Súd v odôvodnení Brhelovej väzby okrem iného argumentoval aj tým, že oligarchu už so Slovenskom veľa nespája. Často preto žil na nemenovanom ostrove v zahraničí. „Súd nezaznamenáva pevné väzby obvineného na území Slovenska. Nasvedčuje tomu jeho opakované a dlhodobejšie sa zdržiavanie s rodinou v zahraničí,“ píše sa podľa sme.sk v uznesení o Brhelovej väzbe.

Obvinený podnikateľ pred vyšetrovateľmi odmietol hovoriť o svojich majetkoch. Prevod 3,7 milióna eur, ktoré poslal synovi krátko pred policajnou akciou Mýtnik má však dokazovať, že ide o obrovské bohatstvo. Súd predpokladá, že Brhel má v zahraničí dom. „I keď sa pred súdom odmietol vyjadriť k majetkovým pomerom svojej rodiny, možno dôvodne usudzovať, že v zahraničí on a jeho rodina užívajú na dlhodobé bývanie im prináležiacu nehnuteľnosť,“ píše sa vraj v uznesení. Prokurátor pre všetky tieto dôvody navrhol Brhelovi aj útekovú väzbu.

Protizákonných skutkov, ktorých sa mal Brhel dopustiť, pritom nie je vôbec málo. Makó mal napríklad vyšetrovateľom povedať o jeho rozhovore s Brhelom ohľadom riešenia podvodov s kryptomenami. „Brhel vyzýval tohto svedka, aby aktivity pozastavili, lebo oni už v súvislosti s kryptomenami vyvíjajú svoje aktivity,“ píše sa v uznesení s tým, že ľudia, ktorí systém vyvíjajú, pracujú pre Brhelovcov.

Obvinený podnikateľ Jozef Brhel po príchode na Policajné prezídium. Rozhodol sa vypovedať, no nepomohlo mu to a neskôr bol vzatý do väzby.
Zdroj: Jaroslav Novák / TASR

Obvinený mal Makóa požiadať aj o to, aby Kriminálny úrad Finančnej správy (KÚFS) nevyšetroval daňové podvody jednej firmy z Čadce, v ktorej má svoje záujmy. Brhel mal chcieť cez Makóa situáciu podľa uznesenia vyriešiť: „Apeloval na to, aby uvedená spoločnosť nemala dorub resp. trestnoprávny postih.“ V uznesení sa má písať aj o tom, že niekdajší generálny riaditeľ daňovej a colnej sekcie Finančnej správy Daniel Čech sa priznal k úplatkom. Brhelovi mali nosiť plány kontrol Finančnej správy.

Ďalšia svedkyňa z Finančnej správy mala dokonca opísať, ako prebehli čistky v kauze podvodov s DPH už odsúdeného Ladislava Bašternáka. Jeho firma BL-202 tvrdila, že kúpila sedem bytov v komplexe Five Star Residence za 12 miliónov eur. Vďaka tomu si firma dala od štátu vyplatiť nadmerný odpočet DPH vo výške dvoch miliónov eur. Daniari vtedy nepodali sťažnosť proti zastaveniu Bašternákovho vyšetrovania, hoci ju už mali napísanú. Vtedajší riaditeľ KÚFS Jozef Luterán ju odmietol podpísať.

Anketa
Potvrdí Najvyšší súd Jozefovi Brhelovi väzbu, alebo ho pustí na slobodu?