Dlhé týždne trvajúci spor o tom, či dočasne poverená vláda má kompetencie na to, aby posunula vojenskú techniku na Ukrajinu, je na konci. Vzhľadom na to, že vláda stratila dôveru parlamentu, nemá podľa ústavy právomoc rozhodovať o zásadných otázkach vnútornej a zahraničnej politiky. „Vláda jednohlasne schválila medzinárodnú dohodu, na základe ktorej rozhodla o poskytnutí MiGov a časti systému protivzdušnej obrany Kub na Ukrajinu. Technika bude slúžiť na ochranu životov,“ povedal premiér Eduard Heger s odvolaním sa na Ústavu a jej článok 119.

„Vláda rozhoduje v zbore o medzinárodných zmluvách Slovenskej republiky,“ píše sa v spomínanom článku. Podľa predsedu vlády je tak všetko v súlade so zákonom, na čom sa vraj zhodli ústavní právnici, ktorí na analýze situácie pracovali. Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď (41) dodal, že vláda má aj v súčasnej situácii kompetenciu na uzatváranie medzinárodných zmlúv.

Stíhačky MiG-29 Slovensko už dlho nepoužíva a mnohé z nich sú vhodné iba na náhradné diely. „Ortieľ smrti nad nimi spravili Fico a Pellegrini, ktorí objednali americké F16-ky,“ prezradil Heger. Mašiny z USA k nám však stále nedorazili, a tak je Slovensko dohodnuté na zabezpečení vzdušného priestoru s Českom a Poľskom. Aj naši severní susedia sa rozhodli rovnako ako Slovensko a na Ukrajinu pošlú 12 MiGov-29. Slovensko navyše za svoj postoj dostane 200 miliónov eur z Európskeho mierového nástroja a vojenskú techniku od USA v hodnote 700 miliónov eur.

Na druhej strane nájdete názor ústavného právnika, či vláda porušila zákon.