Ako potvrdil prieskum, ktorý sa uskutočnil pri príležitosti včerajšieho Dňa finančnej gramotnosti, problém nie je v nízkych príjmoch, ale v tom, že s nimi nevieme správne narábať. „Veľmi podstatné je mať nejaké peniaze v rezerve. Byť bez nej je veľmi nezodpovedné,“ tvrdí finančný analytik Maroš Ovčarik. Odborníci radia, že na to, aby sme boli ekonomicky fit, by naše finančné miery mali byť 10 : 20 : 30 : 40. Čo konkrétne tieto čísla znamenajú?

10 % si ušetrite

Odborníci radia, že každý mesiac by ste si bokom mali odložiť aspoň desatinu platu. Optimálne je nasporiť si a mať odložených aspoň 6 mesačných príjmov domácnosti. Za ideálne sa považuje odkladať peniaze len čo vám príde výplata, nesiahať na ne a míňať iba zvyšok.

20 % odkladajte na starobu

Rada sa týka každého, kto je živiteľom rodiny. Podľa prieskumu si až 62 percent Slovákov v produktívnom veku nesporí na dôchodok. Najjednoduchšie je zriadiť si životné poistenie alebo sporiť na dôchodok mimo penzie, ktorú dostanete od štátu. Mala by naň ísť pätina príjmu.

30 % na pôžičky.

Ani o cent viac! Pokiaľ na úvery dáte viac ako 30 percent príjmu, riskujete . Robí to dokonca až tretina Slovákov. Spotrebných úverov či nákupov na splátky sa treba zbaviť čo najskôr. Odborníci radia, že je dobré uvedomiť si základný fakt: Nie všetko čo chceme a po čom túžime, aj skutočne potrebujeme.

40 % môžete spotrebovať

Často hovoríme, že nemáme z čoho šetriť, no v skutočnosti nevieme míňať. Za spotrebu sa považujú výdavky na stravu, oblečenie, cestovné, kultúru či voľný čas. Ak chceme rodinu udržať v dobrej finančnej kondícii, nemali by sme na tieto položky minúť viac ako 40 percent príjmu.

Zdroj: Nadácia PARTNERS a agentúra FOCUS

Čo si o tom myslíte? Napíšte nám!

Formulár otázok a odpovedí

09.09.2014 13:48 Jozef:
Pri platoch , ktory dosahuju ludia na Slovensku to nie je lahke.

09.09.2014 13:48 anton:
uvediem príklad, mladá rodina muž zarába 400 žena detto. nájomné majú 450 eur mesačne. ako si majú ušetriť z 350 eur čo im ostane? ak musia jesť chodiť do práce, poprípade si kúpiť niečo na seba? vôbec to nie je o nízkych platoch, že nie. Nech pekne finančný analytik Maroš Ovčarik prezradí ľuďom ako hospodáriť v takomto prípade....

Nájdených 2 záznamov.