Občania Slovenska sa mohli testovať od pondelka 18. 1. až dodnes. Sporným nariadením bola skutočnosť, že negatívny test bude každej osobe platiť až do 8. februára.  Odporcovia plošného testovania argumentovali najmä tým, že celoplošné testovanie nám odčerpá už aj tak unavených zdravotníkov z nemocníc a zároveň by malo väčší zmysel v ohniskách. Proti plošnému skríningu sa postavila aj strana Za ľudí na čele s ministerkou Veronikou Remišovou. 

Aké sú výsledky?

O výsledkoch akcie informovali predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO), minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) a šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). 

Mikulec sa poďakoval všetkým, ktorí pomohli pri skríningovom testovaní, ale aj občanom, ktorí sa na ňom zúčastnili. "Za včerajší deň sme nezaznamenali žiadne závažné incidenty," zhodnotil minister s tým, že občania dokazujú, že im záleží nielen na svojom zdraví, ale aj na zdraví ďalších občanov. Dodal, že počas dňa bolo otvorených 3 791 odberných miest.

Igor Matovič predstavil výsledky za sobotu. Pripočítať k nim treba pol milióna testov z MOM-iek. 1 303 milióna testov a miera pozitivity je 0,77 % . To je necelých 10-tisíc ľudí. 

"Výsledok je dobrý," poznamenal premiér s tým, že ďakuje občanom za to, že si uvedomujú dôležitosť tohto projektu. 

Testovanie hodnotí pozitívne aj minister zdravotníctva. Zdôraznil, že obsadenosť covidových lôžok presahuje 3-tisíc pacientov, čo je zatiaľ najvyššie číslo. "Na zlepšenie situácie v nemocniciach čakajú aj pacienti s ďalšími diagnózami," poznamenal Krajčí.

Premiér Igor Matovič zhodnotil účasť ako veľmi dobrú. "Všade v Európe vidíme, že aj krajiny, ktoré si mysleli, že budú uvoľňovať, už vedia, že pod vplyvom mutácií to nebude také jednoduché," povedal s tým, že oporou bude covid automat, ktorý sa bude možno mierne meniť pre vyššiu infekčnosť mutácií. "Plošným testovaním chceme výrazne pomôcť," poznamenal s tým, že s lockdownom klesajú čísla len pomaly. 

Marek Krajčí uviedol, že prezentované čísla sú len za sobotu a v priemere bude pozitivita vyššia než 1 %. Je zrejme toho názoru, že plošné obsadenie sa oplatilo. 

"Za včerajšok bol rekordmanom okres Revúca," poznamenal premiér Matovič a zdôraznil, že o probléme v tomto okrese zatiaľ nikto nechyroval. 

Čo zatiaľ vieme?

  • Plošné skríningové testovanie na ochorenie COVID-19 pokračuje v nedeľu v mestách a mnohých obciach Prešovského kraja. Účasť je zvyčajne menšia než počas soboty.
  • V Bardejove podľa informácie radnice na sociálnej sieti otestovali za sobotu 7 000 ľudí. Pozitívny výsledok testu malo 26 ľudí, čo predstavuje 0,37 percenta. Aj druhý testovací deň prebieha bez problémov.
  • V Humennom otestovali prvý víkendový deň 3 374 ľudí, z toho 24 malo pozitívny výsledok, čo je 0,71 percenta. V nedeľu je otvorených desať odberných miest v rámci mesta, situácia je pokojná a čakacia doba minimálna, uviedla radnica.
  • Vo Vranove nad Topľou v sobotu otestovali na odberných miestach zriadených mestom 3 641 obyvateľov, pozitívnych bolo osem osôb, čo znamená 0,22 percenta.
  • V Snine na šiestich odberných miestach testovali 2 279 ľudí, pozitívny výsledok testu malo 24, teda 1,05 percenta ľudí.
  • V Sabinove hlásia za sobotu 886 testovaných a 13 pozitívnych. Miera pozitivity bola 1,46 percenta.
  • Celoplošné skríningové testovanie pokračuje v nedeľu v Trenčianskom samosprávnom kraji.
  • V Partizánskom otestovali v sobotu 6 270 ľudí. "Z toho 99 bolo pozitívnych, čo predstavuje 1,58 percenta," informoval na sociálnej sieti primátor Jozef Božik s tým, že v nedeľu pokračuje testovanie od 8.00 do 16.00 h.
  • V Považskej Bystrici otestovali v sobotu na 21 odberných miestach 5 891 ľudí, z nich bolo 24 pozitívnych. V nedeľu otvorili odberné miesta aj v Dolnom Moštenci, Šebešťanovej, Podvaží a Praznove.     
  • V Trenčíne v sobotu otestovali podľa hovorkyne mesta Eriky Ságovej na 36 odberných miestach 14 868 ľudí. Certifikát s pozitívnym výsledkom antigénového testu dostalo 45 ľudí, čo je 0,30 percenta.

Celkom 16 362 ľudí otestovali na ochorenie COVID-19 počas soboty v Banskej Bystrici. Podľa údajov samosprávy z nich bolo pozitívnych 78, čo predstavuje pozitivitu 0,48 percenta.

Prečítajte si tiež: