Zatiaľ čo si opoziční poslanci na šéfku rezortu školstva Martina Lubyovej brúsili zuby, tá prišla vyrovnaná a v dobrej nálade. Dôvodom, prečo SaS a OĽaNO vybrali podpisy na mimoriadnu schôdzu, sú problémy pri prideľovaní stimulov na projekty výskumu a vývoja. Poukazovali sa na odkopírované posudky, zvýšenie bodov alebo údajné chyby a preklepy.

Ministerka  Lubyová ostáva sedieť na stoličke ministerky školstva. Tlaku opozície odolala.
Ministerka Lubyová ostáva sedieť na stoličke ministerky školstva. Tlaku opozície odolala.
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY


Ministerstvo malo pod Lubyovou vedením rozdelilo viac ako 33,4 mil. Eur 30 firiem na projekty v oblasti výskumu a vývoja. Medzi firmami sa však podľa slov opozičného poslanca Branislava Gröhlinga nachádzajú aj tie, ktoré mali nulové tržby a nevenujú sa výskumu.

Ministerka školstva Martina Lubyová a Veronika Remišová(OĽaNO)
Ministerka školstva Martina Lubyová a Veronika Remišová(OĽaNO)
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY

Dokonca majú sídliť v obytnom alebo rodinnom dome, prípadne nemajú funkčnú webstránku. Návrh na vyslovenie nedôvery šéfke školstva v pléne predniesla Veronika Remišová z OĽaNO. "Ministerka počas škandálu hovorila, že dotácie majú byť podporou pre začínajúcich inovatívnych firiem," vyčítala jej. Zároveň dodala, že čierny bodík má Lubyovú aj za prácu predsedu parlamentu Andreju Danka. Ten sa o svoju nominantku patrične staral.

Počas schôdze jej zabezpečoval pitný režim a dal jej doniesť kávu. Samotná šéfka rezortu školstva sa v pléne obhajovala viac ako hodinu. "Odmietam akékoľvek obvinenia. Nemám čo a ako zatajovať, "presviedčala Lubyová." Podľa Lubyovej bolo rozdelenie dotácií v súlade so zákonom. "Aj keby tam bol zapojených nula ústavov SAV, všetko bolo podľa zákona," doplnila.

Ministerka školstva Lubyová je nominantkou strany SNS, ktorú vedie Andrej Danko.
Ministerka školstva Lubyová je nominantkou strany SNS, ktorú vedie Andrej Danko.
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY

Odvolávanie Lubyovej trvalo vyše  8 hodín.  Poslanci  rozhodli, že nominantka národniarov Martina Lubyová  ostáva vo funkcii,  parlament totiž odmietla zámer opozície odvolať ju. Za vyslovenie nedôvery Lubyovej v pondelok hlasovalo iba 43 poslancov zo 105 prítomných.