.) budú na NFŠ nateraz vakcinovať poslednýkrát. 

8:00 Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) by mal začiatkom septembra vydať definitívny súhlas na používanie vakcíny proti chorobe COVID-19 vyvinutú konzorciom Pfizer/BioNtech. Informoval o tom v utorok denník The New York Times. Táto vakcína sa v súčasnosti podáva na základe povolenia na núdzové použitie, ktoré jej bolo udelené vlani v decembri. 

7:00 Košický samosprávny kraj (KSK) nateraz neplánuje zatvárať veľkokapacitné očkovacie centrá, ktoré tak naďalej ostávajú v prevádzke. TASR to potvrdila hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

Pozrite si to najdôležitejšie zo včera >>>