Najnovšie sa však ukazuje, že celoslovenské plošné testovanie v druhom kole je výrazne ohrozené. S jeho uskutočnením totiž nesúhlasia viaceré organizácie, mestá či odborníci. „Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) je skôr za to, aby sa na Slovensku druhé kolo celoplošného testovania ľudí na ochorenie COVID-19 už nerealizovalo,“ vyhlásil predseda ZMOS-u Branislav Tréger s tým, že význam testovania vidia skôr v regiónoch, kde je to nevyhnutné. Poukázal pritom na severnú časť krajiny. ZMOS bude zaujímať názor odborníkov, no vie si predstaviť cielenejšie využitie materiálnych i finančných prostriedkov na testovanie, napríklad na hraniciach.

Na Slovensku sa konalo celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19. Testovalo sa od soboty 31. októbra do nedele 1. novembra.
Zdroj: Diana Semanová


Rovnaký názor zdieľa aj celé konzílium odborníkov. To odporúča testovanie antigénovými testami len v okresoch, kde sa pri prvom kole celoplošného testovania potvrdila najvyššia pozitivita, teda 1,5 percenta a vyššie. Ako alternatívu odporúča spomínané cielené testovanie v ohniskách a testovanie rizikových skupín obyvateľstva v zmysle možného šírenia nákazy. Ide najmä o pacientov pri prijímaní do nemocníc, zdravotníckych pracovníkov, zariadenia sociálnych služieb a centrá pre deti a rodinu. Tiež ľudí bez domova, ozbrojené sily a ozbrojené zbory, osoby vo výkone trestu a odňatia slobody, osoby v resocializačných zariadeniach a členov Policajného zboru, zamestnancov inštitúcií ministerstva vnútra a žiadateľov o azyl. „Na zabezpečenie nami navrhovaných opatrení odporúčame vytvoriť mobilné odberové tímy pre potreby testovania v objektoch/prevádzkach, ak povaha prevádzky nedovoľuje testovať v stabilných MoM,“ píše sa v stanovisku konzília.

Článok pokračuje na ďalšej strane.