Minister vnútra Roman Mikulec bol hosťom v relácii portálu Aktuality.sk. Hlavnou témou bol kontroverzný zákon o zbieraní metadát o polohe ľudí nakazených koronavírusom. Pôvodný návrh zákona bol podľa viacerých odborníkov na bezpečnosť výrazným zásahom  do ľudských práv.  Vláda mala získavať  informácie nielen o pohybe, ale pod kontrolou mal byť aj obsah komunikácie, kto s kým hovorí a ako dlho. Bonusom mali byť aj výpisy hovorov a podrobnosti o dátovom pripojení, čo znamená, že by bolo k dispozícii aj to, aké webové stránky dotyčná osoba navštevovala.

 

Bývalý spravodajský dôstojník prekvapil výrokom, že "podľa seba súdim teba". "Keď sa nestretávam so závadovými osobami a nejdem riešiť niečo zlé, tak nemám problém s tým, aby v krízovej situácii Úrad verejného zdravotníctva vedel, že sa strenem s Marekom Vagovičom," vyjadril sa v relácii minister vnútra.

Minister vnútra Roman Mikulec
Minister vnútra Roman Mikulec
Zdroj: screenshot

Neoficiálne náhravky? Prečo nie!

Zákon parlament nakoniec schválil v obmedzenej podobe a vláda bude mať k dispozícii len meno, priezvisko a polohu. Roman Mikulec však prekvapil aj svojim ďalším výrokom. V programe OĽaNO bol ďalší kontroverzný bod, ktorý by umožňoval používať neoficiálne nahrávky ako dôkaz. Minister spravodlivosti ho schvaľuje.

"Podľa môjho názoru to je dobrý nápad a neoficiálne nahrávky sa používajú aj v iných krajinách. Bolo to napokon schválené aj súdmi a orgánmi činnými v trestnom konaní. Je to aj na diskusiu, ale musí to byť za dodržanie pravidiel a určitých postupov. Musí tam byť taký proces, aby nikto nemohol povedať, že sa s tým manipulovalo," vysvetľoval minister jeden z bodov boja proti korupcii.

Zaujímalo nás aký typ, resp. povahu neoficiálnych nahrávok mal bývalý dôstojník Vojenskej spravodajskej služby a súčasný minister spravodlivosti na mysli, v relácii to nešpecifikoval. "Minister vnútra SR Roman Mikulec hovoril o možnosti využívať tento typ nahrávok ako dôkaz v súvislosti s bojom proti korupcii a mafii. Samozrejme, za veľmi jasných podmienok, ktoré by neumožnili zneužívať, resp. by minimalizovali v čo najväčšej miere možnosť zneužívania. V tejto chvíli je však predčasné hovoriť o bližších podrobnostiach. V prípade, ak by k takejto zmene došlo, určite by tomu predchádzala odborná diskusia," doplnil vyjadrenie Peter Lazarov, hovorca ministerstva vnútra. 

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič a vpravo minister vnútra SR Roman Mikulec (obidvaja OĽaNO) počas zasadnutia vlády 24. marca 2020 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian
Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič a vpravo minister vnútra SR Roman Mikulec (obidvaja OĽaNO) počas zasadnutia vlády 24. marca 2020 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian
Zdroj: Jakub Kotian

 Nebezpečný precedens

Bezpečnostný analytik Ivo Samson povedal, že neoficiálne nahrávky majú pozitívnu aj negatívnu stránku. "Myslím si, že nahrávky by sa mali využívať  tak, ako to Slovensko má zakódované v Ústave a v zákonoch s povolením prokurátora a sudcu len ak existuje dôvodné podozrenie. Inak je to veľmi nebezpečné," upozornil. Zdôraznil, že hoci sa nahrávky po určitom čase skartujú, stále existujú ľudia s prístupom k súkromiu, čo analytik považuje za veľmi nebezpečný precends.

Zároveň podotkol, že ak si občan vyberie bezpečnosť, tak riskuje stratu súkromia, čo je dôsledkom akékoľvek sledovania. "V tomto prípade ide predovšetkým o riziko zneužitia používania takýchto techník, to znamená, že ide o zdravotnú bezpečnosť, alebo ide o to, že štát má nad vami čoraz väčšiu kontrolu, čo ja považujem za veľmi nebezpečné. Od toho, aby o tom rozhodli, sú  tu ale poslanci," zhodnotil. 

Upozorňuje, že v podobných situáciách občan musí odlíšiť a vybrať si medzi bezpečnosťou a súkromím, kedy by sa mohlo stať, že v záujme bezpečia sa dostaneme pod dohľad "Veľkého brata", ktorý nás bude chrániť s tým, že nad všetkým bude držať svoju ochrannú ruku. Na pomoc si analytik vzal výrok bývalého prezidenta USA Geralda Forda z radov republikánov. "Štát je potrebný, ale pozor na to. Štát vám všetko dá, ale štát vám môže aj všetko vziať," uzavrel. 

Ivo Samson
Ivo Samson
Zdroj: archív

Mohlo by vás zaujímať: