Danielina jediná dcéra Nikola (19) mala 17 rokov, keď sa dostala do centra Čistý deň v Galante. Nevedela sa zmieriť s rozvodom rodičov. „Chodila poza školu a mala tiež problémy s marihuanou,“ tvrdí Daniela, ktorá si v dobrej viere myslela, že keď svoje jediné dieťa umiestni do resocializačného zariadenia, pomôžu jej dostať sa zo zlej cesty späť do normálneho života, lebo sama si už nevedela rady. „Preto som podpísala aj súdom nariadené výchovné opatrenie, čiže dcéra bola zverená do výchovy Čistému dňu v Galante,“ hovorí matka.

Chvíle plné šťastia s mamou: EXKLUZÍVNE FOTO usmievajúcej sa Natálky... než sa vrátila do pekla!

Arogantné správanie zamestnancov

Ako prvé ju zaskočilo arogantné správanie riaditeľa centra Petra Tománka. „Komunikácia s ním bola hrozná,“ tvrdí. Dva mesiace nemala o dcére žiadne správy. „Vedela som, že nejaký čas to budem musieť vydržať, ale keď už to trvalo dlho, začala som sa domáhať informácií o nej. Nikto mi však nechcel nič povedať, dostala som sa len po bránu. A keď som si dala zavolať riaditeľa, nakričal na mňa,“ dodáva.

VIDEO Šokujúca spoveď mamy Natálie z kauzy 'Galanta': Moju dcéru manipulujú!

Jedného dňa jej však zazvonil telefón - bola to Nikola. „Ušla odtiaľ, nemohla to tam vydržať,“ hovorí Daniela. Keď sa s ňou stretla, zostala v šoku. „Zdala sa mi opuchnutá, pripisovala som to liekom, ktoré jej tam zrejme dávali.Okrem toho jej prezradila aj ďalšie bežné praktiky v centre, z ktorých bola Daniela šokovaná.

FOTO Riaditeľovi domu hrôzy klepli po prstoch: V Galante zasahovala polícia!

„Povedala mi, že tam bývala často hladná, lebo im nedávali dostatok jedla, niekedy dokonca bola iba o chlebe a hnilej zelenine. Chovanci museli tvrdo makať nielen v areáli zariadenia, ale aj na riaditeľovom dome, ktorý si staval neďaleko centra. Pracovali aj s farbami či riedidlami a vôbec nikomu z vedenia neprekážalo, že mali medzi klientmi aj feťákov,“ pohoršuje sa Daniela.

Nestarali sa o ich zdravie

Naštvalo ju tiež, že sa tam vraj o deti nestarali zo zdravotnej stránky. „Nechodili s nimi na lekárske prehliadky. Nikolu tam začali bolieť zuby. Na pohotovosť s ňou išli až vtedy, keď už to nemohla vydržať. V Nitre jej potom lekár musel dva zuby vytrhnúť, lebo sa s nimi nedalo nič robiť,“ hovorí.

Nikola však nebola dlho na úteku, po pár dňoch si po ňu domov prišli policajti. Po výsluchu ju už na chodbe čakala žena riaditeľa centra pani Tománková. „Odmietla sa so mnou baviť, a pritom som ju chcela iba oboznámiť so zdravotným stavom dcéry, keďže užívala lieky,“ tvrdí matka.
Strach mala, aj keď jej zavolali, že Nikolu museli hospitalizovať v nemocnici so zápalom močových ciest. „Dcéra mi povedala, že ju prinútili sprchovať sa v studenej vode a hneď nato ochorela,“ dodáva Daniela.

Krátko nato Nikola znova ušla. Daniela dcéru pol roka kryla. „Odmietla som ju poslať naspäť. Centrum stratilo moju dôveru a o ‚gestapáckych‘ praktikách a otrasných podmienkach som informovala listom aj ministerstvo práce. Odpísali mi však, že stredisko vykonáva výchovné opatrenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately v súlade s udelenou akreditáciou ministerstvom,“ hovorí.

Súd napokon zrušil výchovné opatrenie, čiže Nikola sa už nemusela skrývať. „Trvalo to pol roka – za ten čas bola moja dcéra vedená, že je na úteku.“ Dodnes Nikole z centra vraj neposlali veci. „Nevrátili jej oblečenie ani šperky. Keď som sa informovala u riaditeľa, tak mi povedal, že nič také nemala,“ uzatvára Daniela.