Novotný počíta so štyrmi podpredsedami strany. Majú nimi byť poslanci Jozef Mikuš, Ľudovít Kaník, Lucia Žitňanská a Pavol Frešo. Zároveň však dodal, že nemá prísľub Žitňanskej a Freša, že zoberú podpredsednícke funkcie, ak by neuspeli vo voľbách na predsedu strany. „Veľmi silno rezonuje apel od našich členov, ktorí sa obávajú po kongrese rozkolu. Ak by súperenie bolo len medzi dvomi kandidátmi, mohlo by dôjsť k polarizácii. Neverím, že ponuku odmietnu. Bolo by to pre mňa prekvapením, keby ju neprijali,“ povedal.

Funkcia generálneho sekretára by podľa Novotného v strane nemala byť a  preto v nových stanovách už nebude, neosvedčila sa. Dočasne by mal post generálneho sekretára zastávať Jozef Mikuš. S doterajším generálnym sekretárom, ani pokladníkom či riaditeľom ústrednej kancelárie nepočíta Novotný v žiadnej funkcii.

Odmieta kabinetový štýl politiky

SDKÚ-DS potrebuje podľa Novotného nový začiatok, a teda aj zmenu lídrov, politiky a organizácie strany. „Potrebujeme ponúknuť novú predstavu a víziu,“ uviedol. Novotný tvrdí, že sa odlišuje od  protikandidátov v stratégii, ako dosiahnuť nový začiatok. On to chce dosiahnuť zmenou v organizácii strany. „Odmietam kabinetný štýl politiky, ktorý tu bol posledné tri roky. Odmietam úradnícku stranu, ktorú vedú úradníci z Bratislavy,“ vyhlásil.

Svoju predstavu Novotný prezentuje na internetovej stránke www.ponuka2012.sk. V strane má podľa neho prebiehať permanentná diskusia členov a komunikácia vedenia s členmi, okrem tradičných schôdzi a stretnutí aj prostredníctvom internetovej stránky s vnútornou zónou len pre členov. Členovia majú prostredníctvom svojich názorov a návrhov ovplyvňovať politiku strany a prostredníctvom vnútrostraníckeho internetového referenda rozhodovať o zásadných politických otázkach v SDKÚ-DS. Svoj návrh generálnej línie strany chce prezentovať v piatok.

Získal viac hlasov ako Frešo a Žitňanská

Novotný získal v parlamentných voľbách podstatne menej preferenčných hlasov ako jeho protikandidáti na predsednícky post - Žitňanská a Frešo. Obom počet preferenčných hlasov narástol a Novotnému klesol o približne 4 000 hlasov. „Stranu by mal viesť ten, kto ponúkne zrozumiteľnú víziu. Nešpekuloval by som o preferenčných krúžkoch. Moja predstava je o tíme. Predseda nemusí byť najlepším v strane, ale jeho úlohou je z politikov vytvoriť tím. Nechcem stranu dirigovať, ale viesť,“ vyhlásil.

Novotný ako neschopný

Aj Novotného meno sa spomína v spise Gorila, kde sa spomína ako neschopný.„Považujem to v súvislosti s Gorilou za kompliment. Nikdy nechcem byť schopný pre finančné skupiny, ale pre občanov Slovenska,“ dodal.

Kongres SDKÚ-DS bude v sobotu vo Zvolene. Na kongrese končí ako predseda strany Mikuláš Dzurinda. Ten sa po neúspešných parlamentných voľbách rozhodol viac nekandidovať na túto funkciu. Záujem byť predsedom SDKÚ-DS majú podpredsedníčka strany Lucia Žitňanská, predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo a poslanec NR SR Viliam Novotný.