Pre TASR to povedal predseda ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák (OĽaNO), ktorý je spolupredkladateľom novely. Prípadné úpravy či vylepšenia návrhu prichádzajú podľa neho do úvahy po tejto diskusii po prerokovaní návrhu v prvom čítaní.

Ďalší predkladateľ Ondrej Dostál (SaS) sa podľa svojich slov nebráni diskusii o zadefinovaní dôvodov na odvolanie generálneho prokurátora. Poslanci tak reagovali na výhrady Nadácie Zastavme korupciu voči návrhu novely.

Na snímke sú poslanci, zľava je Ondrej Dostál a Radovan Kazda (obaja SaS) počas 5. schôdze NR SR Bratislave.
Na snímke sú poslanci, zľava je Ondrej Dostál a Radovan Kazda (obaja SaS) počas 5. schôdze NR SR Bratislave.
Zdroj: Jaroslav Novák

Dostál si nemyslí, že by hrozilo politické zneužitie ustanovenia novely, ktoré hovorí o dôvodoch na odvolanie šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR. Nadácia totiž tvrdí, že ustanovenie je veľmi všeobecné a umožňuje efektívne zvýšiť politický vplyv na prokuratúru.

"Prípadný návrh na odvolanie generálneho prokurátora nebude môcť byť svojvoľný a čisto politický. V prípade, že by parlament navrhol odvolanie generálneho prokurátora bez zákonom stanovených dôvodov a následne by ho z funkcie svojvoľne odvolala hlava štátu, takto odvolaný generálny prokurátor by sa mohol dovolávať svojich práv na Ústavnom súde,"reagoval Dostál.

Článok pokračuje naďalšej strane.