Denník Plus JEDEN DEŇ stretol v žilinskej nemocnici pacientov, ktorí odchádzali nespokojní, pretože ich lekári neoperovali. „Lekár v Čadci ma objednal do nemocnice v Žiline, kde ma vyšetria a spravia operačný zákrok,“ povedal v utorok Michal Laš (76) pred urológiou. Po dvojminútovej konzultácii odchádzal roztrpčený. „Vraj ma dnes nevyšetria, dali mi papier a mám sa objednať neskôr telefonicky, keď sa situácia v nemocnici zlepší,“ dodal.


Pán Laš sa v Žiline vyšetrenia nedočkal.
FOTO: Plus JEDEN DEŇ/Pavol Konštiak, Ingrid Timková

Michaela (34) prišla do žilinskej nemocnice so synom (15). „Mal veľké bolesti a na pohotovosti nám v utorok povedali, aby sme prišli hneď ráno do nemocnice, že ho budú operovať,“ vraví. Na urologickom oddelení sa po troch hodinách čakania dozvedeli šokujúcu správu. „Lekár nám oznámil, že až do odvolania sa neoperuje. Čo je toto za systém? To majú pacienti trpieť?“ rozhorčila sa matka. Len krútila hlavou, keď synovi dali antibiotiká a poslali ho domov.


Michaelu rozčúlilo, že namiesto operácie dali jej synovi antibiotiká.
FOTO: Plus JEDEN DEŇ/Pavol Konštiak, Ingrid Timková

Žilinská nemocnica potvrdila, že objednaných pacientov, ktorých liečba sa dá odložiť, presunú do čakacích listín. Pre niektorých to však môže znamenať aj viac ako polročný odklad. Vedenie nemocnice tvrdí, že služby zdravotných sestier má zabezpečené do konca týždňa. Okrem 20 sestier, ktoré prijali v januári, majú nastúpiť 4 ďalšie a 4 prišli na výpomoc z oravských nemocníc. V stredu nastúpi aj 5 sestier z armády. Odchod vyše 300 sestier z prešovskej nemocnice pocítili najmä ich zostávajúce kolegyne.

V Žiline vládne napätie: Takto vyzerali posledné hodiny sestier

Mnohé ťahajú nadčasy, sú unavené, musia vykonávať aj prácu na iných oddeleniach, ktorá nie je ich špecializáciou. Pocítili to už aj pacienti. Vlado z Prešova je príbuzným ťažko chorej 27-ročnej pacientky. „Pred tromi dňami u nej nastalo zastavenie srdca. Po prevoze na príjmovú ambulanciu nám lekár oznámil, že nie je voľné miesto na jej hospitalizáciu. Predpísal jej antibiotiká v tabletkovej forme, pritom ona už ťažko prijíma potravu, potrebovala infúzie. No vrátili nás domov, lebo nebola voľná izba,” opisuje Vlado ťažké chvíle.


František ležal na prešovskej chirurgii, starostlivosť si pochvaľuje, sestry sú však podľa neho už unavené.
FOTO: Plus JEDEN DEŇ/Pavol Konštiak, Ingrid Timková

O hodinu sa mladej žene ťažkosti zopakovali. „Museli sme absolvovať nový transport do nemocnice, ale už ju previezli rovno na intenzívku. Tam sa jej lekári ujali a príkladne sa o ňu starajú,” dodáva rozčúlený príbuzný. Podobné problémy zažili už viacerí, no zo strachu zo šikanovania odmietli medializáciu prípadu. V prešovskej nemocnici obmedzili operačné výkony. Predtým ich denne urobili asi 60. „Včera (v pondelok - pozn. red.) bolo urobených 26 a dnes (v utorok) zatiaľ 35 výkonov,“ informovala hovorkyňa nemocnice Renáta Cenková.