„Mám sa zdržať vypovedania pred masmédiami, ale vy nie ste masmédiá, vy ste moji veriaci,“ povedal Bezák prítomným. Vatikán mu tiež odporúča sídliť mimo trnavskej arcidiecézy. „Prosil som, aby mi povedali, aké obvinenia sú voči mne vznesené, aby som s tým mohol žiť po tom, čo som také hrozné spravil,“ uviedol vo svojej rozlúčkovej reči. Na vyhlásenie reagovali veriaci značne pobúrene. Odzneli vyhrážky o opustení katolíckej cirkvi, ale i emotívne obvinenia zo sprisahania vatikánskej mafie. „Využili, že je pápež nezastihnuteľný. Len zázrak by mohol spôsobiť, aby sa moje odvolanie nenaplnilo,“ povedal Bezák.

Prijíma svoj kríž

„Sám som sa pýtal Pána, prečo ma vyvolil za arcibiskupa, veď pozná celý môj život, veď ja si to nijakým spôsobom nemôžem zaslúžiť,“ povedal Bezák. Svoje vymenovanie preberal so svojimi najlepšími priateľmi, a tí mu povedali: Keď ťa Pán Boh pozval, nehovor mu svoje nie.

Cirkev nie je dokonalá

Obvinenia voči svojej osobe chápe ako kríž a akým spôsobom sa vysvetlia, nevie. „Demisiu som podať nemohol, lebo som nevedel, o čo ju mám oprieť. Ak by mi bolo povedané, toto sú tvoje chyby, tu sa zle správaš, tak uznám, nezvládol som to. Ale pokiaľ sa len vyžaduje demisia, aby som ja bol ten, kto má vysvetľovať, prečo som mal odstúpiť, tak som povedal, nech to rozhodnú až tí najvyšší.“

Ako povedal, Svätého Otca si váži, ale pripomenul tiež, že cirkev nie je spoločenstvom dokonalých. „Kto už lepšie môže poznať jej chyby, ako ten, kto žije v jej vnútri, tak blízko ako ja?“ A na záver dodal: „Nevstúpil som do cirkvi, aby som žil v krásnej inštitúcii, ale aby som bol s Kristom. Verím v Boha.“ Dojatí veriaci sa so svojím obľúbeným arcibiskupom rozlúčili postojačky búrlivým potleskom a mnohí neskrývali dojatie.