Sú medzi nimi dvaja podpredsedovia strany Richard Raši a Peter Žiga, členka predsedníctva Denisa Saková a tiež poslanci Ľubica Laššáková, Ján Ferenčák, Matúš Šutaj Eštok, Peter Kmec, Erik Tomáš, Róbert Puci a Ján Blcháč. Oznámili to na spoločnej stredajšej tlačovej konferencii. Pellegrini verí, že toto číslo nie je konečné a že do septembra sa im podarí zaregistrovať novú politickú stranu.

"Chceme byť hlasom sociálnej demokracie na Slovensku,"zdôraznil Pellegrini s tým, že nový projekt má stáť na pilieroch ochrany sociálne slabších, má niesť silný humanitný odkaz i protifašistickú tradíciu. Predstavovať má podľa jeho slov spojenie profesionality, skúsenosti, odhodlania a energie. Priblížil, že v najbližšom čase začnú procesy na registráciu politického subjektu. Má to byť strana "s transparentným otvoreným financovaním bez pokútnych oligarchov v pozadí".Dodal, že dvere do nového projektu sú naďalej otvorené. "Ponúkame skúsenosť, odbornosť, aby sme mohli pracovať pre ľudí, aby sme ich mohli zastupovať vo vrcholnej politike. Verím, že vytvoríme takú politickú silu, ktorá bude príťažlivá pre ľudí, ktorá bude presadzovať ich potreby,"povedal Ferenčák a vyzval kolegov starostov a primátorov, aby sa rovnako k projektu pridali.

Pellegrini nedávno oznámil, že končí v strane Smer-SD, vzdáva sa funkcie jej podpredsedu a značku Smer-SD podľa vlastných slov necháva "otcovi zakladateľovi", predsedovi Robertovi Ficovi. Tvrdí, že oficiálnu ponuku od Fica na post predsedu nedostal. Nevylúčil založenie novej strany, nechce prevziať už existujúci subjekt. Naďalej chce ísť cestou sociálnej demokracie.

ONLINE:

11:29 -  Koniec tlačovej konferencie.

11:28 - Nový politický subjekt si vraj prirodzene bude vytvárať väzby aj s inými politickými subjektami, no podľa Pellegriniho všetko ukážu až najbližšie mesiace. „Určite budeme mať ambíciu skôr spájať, ako rozdeľovať,“povedal. 

11:25 - Pellegriniho strana nikdy nebude spolupracovať so stranou Mariána Kotlebu a podľa slov budúceho predsedu bude veľmi citlivo zvažovať aké návrhy a od koho podporí. 

11:24  - Pellegrini sa pochválil, že spolu s ostatnými prítomnými predstavujú podľa súčtu preferenčných hlasov jednu z najsilnejších skupín v parlamente. 

11:22 - Na margo Kičuru sa Pellegrini vyjadril slovami „Vidíte čo sa z tohto pána vykľulo. Naozaj ma veľmi sklamalo jeho správanie“

Desať poslancov Národnej rady (NR) SR za Smer-SD sa pridáva k projektu Petra Pellegriniho.
Desať poslancov Národnej rady (NR) SR za Smer-SD sa pridáva k projektu Petra Pellegriniho.
Zdroj: Jaroslav Novák

11:17 - Pellegrini sa vyjadril aj k nominácii Krištúfkovej na splnomocnenkyňu vlády pre podporu rodiny a sociálnu pomoc. "Táto vládna koalícia, ktorá pred voľbami hovorila o potrebe šetrenia, nakoniec vytvorí ďalších 15 až 18 nových pozícii,"povedal.

11:13 - Pellegrini sa opäť pochválil silnou podporou zo strán regiónov po celej krajine. „Tých mailov, telefonátov a odkazov sú stovky a ja sa z toho nesmierne teším,“ povedal.

11:12 - Pellegrini priznal, že počas svojho pôsobenia v Smeru mal byť tvrdší a odstavovať  pochybných členov skôr. „Je to však aj zodpovednosť a nemohol som ľudí odstavovať na základe novinového článku,“ povedal.

11:08 - Pellegrini počíta s tým, že zber podpisov na založenie strany nebude trvať dlho. Bezprostredne po jej založení vraj bude založený aj transparentný účet. Pellegrini vraj nedostal žiadnu ponuku na financovanie strany ani sa nestretol so žiadnym z bohatých oligarchov. 

11:06 - O názve strany sa zatiaľ stále  diskutuje.  Názov vraj bude konzervatívny.

11:05 -  V čom bude nová strana iná, ako Smer sa podľa Pellegriniho uvidí v budúcnosti. „Chceme byť sociálnou demokraciou, ktorá sa nebude snažiť za každú cenu udržať pri moci. Budeme reálne riešiť problémy ľudí,“ vyhlásil.

11:03 - Podrobnejšie financovanie strany bude zverejnené v blízkej budúcnosti. Pellegrini upozornil,  že nakoľko sú jej zakladajúci členovia známy, nie je nutné vynakladať financie na masívnu kampaň, ani hľadať „tučného sponzora“

11:02 - Ľuboša Blahu by Pellegrini do svojej novej strany nezval

11:00 - Erik Tomáš ozrejmil,  že zo strany odchádza po kultivovanej debate s Robertom Ficom a s ostatnými čelnými predstaviteľmi strany. Pripomenul, že sa aj naďalej hlási ku všetkému dobrému  čo vykonala strana Smer. Aj on pripomenul, že súperom novej strany nie je Robert Fico, ale súčasná koalícia. "Ja som naozaj bol za  posledné dva roky veľmi aktívnym  politikom. Bojoval som v prvej  línii a o to viac, je moje rozhodnutie slobodnejšie. Chcem odkázať, že ja sa nezmením a budem opäť bojovať za hodnoty sociálnej demokracie".

Podpredseda Národnej rady Peter Pellegrini
Podpredseda Národnej rady Peter Pellegrini
Zdroj: Michal Svítok

10:56 - Na financovaní novej strany by sa mali podieľať predovšetkým jej zakladatelia. Strana vraj nebude pod vplyvom finančných skupín.

10:53 - Pellegrini jasne deklaroval, že jeho súperom nie je Robert Fico ani strana Smer, ale skôr súčasná vládna koalícia, ktorej predstavitelia podľa neho nezvládajú svoje úlohy. 

10:52 - Pellegrini predpokladá, že sa k nemu pridá aj veľké množstvo regionálnych politikov.

10:51 - Podľa Petra Pellegriniho sa k nemu a jeho novým  spolupracovníkom pridajú aj ďalší poslanci zo strany Smer. Tiež potvrdil ambíciu na vytvorenie nového poslaneckého klubu.

10:49 - Nová strana bude mať ambíciu pracovať na regionálnych úrovniach, podľa Petra Pellegriniho a jeho nových spolupracovníkov sa politika nedá „robiť iba z Bratislavy“

10:45 - Zo Smeru definitívne odchádza ľudí, k registrácii novej Pellegriniho strany by malo prísť v septembri.