Regionálny politik Richard Rybníček povedal na včerajšej tlačovej konferencii, že sa necíti byť spasiteľom Slovenska ani pravice. Napriek tomu oznámil vznik strany TOSKA, ktorá sa hlási k myšlienkam konzervativizmu a ako bolo už skôr avizované, za vzor si berie nemeckú stranu CDU-CSU, na čele ktorej je momentálne kancelárka Angela Merkelová (62).

Na Slovensku chcú vzniknúť štyri nové strany: Pozrite sa, kto bude bojovať o naše hlasy!

 

Problém vidí v centralizácii moci

Svadba ako z rozprávky! Rybníček sa ženil pod Trenčianskym hradom

Podľa primátora je naša krajina priveľmi centralizovaná v hlavnom meste. „Moc sa až príliš nebezpečne sústreďuje do centra Bratislavy a rastie frustrácia u ľudí v regiónoch,“ myslí si Rybníček. Riešenie viacerých problémov Slovenska vidí Rybníček v decentralizácii.

Rybníček prichádza so svojim riešením

Moc treba výraznejšie presunúť do územia. Pôvodne som to nazval kantóny (podľa vzoru Švajčiarska pozn. red.), ale nakoniec som sa vrátil k pojmu prirodzené regióny,“ vyhlásil. Rybníček je presvedčený, že ak by došlo k decentralizácii Slovenska na jednotlivé regióny podľa historických súvislostí, vyriešilo by to mnoho problémov. Regióny by tak získali od štátu akúsi samostatnosť, oveľa väčšie právomoci a tiež financie. Tento systém by mal byť nápomocný napríklad v riešení problémov školstva a zdravotníctva, keďže by o týchto záležitostiach rozhodovali samotné župy. Rybníček požiadal viacerých odborníkov, aby mu povedali či je decentralizácia možná. „Dnes máme niekoľko stoviek strán materiálu, s ktorým sa dá pracovať pri možnej decentralizácii štáu,“ vyhlásil Rybníček.

Chcel by zmeniť volebný systém

Podľa primátora je dôležité zmeniť aj volebný systém. „Zmena systému by mala byť na kombinovaný volebný systém a dvojkomorový parlament,“ vysvetlil svoje plány. Taktiež si myslí, že Slovensko nepotrebuje 13 ministerstiev. „Ministerstvá sa dajú zlúčiť a podľa môjho názoru by malo byť 7 ministerstiev,“ povedal politik.

 

Financovanie strany, aké sme tu ešte nemali

Zaujímavý spôsob si zvolil aj pre samotné financovanie svojej strany TOSKA. „Založíme transparentný účet a budeme získavať peniaze od ľudí a podnikateľov. Bude to však ohraničené a fyzické osoby budú môcť prispieť od 20 do 100 eur. Právnické osoby od 101 do 5 000 eur,“ prezradil a dodal, že si myslí, že takýto systém financovania by mohol na Slovensku fungovať.

Čo na TOSKU hovoria odborníci?

Politický analytik Ján Baránek

Zakladá stranu vo veľmi dobrom čase, keďže od stredu doprava tu je veľký priestor. Aj tým, aké strany máme a aj tým, že KDH vypadlo z parlamentu. Zaujímavý bude program a ľudia. Program, zatiaľ niektoré pasáže vyvolávajú otázky, akoby chcel Rybníček Slovensko federalizovať v prospech územných celkov. Nedáva mi logiku ani dvojkomorový parlament. Keďže u nás má tú úlohu druhej komory parlamentu prezident. Neviem či by chceli odoberať právomoci prezidentovi,to by nekorelovalo s tým, že máme prezidenta voleného v priamej voľbe. Takže uvidíme,“ povedal Baránek.

Politológ Tomáš Koziak

Zatiaľ je predčasné vynášať súdy. Základné argumenty, ktoré by som povedal sú, že pán Rybníček je dosť známa osoba. Ďalšie plus je, že pravica skutočne zažíva krízu. Je dopyt po strane, ktorá podchytí sklamaných voličov a pravicových voličov. Dopyt na pravej strane politického spektra určite je. Cesta, ktorá čaká pána Rybníčka je však dlhá a závisieť bude od toho, aký ľudia do nej vstúpia. Ak začne Rybníček zbierať politických skrachovancov, ktorý vymenili už 3-4 strany, bude to začiatok konca pre stranu. Orientácia len na regióny je dosť málo. Strana bude musieť pokryť veľmi veľa tém a bude potrebovať na tieto témy odborníkov.“ myslí si Koziak

Vznikla aj ďalšia nová strana NAJ

Na Slovensku vzniká nová politická strana. Volať sa má Nezávislosť a Jednota (NAJ) a chce byť všeľudovou masovou stranou. Jej vznik ohlásil včera Viktor Béreš z prípravného výboru.

So stranou bude spolupracovať prezident Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka, primátor Senice Branislav Grimm aj starosta mestskej časti Košice - Juh Jaroslav Hlinka. Pôsobiť majú ako nezávislí experti. Zakladateľmi sú Viktor Béreš, Radoslav Hecl, Peter Šťastný, Adam Šepetka a Miroslav Seget.

Strana NAJ ako strana odborníkov a etiky si dáva za svoj hlavný cieľ stať sa všeľudovou masovou stranou a celou svojou energiou nastoliť právny štát,“ uviedol Béreš.

NAJ sľubuje aj vyšetrenie káuz vrátane Gorily. Chce preveriť Mečiarove privatizácie aj vyšetriť únos prezidentovho syna Michala Kováča ml. Avizuje tiež zníženie priamych daní a odvodov a minimálny dôchodok na úrovni 550 eur.

Na registráciu strany treba splniť viaceré podmienky, jednou z nich je vyzbieranie minimálne 10.000 podpisov od občanov. Prípravný výbor by ich chcel získať do konca tohto roka. Potom predstaví aj celý realizačný tím.