Zástupcovia maďarských občianskych združení so zástavami s maďarskými symbolmi čakali v Dunajskej Strede na premiéra pri Dome kultúry pred začiatkom oslavy Medzinárodného dňa žien.

„Pamätáte si na to, čo povedal pán premiér pred dvoma dňami? Preto sme tu, aby sme dali najavo, že nie sme druhotriedni ľudia,“ vysvetlil dôvod ich prítomnosti István Samu z SMK.

Zástupcovia maďarských občianskych združení chceli odovzdať Ficovi list.
Zástupcovia maďarských občianskych združení chceli odovzdať Ficovi list.
Zdroj: Robo Homola - Plus JEDEN DEŇ

Zástupcovia maďarských občianskych združení chceli odovzdať Ficovi list.
Foto: Robo Homola - Plus JEDEN DEŇ

„Tiež sme občania Slovenskej republiky, takisto platíme dane a pán premiér o nás hovorí, že sme ako paraziti,“ povedal Samu. Zhromaždenie bolo pokojné.

Menšiny paraziti?

Samu narážal na nedávne Ficove vyjadrenia na konferencii Matice slovenskej v Martine, kde zaútočil na menšiny. Podľa neho sa usilujú svojimi právam vydierať.

„Je jedno, či to je menšina rómska, inak orientovaných ľudí, menšina názorová, alebo etnická,“ vyhlásil predseda vlády v Martine.

„Stáva sa módnou zvyklosťou, že od menšín na Slovensku vídame najmä požadovačnosť, ale nijaké povinnosti voči štátu. Skôr natiahnuté ruky, zato takmer minimálne pestovanie občianskych cností,“ povedal v Martine predseda vlády.

Premiér nás urazil

„Jasné,“ odpovedá Samu na otázku, či ich premiérove slová urazili. Podľa neho je O.K., že Fico chodí blahoželať ženám k MDŽ, chceli mu však dať najavo, že sa im nepáči, ako sa vyjadruje o maďarskej menšine.

Medzi protestujúcimi boli napríklad zástupcovia mládežníckej organizácie Via Nova alebo združenia Szamaria.

Komárňanský podnikateľ a herec Oliver Boldoghy chcel premiérovi odovzdať list, v ktorom mu mal oznámiť, že ak je podľa neho druhotriednym občanom, tak odmieta platiť dane.

Fico odfrčal

Po skončení podujatia čakal pri zadnom vchode na premiéra hlúčik a Boldoghy na premiéra zakričal, že mu chce odovzdať list. Ten však chránený ochrankou veľmi rýchlo nastúpil do auta a zmizol.

„Bol by som strašne rád, keby sa pristavil aspoň na pol sekundy, keby aspoň prevzal ten list, v ktorom sme mu položili dve otázky. Chceme sa opýtať, ako rozumie tomu, že menšiny, názorové alebo etnické alebo národnostné si neplnia voči štátu svoje povinnosti a po druhé, čo mal na mysli, keď vravel, že naťahujeme požadovačne ruky. Čo to znamená - „požadovačne“? Nečakal som priamu odpoveď tu na mieste, ale aspoň keby prevzal osobne ten list, nič ofenzívneho som nechcel,“ povedal pre Plus JEDEN DEŇ Boldoghy.

Z premiérovej reakcie bol smutný. „Je mi z toho smutno. Boli to dosť závažné vyjadrenia z jeho strany, mohol aspoň dve sekundy na nás obetovať,“ povedal predstaviteľ menšiny.

Prišiel vraj sám za seba, ako občan. Boldoghy sa chystá poslať list premiérovi poštou, zatiaľ jeho kópiu odovzdal šéfovi ochranky. „Sľúbil, že to s ním bude konzultovať.“

Boldoghy sa v minulosti zviditeľnil, keď prišiel o slovenské občianstvo kvôli maďarskému a nemohol voliť do parlamentu, pretože ho vyškrtli zo zoznamu voličov.