Slovenskí lekári takzvaný syndróm multisystémovej zápalovej odpovede poznajú už od prvej vlny pandémie, no najviac skúseností s ním majú najmä v zahraničí, kde bola táto vlna silnejšia. Informoval o tom spravodajský portál TV Markíza tvnoviny.sk. „Máme teraz o tom viacej informácií, tým, že je viacej detí, ktoré sú pozitívne, tak sa štatisticky môže vyskytovať aj častejšie takéto ochorenie,“ uvedla Elena Prokopová, hlavná odborníčka pre primárnu pediatriu.

Podľa primára imunológie UNM Martin Miloša Jaseňáka postihuje u detí tento syndróm pľúca, srdce a obličky za spievodu horúčky. Zároveň tvrdí, že všetky prípady detí, ktoré ochoreli, sa na seba nápadne podobajú. „Majú plus-mínus podobný vek, vysokú telesnú teplotu, obrovské parametre zápalových markérov krvi, postihnutie srdcového svalu,“ uviedol primár.

Podľa odborníkov z Jednotky intenzívnej starostlivosti (JIS) Pediatrickej kliniky Fakultnej nemocnice (FN) v Motole v Prahe má syndróm niektoré podobnosti s Kawasakiho chorobou (multisystémové zápalové ochorenie postihujúce tepny, vyskytuje sa u menších detí približne do piatich rokov), ale spravidla má závažnejší priebeh a vyžaduje si rýchle liečenie.

Profesorka Anna Šedivá z Ústavu imunológie 2. lekárskej fakulty Karlovej univerzity uviedla, že v prvej vlne koronavírusu nebola úmrtnosť z dôvodu nového syndrómu vo svete veľká, dosahovala asi dve percentá. Ak je však nezistený alebo nesprávne liečený, môže ohroziť život, upozorňujú lekári.

IMS-TS je závažné akútne ochorenie detského veku, ktoré sa prejaví až štyri, výnimočne šesť týždňov po vystavení koronavírusu SARS-CoV-2. Postihuje podľa štúdií asi dvoch zo 100.000 ľudí vo veku do 21 rokov, ale výskyt môže byť aj väčší.

Medzi prvé príznaky patrí niekoľkodňová horúčka, pridať sa môžu kožné či sliznicové príznaky, vyrážka, zápal očných spojiviek, začervenaná plôška nohy a dlaní. Pacientov môže trápiť aj nízky krvný tlak, hnačka alebo bolesť brucha, uviedol vedúci lekár JIS motolskej Pediatrickej kliniky Filip Fencl.