Obama spomenul nášho rodáka aj vo svojom prejave. „Jedným z vedcov, ktorí sú dnes ocenení, je Ján Vilček. Ján sa narodil na Slovensku židovským rodičom, ktorí unikali pred nacistami počas druhej svetovej vojny,“ povedal prezident.

Pripomenul Vilčekov život. Aby ho rodičia udržali v bezpečí, umiestnili ho do sirotinca s katolíckymi sestrami.

„A neskôr ho spolu s matkou vzali statoční farmári z odľahlej slovenskej dediny a ukryli ich do konca vojny. Dnes je Ján priekopníkom vo výskume imunitného systému a liečení zápalových ochorení ako artritída,“ povedal Obama.

„Ľudia ako Ján majú, samozrejme, obrovský talent. Určitým spôsobom boli predurčení stáť na tomto pódiu,“ zaznelo v prejave hlavy štátu.

Nedopustí na neho

Profesora si pochvaľuje aj pani Vlasta (75) z Modry. Vďaka jeho liekom sa cíti oveľa lepšie, no spoznala ho aj ako srdečné ho človeka.

Kedykoľvek slávnemu vedcovi napíše e-mail, ten jej napriek svojej pracovnej vyťaženosti takmer okamžite odpovedá.

Študoval v Bratislave

Profesor Vilček patrí medzi svetové kapacity v oblasti imunologického a mikrobiologického výskumu.

Narodil sa v roku 1933 v Bratislave, štúdium absolvoval na Lekárskej fakulte UK. V roku 1964 emigroval do USA, kde získal miesto na Lekárskej fakulte Newyorskej univerzity, aby pokračoval vo výskume.

Výsledky jeho práce priniesli výrazný pokrok pri liečbe artritídy a ďalších chronických zápalových ochorení.

V roku 2005 upútal pozornosť svetových médií, keď spolu s manželkou Maricou venovali Newyorskej univerzite dar v odhadovanej výške 105 miliónov dolárov.

Zdrojom ich daru boli práva, ktoré mu prislúchajú z liekov vyvinutých na základe jeho výskumu.

Pani Vlasta (75) chváli Vilčeka: Píšu si e-maily

Pani Vlasta z Modry (75) je jednou z tých, ktorým liek Jána Vilčeka pomohol. Nielenže si pochvaľuje jeho liečbu, ale nedá naňho dopustiť aj ako na človeka.

Na jej e-maily známy profesor vždy veľmi rýchlo reaguje. Pani Vlasta sa s profesorom Vilčekom stretla krátko okolo roku 1967.

„Poznám sa s ním cez jeho otca, ktorý spolu so mnou pracoval v Banských projektoch,“ hovorí bývalá banská inžinierka. „Videla som ho asi raz, možno keď bol v práci za otcom.“

Pani Vlasta trpí roky chorobou, ktorá sa volá ulcerózna kolitída. Dozvedela sa, že profesor Vilček so svojím tímom pracoval na objavení lieku, ktorý by jej mohol pomôcť.

„Čítala som o tom článok a hneď som s ním išla za svojím lekárom profesorom Mariánom Bátovským z bratislavskej nemocnice na Antolskej. Vilčekov liek mi začali podávať cez infúzie,“ vraví.

Pani Vlasta je s profesorom Vilčekom v e-mailovom kontakte. „Keď mu na Vianoce alebo na Jána pošlem e-mail, okamžite odpíše.

Je to človek, ktorý si napriek tomu, že je veľmi vyťažený, vždy nájde čas, aby reagoval.“ Nebyť Vilčekovej liečby, znášala by pani Vlasta svoju chorobu oveľa horšie.

„Nebola by som na tom tak, ako som. Predtým som užívala kortikoidy, ktoré mali veľké vedľajšie účinky. Som rada, že mám tento liek a že mi ho poisťovňa prepláca,“ hovorí pani Vlasta.