Minister obrany Jaroslav Naď sa na úvod brífingu vrátil k ťaživej minulosti. „Čo sa tu dialo za Balciara nemá obdobu,“ povedal Naď s tým, že politická zodpovednosť z tohto obdobia je na ramenách exministra obrany za SNS Petra Gajdoša, šéfa SNS Andreja Danka a bývalého predsedu vlády Roberta Fica. Naď tvrdí, že Balciar musel odísť hneď po jeho príchode na ministerstvo: „Snažil sa púšťať dezinformácie, že som ho prehováral, aby ostal. Nie. On aj ďalší si dali žiadosť, že sú unavení a odišli.“ Podľa ministra odišlo z VS približne 20 ľudí.

Od Balciarovho odchodu už prebehlo pol roka, čo na vymenovanie nového šéfa VS Naď nepovažuje za dlhé obdobia: „Nepotreboval som vymenovať rýchlo, ale kvalitne. Človeka, ktorý nebude rozdeľovať, ale spájať. Človeka, ktorý má moju dôveru. Preto som určil Róberta Kleštinca, ktorý prešiel previerkou prísne tajné, polygrafom a aj psychotestami.“ Kleštinec sa Naďovi poďakoval za dôveru a prezradil svoje plány: „Musíme si získať dôveru ľudí aj politikov. Nebude to jednoduché, ale ľudia vo VS si uvedomujú, čo sú ich úlohy.“

Balciar skončil vo svojej funkcii krátko po voľbách, kedy svoje rozhodnutie oznámil ministrovy obrany Jaroslavovi Naďovi. Po jeho odchode sa na stoličku šéfa VS dočasne posadil podpredseda VS Juraj Štefanka. Balciar v minulosti čelil kauze okolo jeho podpzrivých majetkov. Spolu s manželkou vlastnia 15 apartmánov na Táľoch, luxusný apartmán v Chorvátsku, či rozostavanú chatu v Národnom parku Nízke Tatry.

Róbert Bozalka, Jana Maškarová, Daniel Zmeko, Róbert Kleštinec (tretí sprava), Miroslav Lorinc a Peter Babiar u prezidenta Andreja Kisku.
Róbert Bozalka, Jana Maškarová, Daniel Zmeko, Róbert Kleštinec (tretí sprava), Miroslav Lorinc a Peter Babiar u prezidenta Andreja Kisku.
Zdroj: Dano Veselský

Nový riaditeľ VS Róbert Kleštinec možno nevlastnú toľko lukratívnych nehnuteľností, zato jeho bohatú kariéru mu môže závidieť nejeden vojak. Po vyštudovaní Vysokej vojenskej leteckej školy absolvoval v USA kurz veliteľov letiek, Veliteľsko-štábnu školu vo Veľkej Británii a neskôr aj kurz veliteľských štúdií v Estónsku.

Odpromovaný pilot bojového vrtuľníka pôsobil po škole vo viacerých veliteľských pozíciách, až po zástupcu veliteľa vrtuľníkovej letky. Neskôr zastával funkciu staršieho dôstojníka špecialistu, potom zástupcu veliteľa a dokonca aj vojenského poradcu pri veliteľstve NATO. 15. novembra 2018 sa dostal na post zástupcu veliteľa vzdušných síl Slovenska a v roku 2019 ho vtedajší prezident Andrej Kiska vymenoval do funkcie brigádneho generála. Od dnes je Kleštinec riaditeľom Vojenského spravodajstva!

Anketa
Je Róbert Kleštinec dobrá voľba na post šéfa Vojenského spravodajstva?
  • 62%
  • 38%