Kočner si mal 22. februára 2018 vybrať z bezpečnostnej schránky 50-tisíc eur, ktoré mal dať potom Zsuzsovej. Tá ich mala podľa obžaloby odovzdať vo večerných hodinách Zoltánovi Andruskóovi a ten ich vraj rozdelil medzi vykonávateľov. Peniaze sú ale ako Colombova žena, nikto ich nikdy nevidel. Tvrdenia obžaloby mohol dokázať kamerový záznam z banky. Vyšetrovateľ prípadu Peter Juhás si ho ale podľa sme.sk vypýtal neskoro.

Zákon o bankách hovorí, že údaje z videozáznamov pri bezpečnostných schránkach sa uchovávajú presne 13 mesiacov. Juhás si ich mal vyžiadať 27. marca 2019, teda presne 13 mesiacov a päť dní od Kočnerovej návštevy schránky. „Polícia nepostupovala v súlade so zákonom, keď si včas nezabezpečila z obdobia tesne pred a po vražde Jána s Martinou takýto bankou zabezpečený a uschovávaný videozáznam,“ tvrdí bývalý elitný vyšetrovateľ Jozef Šátek.

Kočnerovými schránkami sa mal v tom čase zaoberať aj vyšetrovateľ Miroslav Kulich, ktorý vyšetruje prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Petra Šufliarskeho a advokáta Daniela Lipšica. Schránky bol prehľadať 4. marca, no na videozáznam zabudol. Aby toho nebolo málo, tak dozorujúci prokurátor je v oboch prípadoch Vladimír Turan, no ani toho nenapadlo dať pokyn, aby sa kamerový záznam zabezpečil.

Právny zástupca manželov Kuciakovcov Daniel Lipšic prichádza na hlavné pojednávanie v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku.
Právny zástupca manželov Kuciakovcov Daniel Lipšic prichádza na hlavné pojednávanie v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku.
Zdroj: Jaroslav Novák

„Je to nepochopiteľné zlyhanie a len vyvoláva možnú predstavu, čo všetko sa dalo vo vyšetrovaní tohto závažného zločinu ešte dôkazne zabezpečiť a čo všetko ostalo nevyužité,“ napísal Šátek na sociálnej sieti. Bývalý vyšetrovateľ sa pustil aj do samotného prokurátora: „Netreba zabúdať, že túto chybu mohol a mal včas napraviť dozor vykonávajúci prokurátor vydaním príslušného pokynu.“

Význam a dôležitosť tohto nedostatku v dokazovaní v prípravnom konaní zdôraznil aj prvostupňový súd, ktorý jednoznačne takýto dôkaz pre vyslovenie určitých záverov potreboval. „Z tohto pohľadu je úplne jedno, či tento nedostatok vznikol ako dôsledok nižšej odbornosti členov vyšetrovacieho tímu, alebo to bolo zámerné konanie, ktoré napomohlo obžalovaným,“ povedal Šátek. Všetky podozrivé okolnosti ohľadne „vyžiadania-nevyžiadania“ si kamerových záberov zo strany polície by mali byť podľa Šáteka okamžite predmetom záujmu inšpekčných orgánov, čo určite nedáva najlepšiu známku o kvalite činnosti vyšetrovacieho tímu.

Anketa
Dozvie sa verejnosť aj ďalšie závažné pochybenia vo vyšetrovaní vraždy Kuciaka a Kušnírovej?
  • 27%
  • 73%