Premiér priletel do Ríma ešte v nedeľu, pričom jeho prvé kroky smerovali priamo do Baziliky svätého Klimenta. Hneď na ďalší deň Pellegriniho prijala na osobnej audiencii Jeho svätosť pápež František (Jorge Mario Bergoglio), ktorý podľa premiérových slov dal jemu aj našej krajine veľa nádeje. „Na osobnej audiencii ma prijala Jeho svätosť pápež František. Dalo to mne a celému Slovensku veľa nádeje, inšpirácie, viery a duchovnej sily,“ uviedol Pellegrini.

 

Slovenský premiér v priebehu návštevy odovzdal Svätému Otcovi dva dary v podobe ručne vyrezávaného betlehema z Oravy a skleneného kríža so sedembolestnou Pannu Máriou (patrónkou Slovenska) od umeleckého sklára a dizajnéra Achilleasa Sdoukosa. Doposiaľ posledným slovenským premiérom, ktorého prijal pápež osobne, bol Mikuláš Dzurinda (64). Dzurinda absolvoval audienciu u Jána Pavla II.

WA 21 Vatikán - Pápež František (vľavo) a slovenský premiér Peter Pellegrini (vpravo)
WA 21 Vatikán - Pápež František (vľavo) a slovenský premiér Peter Pellegrini (vpravo)
Zdroj: Tiziana Fabi

Ak sa niekto môže popýšiť najčastejšími stretnutiami a audienciami u hlavy katolíckej cirkvi, tak sú to práve predstavitelia vládneho Smeru. 11. septembra tohto roku počas Generálnej audiencie na Námestí sv. Petra pri príležitosti 14. národnej púte Ordinariátu OS a OZ prišiel Svätý Otec pozdraviť delegáciu slovenských pútnikov.

Členkou delegácie bola vtedy aj ministerka vnútra Denisa Saková. Veľkej pocte sa dostalo aj Robertovi Ficovi, ktorý mal možnosť osobne stretnúť pápeža v marci 2017, keď sa konalo stretnutie európskych lídrov. Audienciu u hlavy katolíckej cirkvi v minulosti absolvovali aj vtedajší ministri Robert Kaliňák, Martin Glváč a Tomáš Borec.