Ochota nezamestnaných ľudí sťahovať sa a cestovať za prácou je na Slovensku veľmi nízka, svetlou výnimkou sú však východniari. Dokázal to októbrový prieskum realizovaný agentúrou AKO, informovala o tom v utorok Aliancia personálnych agentúr Slovenska. Prieskum prebiehal na vzorke 400 nezamestnaných, z nich 163 bolo z Košického a Prešovského kraja.

Tu je príčina hladových dolín

"Dve tretiny nezamestnaných, ktorí sú ochotní dochádzať za prácou, nechcú cestovať dlhšie než pol hodinu do práce a pol hodinu z nej. Ak si k tomu pripočítame fakt, že 71,5 percenta nezamestnaných sa odmieta za prácou sťahovať, tak zistíme, že mobilita pracovnej sily je na Slovensku mizerná. Nemôžeme sa preto diviť, že slovenské hladové doliny zostávajú hladovými dolinami už dlhé roky," uviedla viceprezidentka HR Aliancie Jana Mesárová.

Väčšina chce cestovať, problémom je však čas, ktorý sú ochotní stráviť na ceste a peniaze, ktoré sú pripravení minúť. Výsledkom potom je, že ponuky práce mimo svojho bydliska nezamestnaní väčšinou odmietajú.

Východniari vynikajú

Z pohľadu nezamestnaných z východného Slovenska je sťahovať sa za prácou ochotná necelá tretina z nich (viac je to iba v Trenčianskom kraji). Tieto čísla nie sú vysoké, no v porovnaní s inými regiónmi Slovenska patria východniari z pohľadu mobility pracovnej sily medzi tých lepších.

Sociálne štatistiky vravia jasne: Dlhodobá nezamestnanosť vzrástla

Problém s dochádzaním

Trh práce sa dostal do situácie, v akej sa nachádzal pred hospodárskou krízou, a napriek tomu, že na úradoch práce sú evidované státisíce ľudí, firmy si nemajú z čoho vyberať. "Keď prídeme prezentovať do okresu s vysokou nezamestnanosťou ponuku práce, nezamestnaní sa zvyknú zdvihnúť hneď po tom, čo sa dozvedia, že by do roboty museli dochádzať.

Ostatné podmienky ich ani nezaujímajú. Práve preto sme sa rozhodli objednať si prieskum, aby sme zistili hlavné bariéry, ktoré ľudí od cestovania odrádzajú," vysvetľuje Dosedla.

Dôvody, ktoré nás držia doma

Najčastejším dôvodom, prečo ľudia odmietajú opustiť svoje bydlisko, je nemožnosť opustiť rodinu aj neochota opustiť vlastný dom alebo byt. "Tu vidíme problém v tom, že na Slovensku výrazne zaostáva výstavba dostupného nájomného bývania. Mnohí ľudia nechcú bývať v ubytovniach a prenájom bytu je pre nich pridrahý. Preto radšej zostanú doma a poberajú dávky," konštatoval Dosedla.

Nízka mobilita pracovnej sily pritom najviac postihuje ľudí s nízkym vzdelaním. Riešením by bolo práve dochádzanie za prácou, no oni radšej sedia doma.  "Ak sa v tomto smere nič neudeje, budeme svedkami dovozu pracovníkov z krajín, ako je Bulharsko a Rumunsko, a tento dovoz bude čoraz masívnejší," tvrdí.