Štefan Harabin podal žiadosť o prerušenie funkcie sudcu z dôvodu odchodu do dôchodku, informuje Denník N. Za odchodom je snaha obísť lex Harabin, teda nový zákon, vďaka ktorému každý sudca, ktorý bude kandidovať do parlamentu, stratí nárok na talár.

„Prešiel som im všetkým cez rozum,“ povedal odvážne pre denník po tom, ako si vypočul otázku, či sa naňho vzťahuje nový zákon.

Podľa neho vďaka tomu, že poslal žiadosť o prerušenie funkcie na ministerstvo skôr (1. decembra), ako odovzdala strana Vlasť kandidátku, tak sa lex Harabin na jeho osobu nevzťahuje.

Momentálne rozhodne právny názor prezidentky, ktorá má v právomoci menovať a odvolávať sudcov.

Prezidentka Čaputová na otázky o Harabinovi mala povedať iba to, že čaká, kým do kancelárie doručia jeho súhlas s kandidatúrou do parlamentných volieb. Mala by tak urobiť štátna volebná komisia alebo samotný sudca, podľa zákona o sudcoch.

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
Zdroj: FB Forbes SR

Keď bude súhlas doručený, tak podľa jej hovorcu Martina Strižinca - posledným dňom v mesiaci, teda 31. decembrom tohto roka, Harabinovi zanikne funkcia sudcu. „Jeho žiadosť o prerušenie funkcie sudcu nemá na tento proces žiaden vplyv,“ dodal Strižinec.

Podľa nového zákona, ak sudca podpíše súhlas pod kandidatúru, tak sa automaticky vzdáva funkcie sudcu a prezidentka ho nemusí ani odvolať. Keď dostane list, v ktorom sudca bude súhlasiť s kandidatúrou do Národnej rady, je to akoby Harabin sám napísal list, že sa vzdáva svojej funkcie sudcu.

Harabin sa napriek tomu nevzdáva a prezidentku plánuje zažalovať. „Budem sa s ňou súdiť a viete dobre, že zatiaľ som žiaden súd neprehral,“ dodal.

Nespolieha sa pritom iba na to, že požiadal o prerušenie výkonu funkcie sudcu, ale aj na to, že súhlas s kandidatúrou dal skôr, ako bol lex Harabin zverejnený v polovici októbra v Zbierke zákonov. „Ja som dal súhlas už začiatkom októbra,“ tvrdí Harabin.

Prečítajte si tiež: