Tú istú politickú stranu, ktorú voliči volili počas parlamentných volieb v marci tohto roka, by volilo 78,7 percenta voličov aj mesiac po voľbách. Najviac pôvodných voličov, až 93,8 percenta, by aj po mesiaci volilo stranu Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS).

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý uskutočnila agentúra AKO v dňoch 4. až 7. apríla. Výberovú vzorku tvorilo tisíc respondentov vo veku nad 18 rokov, ktorí reprezentujú populáciu Slovenska z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti a kraja.

Prieskum volieb: Ktoré strany by teraz ostali stáť pred bránami parlamentu?

V závese Smer a SMK

Z pôvodných voličov, ktorí sa zúčastnili na parlamentných voľbách v marci, by 18,43 percenta volilo už inú stranu a 2,87 percenta nevie, koho by teraz volilo. Na druhom mieste v prieskume skončila strana Smer-SD, ktorú by opäť volilo 91,1 percenta pôvodných voličov. Stranu SMK by aj mesiac po voľbách volilo 90,6 percenta voličov. Nasledujú strany SNS (88 %), SaS (86,6 %), Most-Híd (84,3 %) a KDH (81,1 %).

Parlamentné strany Sme rodina - Boris Kollár by volilo 72 percent pôvodných voličov, OĽaNO - NOVA 64,4 percenta voličov. Najmenej pôvodných voličov by volilo stranu #Sieť, iba 30 percent.

Koho by volili bývalí voliči strán?

  • Bývalí voliči Smeru-SD, ktorí by sa rozhodli nedať tejto strane hlas mesiac po parlamentných voľbách by s najväčšou pravdepodobnosťou hlasovali za SNS, rovnako by sa rozhodli aj pôvodní voliči strán SaS a Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko.
  • Pôvodní voliči OĽaNO - NOVA, Most-Híd a KDH by hlasovali za SaS.
  • Bývalí voliči SNS by dnes volili stranu Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko.
  • Voliči Sme rodina - Boris Kollár by dnes s najväčšou pravdepodobnosťou volili strany SNS, SaS a Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko.
  • Pôvodní voliči #Siete by svoje hlasy dali stranám SaS, OĽaNO - NOVA, KDH, Smer-SD a Sme rodina - Boris Kollár.
  • Pôvodní voliči SMK by sa zrejme na voľbách nezúčastnili.