„Pozeral som video na internete. Podľa neho Harman nepálil v kuse, ale po každom výstrele nanovo stláčal spúšť,“ vysvetľuje odborník na zbrane. Puška typu CZ 858 TAKTICAL, ktorou zabil sedem ľudí, je samonabíjacia zbraň. To znamená, že stlačením spúšte vyjde vždy len jedna rana. Takýto typ zbrane predávajú za 280 až 350 eur. Náboje do zbraní vám však v obchode predajú, len ak máte zbrojný preukaz a preukaz zbrane, do ktorej ich kupujete.

Len so špeciálnym náradím

Podľa odborníka sa však zbraň typu CZ 858 TAKTICAL dá prerobiť na automatickú, ktorou pri jednom stlačení spúšte vyjde za sebou veľa striel. „Na automatiku sa dá prerobiť aj pištoľ, ale treba na to odborníka a špeciálne náradie,“ vysvetlí predavač zbraní.

Podľa neho nemohol Harman mať prerobenú zbraň na automatickú, lebo chodil na súťaže a tam by mu na to prišli. Ak by aj strieľal na ulici v pondelok prerobenou zbraňou na automatiku, neudržal by ju v jednej úrovni, ale tlak po výstreloch by mu ju nadhadzoval. „Po troch ranách by už strieľal do vzduchu,“ tvrdí znalec na zbrane. Podľa neho by pondelková situácia dopadla ešte horšie, ak by bol strelec poľovník. „Do poľovníckych brokovníc sa používajú väčšie a silnejšie náboje. To by dopadlo veľmi zle,“ dodáva.

Odborníci: Harman nestrieľal automatickou zbraňou
 
Smrtiaca puška : Touto zbraňou vrah popravil svoje obete.
Foto: polícia