Počas víkendu na Slovensko zamieril tibetský duchovný vodca Dalajláma. Stretol sa s ním aj prezident Andrej Kiska či podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová. Tá neobišla fakt, že jej kolega Béla Bugár stretnutie s Dalajlámom na poslednú chvíľu zrušil.

„Mega hanbu zažehnal prezident, pán Andrej Kiska. Pravda je, že nemôžete byť aj s komunistami vo vláde, aj prijímať Dalajlámu,“ nadhodila uštipačnú poznámku Nicholsonová. Trochu to však nedomyslela. Sám Dalajláma má totiž k ideovému základu, ku ktorému sa komunisti po celom svete s obľubou hlásili, viac ako pozitívny postoj.

FOTO Nicholsonová zažila deň, na ktorý v živote nezabudne: Jej syn bude až do smrti špeciálny!

Druhý deň dalajlámu na Slovensku: Súkromné stretnutie s Kiskom

Tibetský duchovný vodca sa už dlhé roky netají tým, že sú mu blízke myšlienky marxizmu. „Som stále marxista,“ vyhlásil už niekoľkokrát v prítomnosti médií. Túto svoju orientáciu netají ani na svojich početných prednáškach po celom svete. Práve naopak, vždy ochotne vysvetľuje, prečo je mu práve toto učenie sympatické. Prikláňa sa hlavne k ich spoločensko-ekonomickej teórii. „V kapitalistických krajinách dnes môžeme pozorovať narastajúce rozdiely medzi bohatými a chudobnými. Marxizmus ale kladie dôraz na spravodlivú distribúciu, a to je pre mňa podstatné,“ nechal sa počuť Dalajláma.

V minulosti taktiež opakovane sám seba označoval za socialistu. Dokonca povedal, že z ekonomického hľadiska preferuje sociálnu demokraciu niektorých európskych krajín.