Štvrté voľby do Európskeho parlamentu, v ktorých svoje hlasy odovzdali aj Slováci, vyhral politický nováčik. Koalícia PS a Spolu v sobotných voľbách získala 20,11% hlasov oprávnených voličov. V Európskom parlamente tak získali 4 mandáty. Ako druhá sa umiestnila strana Smer-SD, ktorá získala 15,72% a 3 mandáty. Tretie miesto patrilo strane ĽSNS s 12,07%, ktorá získala 2 mandáty. KDH (9,69%) získalo 2 mandáty. SaS(9,62%) získalo taktiež 2 mandáty. OĽaNO (5,25%) získalo 1 mandát. Účasť v eurovoľbách dosiahla 22,74%.

Slováci si v sobotu zvolili 14 europoslancov, vyberať si mohli z 31 politických subjektov. Úspešné strany museli získať podporu aspoň od 5% voličov. Možnosť voliť malo približne 280 000 občanov a 7 500 prvovoličov a volilo sa dokopy v 5951 okrskoch. Na eurovoľbách sa na území našej krajiny mohli zúčastniť aj občania iných členských štátov, ktorí majú trvalý pobyt na Slovensku.

O predchádzajúce eurovoľby v roku 2014 mali Slováci extrémne nízky záujem. K volebným urnám sa rozhodlo ísť len 13,01% oprávnených voličov, čím sme sa dostali na chvost Európskej únie. Preto sa pred tohtoročnými eurovoľbami viacero známych osobností rozhodlo vyzvať ľudí, aby využili právo voliť.

Na Slovensku v sobotu prebehli v poradí štvrté voľby do Európskeho parlamentu.
Na Slovensku v sobotu prebehli v poradí štvrté voľby do Európskeho parlamentu.
Zdroj: TASR

Počas sobotnej noci sa na internete objavili neoficiálne výsledky eurovolieb. Podľa nich vo voľbách vyhrala koalícia PS a Spolu so 4 mandátmi. Do europarlamentu by sa mali dostať aj strany Smer-SD (3 mandáty), ĽSNS (2 mandáty), KDH (2 mandáty), SaS (1 mandát), a OĽaNO (1 mandát).

Kandidátov, ktorí sa dostali do europarlamentu, nájdete na ďalšej strane