Podľa neho by však Čaputová mala vedieť, že Štrasburský dohovor, ktorý poskytuje širší rozsah ľudských práv, zakazuje to, že by sa sudcovia nemohli uchádzať o poslanecké posty. "Podľa našej ústavy je súčasťou našeho právneho poriadku aj Európsky dohovor o ľudských právach. Ten sa musí prioritne aplikovať, pokiaľ poskytuje širší rozsah práv, ako náš právny poriadok vrátane ústavy. Čiže Čaputová by mala vedieť, že ani novelou ústavy nie je možné zakázať sudcovi, aby sa uchádzal o post poslanca," tvrdí Harabin.

Harabin zachádza ešte ďalej: "Judikatúra Štrasburského súdu hovorí, že sudcovia môžu byť aj členmi politických strán a to nebráni ich nezávislosti vo výkone sudcovskej funkcie. A tento dohovor platí aj u nás."

Harabin nechápe, ako si mohla Čaputová ako právnička zobrať do prezidentského paláca dvoch právnych poradcov: "Keby som bol prezidentom, tak si zoberiem poradcov na pôdohospodárstvo, zdravotníctvo, ale na právo? A dám pokyn taký, taký, taký, lebo poznám právo a vy my pripravíte to, čo ja poviem."

Harabin nerozumie tomu, prečo prezidentka nechápe, že sa nedá spraviť taký zákon, ktorý by sudcovi zakazoval kandidovať na poslanca: "Svetový právnik číslo jedna pani Čaputová to nepozná ani v spojitosti s dvoma právnymi poradcami."

Mohlo by vás zaujímať: